Hiipuminen jatkuu

Kesäkuun eurooppalaiset rekisteröintitilastot on julkaistu. Keväällä alkanut markkinaosuuksien lasku jatkuu, vaikka kappalemääräisissä rekisteröinneissä hienoista nousua onkin havaittavissa. Muilla merkeillä kappalemääräistä nousua sitten onkin paljon enemmän. Kesäkuussa Länsi-Eurooppa Efta-alueella Toyotan markkinaosuus oli enää 3,5%! Volkswagen Groupin myynnin LISÄYS kesäkuussa 2015 verrattuna kesäkuuhun 2014 oli yhtä suuri kuin Toyota Groupin KOKO MYYNTI samalla alueella!
http://www.acea.be/uploads/press_releases_files/20150716_PRPC_1506_FINAL.pdf
1357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Teron kommenttia odotellessa.
Onkohan kyse vanhentuneesta tekniikasta vai vain huonosta laadusta tai muista ominaisuuksista?

Äänestä
  • Toisin sanoen Tojon markkinaosuus Euroopassa on pikkaisen suurempi kuin Pögötin Suomessa.
    Aika marginaaleissa vaelletaan. Mikähän olisi prosentti ilman Suomen teroja? Aika pieneksi jäisi

    Äänestä

Miksi on hiljaista, nöyrtymisen merkkejäkö?

Äänestä

Jatkuvat takaisinkutsut ja ongelmat moottorien ja vaihteistojen kestävyyden kanssa on tehneet tehtävänsä. Kun soppaan lisätään vielä Toyotan kesto-ongelmat kuten mm. heikko ruostesuojaus ja kehno ajettavuus, niin ei ole vaikea ymmärtää miksi ostajat suosivat muita laadukkaampia merkkejä.

Äänestä
  • Selvästi on ollut myös nähtävissä, että turbokoneiden paremmat käyttöominaisuudet kelpaisi teroillekin, vaikka muutama jääräpää (pahin tapaus Hondapalstalla) vielä yrittääkin itseään vakuuttaa siitä, miten kivaa on ajella taloudellisesti ja moottorin maksimivääntöä hyödyntäen 4500 rpm taulussa ;-D

    Äänestä

Äläkää te autoista mitään tietämättömät äipän pikku mussukat siellä ollenkaan osallistuko semmosiin keskusteluihin, joissa puhutaan neljällä pyärällä kulkevista ajoneuvoista.
Tojotassa teijätki on tehty ja alulle saatettu. Hyvinvoinivaltion äpärät kiukuttellee, kun isäukko pääs vähä parempiin hommiin. Toyota on aivan tarpeeksi hyvä kulkuväline, kestävä, huoleton ja ennenkaikkea Suomalaiselle sopiva, koska -35 astettakaan ei tee käynnistykselle tiukkaa. Muuan katsastusmies sanoi kun vein tuttavani 623,000km ajetun vm. -94 Corollan näytille: Ei tarvi nostella pukille, kunnossa on. Sano vaan että: Sen näkee jo päälle päin, nämä kestää, minä tiedän. Niissä ei oo väljää, niinkun Hitlerin keksinnöissä.

Äänestä
  • Toyota ei ole kyllä kovin kestävä, kun se ruostuu käsiin jo muutamassa vuodessa. Eikä se ole kyllä huoletonkaan. Jatkuvasti saa jännittää, että jääkö kaasu pohjaan tai laukeaako turvatyynyt naamalle kesken ajon.
    Ja mitä katsastukseen tulee; joku Toitsu-Tero kehui toisessa ketjussa, että Toyotaa ei tarkisteta ollenkaan katsastuksessa. Lyödään vain suoraan leima paperiin. Sen takia ne pärjää katsastustilasoissa niin hyvin. Törkeää ja vastuutonta toimintaa.

    Äänestä

  • takahiki kirjoitti:

    Toyota ei ole kyllä kovin kestävä, kun se ruostuu käsiin jo muutamassa vuodessa. Eikä se ole kyllä huoletonkaan. Jatkuvasti saa jännittää, että jääkö kaasu pohjaan tai laukeaako turvatyynyt naamalle kesken ajon.
    Ja mitä katsastukseen tulee; joku Toitsu-Tero kehui toisessa ketjussa, että Toyotaa ei tarkisteta ollenkaan katsastuksessa. Lyödään vain suoraan leima paperiin. Sen takia ne pärjää katsastustilasoissa niin hyvin. Törkeää ja vastuutonta toimintaa.

    Tämä on muuten totta. Harvinaisella merkillä ajavien autot syynätään tosi tarkkaan, kun katsureilla on "varmaa" essonvaarien tietoa siitä, että näissä on aina vikaa.

