4 Metrin välit.

dfghertu345678

Olen pitkään ihmetellyt, kun karavaanipuolella on sääntönä ajoneuvojen väli 4 m.
Miksi venepuolella ei ole huomioitu tällaista turvaväliä.
Kylki kyljessä olevat veneet ovat melko arkoja tulipalon sattuessa.

Olisiko aika puuttua myös venesatamien turvallisuuteen.

Onko sisäministeriö paikka jonne tällaisesta epäkohdasta tulisi antaa palautetta.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Isoisoveli

      Juu ja pelastusliivipakko 10m lähempänä rantaa, veteen nääs kun voi hukkua...toivottavasti oli provo tämä aloitus

      • gdfert63

        Jos hukkuu, on se oma moka/ongelma.
        Jos oman veneen palo tappaa naapurin se ei ole sama.


      • silti.se.ja.sama
        gdfert63 kirjoitti:

        Jos hukkuu, on se oma moka/ongelma.
        Jos oman veneen palo tappaa naapurin se ei ole sama.

        Jos oman veneen palo olisi joskus tappanut jonku, voisi aiheesta edes keskustella. Mutta kun kyse on riskistä, jota ei käytännössä ole, tämä on pelkkää kaistanleveyden haaskausta. Vai pystyykö kukaan mainitsemaan satamassa olevan veneen palosta naapuriveneelle aiheutuneen henkilövahingon? Materiaalivahingotkin ovat niin harvinaisia, ettei huolta niistäkään. Eikä muuten ole sen palon aiheuttajan vakuutukset ongelma, jossei voida osoittaa törkeää huolimattomuutta.


      • Isoisoveli

        Todennäköisyys sille että naapuriveneessä syttyvä tulipalo tappaa toisessa veneessä olevan...onko joskus Suomessa tapahtunut??

        Kaikkihan on toki mahdollista mutta joo, saisihan tällä tietysti suurimman osan satamista lopettamaan toiminnan kun veneitä saisi tulla 1-2kuukauden sesongin aikana murto-osa nykyisestä...


    • ldlddm

      Tulipalon syttyessä venerivissä vierasvenesatamassa, se huomataan nopeasti ja koska suurimmassa osassa veneistä miehistö on veneissä, ne saadaan siirrettyä nopeasti. Toiseksi, monessako veneessä on syttynyt isompi roihu viimeisten vuosien aikana? Lämmittimet ovat yleensä kunnossa koska ne ovat mukavuusvarusteita ja epäkunnossa viheliäisiä.

      • turvallisuusennenkaikkea

        entä jos miehistö on juonut niin paljon ettei veneen siirtäminen ole käytännössä mahdollista? ei pidä olettaa että tulipalon sattuessa veneitä siirrettäisiin mihinkään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      169
      12833
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      154
      5458
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4780
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3689
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2788
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      120
      1955
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      111
      1706
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      366
      1638
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      108
      1538
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1471
    Aihe