Mikä ihme siinä on et jos sukunimi on joku tietty ni ollaan joka saatanan sopas mukana. Vittu! Luve, Martat, Valtuusto, Hallitus ja joka muus asias nokkas kans. Ollaa niin helvetin tietäviä ja näkyä täytyy. Että mä inhoon! Ja klubi ympärillä pyörii kuin joku hännystelevä hovi.
Pyrkyrithoi
Ihmetteleväjoku
9<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olisikohan H alkuinen nimi kyseessä.
Ei o. A.
tai o?
tai myyrä?
Se on vallankäyttöä. Olemalla esillä jokaisessa seurassa ja järjestössä saa paljon ääniä vaaleissa ja tulee valituksi. Sitten voikin alkaa täyttää omia ja suvun taskuja, hankkia maata, määrätä kaavoituksia itselle edulliseksi ym,ym.
No just joo,se on sellaista kun luulee itsestänsä liikaa,
Vieläkö luvialla on 4H Kerho?
Kateus on ansaittava! ja pankista saa rahhoo jolla voi ostaa sitä perämettää,joku sen perintö metsänkin on joskus ostanut,eikö vaan?
Vanhemmat ihmiset muistavat, kun Luvialla oli aikoinaan poliisi joka oman virkansa ohella toimi mm: kaupanvahvistajana, kiinteistövälittäjänä ja harjoitti erillaisia bisneksiä, kuulemma jopa sakkoja voi maksaa tekemällä hänelle työtä. Tiettävästi hän "osti" huomattavan metsäomaisuuden ja todella halvalla, kun pystyi itse määräämään hinnan. Jos on vakuuksia, metsää, maata, rantoja ja saaria kannattaakin ostaa sillä sen varmempaa bisnestä ei ole ja niistä ei tarvitse maksaa kiinteistöveroja toisin kuin kaavoitetusta tonttimaasta, vaikka se sijaitsisi rämesuon keskellä.