Silmä rähmii välissä

567

Uskaltaako koiran rähmivään silmään laittaa lubrithal silmägeeliä?

5

192

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 111122

      Mitä siinä ohjeessa sanotaan?

    • Silmätipat

      Koiran silmiin ei tule laittaa geelejä/tippoja ilman lääkärin määräystä. Jos lääke sisältää kortisonia ja koiran silmän pinta ei ole ehjä, niin lääke voi viedä näkökyvyn.

      Lääkäri näkee silmän kunnon laitteilla ja aineilla. Kotona sitä ei voi nähdä.

    • sfzsdf

      Koirille ja ihmisille on eri aineet.

      Omalla koiralla oli tänä keväänä erittäin sinnikäs silmätulehdus. Päästiin siitä eroon vasta eläinlääkärin määräämällä 2 vko antibioottikuurilla. Silmien puhdistaminen keitetyllä vedellä ei auttanut riittävästi :/ Koira piristyi huomattavasti, kun tulehdus saatiin loppumaan!

    • omistajanvastuulla

      Jos koiran silmä on rähmäinen, voi apteekista ostetulla koiran silmäaineella putsata.Jos rähmiminen jatkuu, tai on "aihetta epäillä että silmä on vaurioitunut", on koira vietävä eläinlääkärille.Katsovat siellä silmän tarkasti, ja määräävät lääkkeet .Ja koiran silmä paranee.Omalla koiralla ollut silmätulehduksia pari, ja niihin saanut silmävoidetta el määräyksenä.Silmissä oli silloin vain rähmäisyyttä, ei haavaa tai muuta vauriota.
      Aina jos koiralle tulee jotain, on varauduttava siihen että eläinlääkäriin on vietävä tai kysyttävä sieltä toiminta ohjeita, oli sitten yö tai viikonloppu.Täällä ei ketään voi sanoa miten sinun koirasi kanssa tulisi toimia, tai neuvoa voitko antaa jotain tiettyä lääkettä tai tippaa, siitä täällä ei kukaan voi ottaa vastuuta. Kysy siis tuollaisissa tilanteissa aina ammattilaisilta neuvoa, jos koirasi tilanne sitä vaatii.Eläinlääkärikulut eivät yleensä ole paljoa, jos sinne viedään ajoissa, tulehdukset ja esim.silmävauriot pahenevat jos viivytellään hoidon saannissa.
      Itse vien aika helpostikkin, tai ainakin soitan ja kysyn että pitäisikö tulla, jos huomaan koirassani jotain normaalista poikkeavaa.Parempi katsoa kun katua ;)

    • Eiuskalla

      Jos ärsytys on vähäistä, apteekista saa silmähuuhdetta koirille. Ainakin eye clean (joku 4pets) ja silmään tarkoitettu bebanthen huuhde myös saattavat lievän silmätulehduksen parantaa. Lisäksi kannattaa antaa vitamiinikuuri, useat silmätulehdukset johtuvat kaiketi vitamiinien puutoksesta, ja/tai sisäelimiä siihen päälle. Huuhtele 3 kertaa päivässä ja anna vitamiinia ja sisäelimiä. Jos oireet ei merkittävästi vähene parissa päivässä, tai pahenevat, vie koira lääkäriin.

      Älä laita koiran silmään mitään reseptilääkettä tai ihmisille tarkoitettua lääkettä, tai voidetta tms. missään tapauksessa kysymättä lääkäriltä. Reseptilääkkeet ja oikeat annostukset saa sitten lääkäriltä, joka samalla pystyy katsomaan tarvitaanko antibiottia, voidetta vai kumpaakin ja ettei silmässä ole mitään sairautta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1294
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1128
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      854
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      850
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      780
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      725
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      692
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      679
    9. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      665
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      657
    Aihe