Hyvä "yhdyssuodatin" - ..
VaiOnko
1293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Tuo nyt ei ole yhdyssuodin, koska se ei erottele mitään taajuuden funktiona, vaan on pelkkä laajakaistamuuntajilla tehty sovitin, joka sovittaa 1 x 50Ω --> 2 x 50Ω taajuusalueella 0,5 - 500MHz. Toimii tietysti molempiin suuntiin. Johonkin käyttöön hyvä, esim. kahden samalla taajuusalueella olevan antennin yhdistämiseen tai signaalin jakoa kahteen vastaanottimeen.
Radio-/TV-käyttöön taas huonompi ratkaisu, kun ei sisällä jakosuodinta, eli ei jaottele signaaleja taajuusalueiden mukaan, esim. VHF-alue / UHF-alue.
"This splitter/combiner is not suitable for transmission", eli ei sovi lähetyskäyttöön, koska pienet ferriittiholkit kyllästyvät suuremmilla tehoilla ja käämilankakin ohutta.
;)
"Serves to connect two antennas to one receiver or vice versa - one antenna to two receivers. This device contains a wideband transformation network which combines both inputs and transforms the impedance. Further this networks isolates both inputs against each other.
The insertion loss up to 200MHz is less or equal than 0.8dB, isolation between both inputs is 30dB (@3-200MHz).
Due to the high isolation between the two inputs the SS-500 can combine any two antennas, also with different frequency ranges, without one antenna shortening the other antenna.
50 Ω impedance, SWR better than 2:1, Size 80x60x30mm, Connector 3x PL female. This splitter/combiner is not suitable for transmission."
:)
Ei ole "yhdyssuodatin" - on vain osoitus siitä, että KAKSI VASTAANOTINANTENNIA yhdistetään yläpäästään samaan yhteiseen alastulojohtoon splitterillä - eikä millään vitun "yhdyssuodattimella".
:D
Tuo isolation eli eristys ulostuloporttien avulla on hyvä asia, mutta ei välttämättä korvaa täysin yhdyssuotimen suurempaa isolaatiota. Ja kaikissa splittereissä tuo isolaatio ei ole noin hyvä. Ja muutenkin mainoksissa usein on hatusta vedettyjä arvoja.
Isolation
0.5 to 3MHz > 18dB
3 to 200MHz > 30dB
200 to 500MHz > 17dB
Lisäksi häviöiden
insertion loss
0.5 to 3MHz < 0.6dB
3 to 200MHz < 0.8dB
200 to 500MHz < 1.0dB
päälle tuossa splitterissä tulee jakovaimennus 3dB, kun taas yhdyssuotimessa ei tule jakovaimennusta, koska kukin taajuusalue kulkee automaattisesti "omassa kanavassaan" eikä tarvitse ferriittimuuntajilla tehtyä jakomuuntajaa 1 to 2, joten jakovaimennus 3dB jää automaattisesti pois.
Molemmilla jutuilla (splitter/ Combiner) ja yhdyssuodin on omat käyttöalueensa. Ja radio/ TV-käyttöön yhdyssuodin on ehdottomasti paras, koska esim. jakovaimennus, 3dB jää pois, kun jako on toteutettu taajuusalueen funktiona, eikä jännitteen jakoa kahteen yhtäsuureen osaan tarvita.
;) :))
Nyt sovitetaan IMPEDANSSEJA ja "splitter/ Combiner" ON sama asia eli toistensa SYNONYYMEJA.
:D
Mitä sitten? Itse et näy ymmärtävän ollenkaan radioteknikkaa. Kunhan pitää vain vängätä. Edellisessä jo kerroin, että yhdyssuotimessa ei tarvitse sovitella impedansseja, kun kukin taajuusalue kulkee automaagisesti omaa reittiään.
En halua vängätä näistä asioista jonkun trollin kanssa, joka ei ole sisäistänyt näitä asioita. Joku muu saa jatkaa, jos haluaa. Auf Wiedersehen and goodbye, herra trolli!
:(
Ei taida OH-kolmonen olla sama, mitä tuossa jotain puoli-/ 1 vuotta sitten. Päättelen sen siitä, että silloinen OH-kolmonen jankutti yhdyssuotimesta ihan päättömiä, eikä ymmärtänyt koko asiaa, vaan väitti yhdyssuotimen olevan valmistajien ja kauppiaiden conspiracy eli salaliitto.
Tämä nykyinen OH-kolmonen taas kertoo asiat, niinkuin ne aikuisen oikeasti ovat. Mutta onhan niitä OH-kolmosiakin melko paljon, joten sinänsä ei mitään ristiriitaa tai sekaannusta.
Täällä odotettiin aikoinaan, että JOKU piirtäisi _mitoitetun_ KYTKENTÄKAAVION siitä "yhdyssuodattimesta" kahdelle erilliselle VASTAANOTINATENNILLE, että -olkaapa hyvät?
:)
PS. SELITYSTEN KANSSA, ETTÄ KAIKKI YMMÄRTÄVÄT - MINÄKIN.
:D
Jahas, vanha häirikkötrolli, eli se alkuperäinen OH-kolmonen taas vauhdissa eri nikeillä ja yrittää ketjun aloituksellaan taas provosoida ja saada keskustelupalstan sekaisin.
Typerän trollauksen sijaan yrittäisit siellä vanhusten hoitokodissa saada kiinni ja vokotella niitä nuoria hoitajatätejä. Ehkä ne osaavat piirtää haluamasi kirkkoveneen kuvan! Täällä tuskin onnistut provosoimaan ketään.
Nyt vieritätte vastuun ansiokkaasti vanhustenhuollon puolelle - olette diletantti ja ette osaa, kun sitä teiltä pyydetään.
PS. Olen passittanut muutaman ennenaikaiselle eläkkeelle ja aivan ansioituneelle sellaiselle, että eipä kavuta hevosen selkään vanhuksia apuna käyttäen.
Tykkäätkö myös hakata kuolleita hevosia?
Ohutsuolen ja peräsuolen välissä on myös paksusuoli. Käyttäkää sitä.