    Varmasti osasyynä on se, että moni automies käy katsurilta hakemassa "vikalistan" eli antaa katsastajan määrittää, mikä 10 € kumipusla siellä alustassa oli väljä ja aiheutti kolinaa ... ja sitten varaosa mätänetista ja vaihtoon itse/halvassa nyrkkipajassa. Sen sijaan, että vietäisiin auto ns. marmoritiskille ja vian paikannus kustantaisi 0,5h x 110 €/h. Uusintakatsastus on paljon halvempi kuin tämä.

    Tojopapathan menee katsastukseen katsastushuollon kautta tai antavat peräti huollon hoitaa katsastuksen kokonaan. Ettei tule vääriä tilastomerkintöjä. Maksoi mitä maksoi.

    Mutta... kun katsurit on opetettu siihen, että tohjot tulee katsastukseen lähes aina huollon kautta, niin sitten oppivat laiskoiksi => pääsee läpi myös ne autot, joita ei ole huollettu ohjelman mukaisesti 2-3x vuodessa!

    Äänestä

Kyllä se on. Se on kestävä ja vähällä huollolla tulee toimeen. Ei ruostu. Mulla on vm. 2001 Avensis eikä ruostepilikkuva missään. Kone käy niinkun uutena vaikka on jo 472,000km ajeltu. Maailman paras auto.
On ollut Foordeja, Volkkareita, Volvoja, Mersuja itelläkin ja tuttavapiirissä. Kaikki ovat vikapesiä Tojotaan verrattuna. Se nyt vain on totta ja sehän se tietenkin kyrsii joitain molopäitä.
Kaveri pisti lehti-ilmotuksen vm.1996 Corollasta jolla oli kilometrejä takana 667,000, niin alle tunnissa meni kaupaksi, kiljuen suorastaan.
Jos Corolla kestää ajoa miljoona kilometriä, niin Audin ja Mersun kuuluis kestää viis miljoonaa, vähintään. Mutta kun ne ei kestä ees kuuttakymmentätuhatta. Valitettavasti.

Äänestä
  • "Kaveri pisti lehti-ilmotuksen vm.1996 Corollasta jolla oli kilometrejä takana 667,000, niin alle tunnissa meni kaupaksi, kiljuen suorastaan."
    Paljonko oli kauppahinta ja paljonkooli bensaa tankissa kaupantekohetkellä?

    Äänestä

  • Romutuspalkkio kirjoitti:

    "Kaveri pisti lehti-ilmotuksen vm.1996 Corollasta jolla oli kilometrejä takana 667,000, niin alle tunnissa meni kaupaksi, kiljuen suorastaan."
    Paljonko oli kauppahinta ja paljonkooli bensaa tankissa kaupantekohetkellä?

    Toyotassa on tutkitusti paras jälleenmyyntiarvo. Vanhoja ranskanrutkuja saa kolme saman ikäisen Toyotan hinnalla ja viat vielä kaupan päälle. Hyvää on helppo myydä.

    Äänestä

  • Romutuspalkkio kirjoitti:

    "Kaveri pisti lehti-ilmotuksen vm.1996 Corollasta jolla oli kilometrejä takana 667,000, niin alle tunnissa meni kaupaksi, kiljuen suorastaan."
    Paljonko oli kauppahinta ja paljonkooli bensaa tankissa kaupantekohetkellä?

    Kauppahintaa oli riittävästi ja sälli ajelee Corollalla huolettomia kilometrejä vielä monia vuosia. Kyllä se sen miljoonan menee ja helposti. Toyotan vm.1992 ja siitä eteenpäin ovat maailman luotettavimmat auton moottorit. Ne kestää, kestää ja kestää. Myös alustan osat ovat huippuluokkaa. Ei tarvii niveliä vaihella niinkun esim.Foordeissa, Volkkareissa ym. Sakemannin tekeleissä. Taksikuski kertoi ostaneensa uuden Audin. 60,000km ja kytkinremontti. Myös vaihelaatikossa oli jotain häikkää, vaihdettiin varmuuden vuoksi sitten sekin. Että siinä teille sitä Auszwitsin hajua.

    Äänestä

Taitaa alottajalla jatkua hiipuminen housuissa. Tai vaipoissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ACEA kirjoitti:

Kesäkuun eurooppalaiset rekisteröintitilastot on julkaistu. Keväällä alkanut markkinaosuuksien lasku jatkuu, vaikka kappalemääräisissä rekisteröinneissä hienoista nousua onkin havaittavissa. Muilla merkeillä kappalemääräistä nousua sitten onkin paljon enemmän. Kesäkuussa Länsi-Eurooppa Efta-alueella Toyotan markkinaosuus oli enää 3,5%! Volkswagen Groupin myynnin LISÄYS kesäkuussa 2015 verrattuna kesäkuuhun 2014 oli yhtä suuri kuin Toyota Groupin KOKO MYYNTI samalla alueella!
http://www.acea.be/uploads/press_releases_files/20150716_PRPC_1506_FINAL.pdf

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu