Osittainen ositus ja perinnönjako, hallintaoikeus

pitchet

Vaimo kuolee ja jättää keskinäisellä testamentilla hallintaoikeuden kaikkeen omaisuuteensa aviomiehelleen. Aviomies ilmoittaa perukirjoitustilaisuudessa käyttävänsä hallintaoikeuden muuten, mutta jättää hallintaoikeuden ulkopuolelle kolme käteistiliä joilla on yhteensä käteisvaroja summa X. Muuta omaisuutta on merkittävä määrä (autoa, venettä, huvilaa, omakotitaloa ym.) eli hallintaoikeudesta aiheutuvasta vähennyksestä huolimatta veroja on nuorille ihan huomattava summa. Ajatuksena leskellä on siis, että pariskunnan 5 lasta, jotka ovat kaikki täysi-ikäisiä mutta köyhiä opiskelijoita saisivat maksettua niillä perintöverot ja ehkä hieman käyttörahaa jakamalla loput rahat keskenään.

Leskeksi jäänyt aviomies on kuitenkin vähävaraisempi kuin edesmennyt vaimo ja tasingon laskennallinen arvo on summa Y. Kuolinpesä haluaa siis jakaa pesän osittain (eli jakaa hallintaoikeuden ulkopuoliset käteistilit = maksaa perintöverot ja sen jälkeen lopettaa tilit jakamalla rahat viiteen osaan) ja jättää lopun pesän jakamatta. Pitääkö lasten maksaa miehelle tasinkoa ennen verojen maksua ja rahojen jakamista? Onko tässä väliä sillä, haluaako mies tasinkoa maksettavan nyt vai ei? Voiko tasinkona antaa hallintaoikeuden mukaista omaisuutta ja onko sillä veroseuraamuksia?

3

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epeedee

      Verottaja tekee laskennallisen osituksen voidakseen määrätä perintöveronne, niin miksipä ette tekisi koko pesästä ositussopimuksen lesken tasingon ja omistusten yksilöimiseksi. Osituksessa voitte osoittaa tasingoksi mitä lajia haluatte. Samalla selviää olisiko hallinnasta vapaaksi saatava lakiosanne suurempi kuin lesken vapaaehtoisesti vapauttamat rahat.
      Kun tunnutte toimivan sovinnossa lesken kanssa, niin tasingon maksaminen on vapaasti keskenänne sovittavissa. Verottaja tekee perukirjan perusteella koko pesästä laskennallisen osituksen määrätäkseen teille hallintaoikeudella alennetut verot.
      Tässä jotain aamuksi, että ketju viriää päivän mittaan.

      • Näin

        Just näin.
        Ei mitään järkeä jättää ositusta tekemättä.


    • pitchet

      Riittääkö osituksen toteuttamiseksi siis pelkkä kirjaus tasingon määrästä jakokirjaan vai pitääkö ns. rahan liikkua eli omaisuuden siirtyä leskelle osituksen yhteydessä vai voiko sen toteutuksen jättää vielä käytännössä tekemättä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe