Kuinka saada nettiyhteys ADSL modeemilla wiihin? Wii löytää kyllä modeemin ja laitan salasanan ja alkaa etsimään mutta näytössä lukee vain testing connection...ja lukenu jo yli tunnin :D :D 20M on netin nopeus..
Vastaukset 6
- Kokeiles
Mulla oli ihan sama ongelma. Netti toimi muuten hyvin ja nopeus riitti, mutta wiissä se ei toiminut (kaikissa muissa langattomissa kyllä). Pienellä googlettamisella löysin vinkin, jossa ehdotettiin modeemin kanavan muuttamista 1 tai 11. Vaihdoin omaan modeemiini kanavan 1 ja siitä lähtien on wiin netti toiminut moitteetta.
- entiedämutvastaan
Villi veikkaus, mutta onko thomsonin modeemin? Kyseisellä modeemilla on tunnetusti ainakin wii uun kanssa ongelmia. Jos ei rupea ratkeamaan niin kannattaa kokeilla hommata nettijohto ja adapteri wiihin ja muuttaa joku modeemin porteista siltaavaksi(ei harmainta hajua miten se tehdään itse, mutta soitto netin tarjoajalle ja pyyntö että tekevät sen pitäisi riittää)
- Kokeiles
Mulla tuo ongelma ilmeni Elisan Kotiboxilla. Ite veikkaisin, että ongelma ei ole niinkään boxissa, vaan ite wiissä.
- oijoi
mitenhän tuo kanavan vaihto onnistuu :D :D
- oijoi
Ja modeemin malli on Amg1202-t10B
- Kokeiles
Ei valitettavasti ole kokemusta kyseisestä modeemista. Löysin kuitenkin tuollaisen kuvitetun ohjeen, jossa näkyy se asetuksiin pääsy ja kanavan vaihto, kun tarpeeksi alas rullailee. Sivu tarjosi ainakin minulle jotain asiakaspalveluchattia, mutta sen voi klikata ruksista kiinni. Laita vaikka paperille ylös, mikä muuttamasi kanava on alunperin ollut. Jos jotain menee vikaan, voit muuttaa asetukset takaisin. Ainakin itsellä tuo PELKKÄ kanavan vaihto auttoi. Vaihdettuasi kanavan, valitse tuo apply (tai tallenna tai ok tai vastaava, jos modeemisi puhuu suomea). Jos homma muuten pelaa jo langattomana, et ehkä tarvitse nettikaapelia koneen ja modeemin välille. Jos et kuitenkaan pääse asetuksiin ilman kaapelia, niin laita se paikalleen.
http://www.hometelecom.co.uk/zyxel-guide.php
Modeemin malli tarjoaa haussa paljon Soneran nettisivuja. Onko ostettu Soneralta liittymän yhteydessä? Tällöin myös palveluntarjoaja voi auttaa asiassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.385937- 102875
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei203739- 80680
- 70649
- 67644
- 50635
- 36630
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 43581