Tuli tämmönen pienimuotonen ajatusleikki että tietäiskö kukaan mikä on hillan markkinahinta norjassa verrattuna suomen hintoihin? Luulen että rajan lähellä hinnat on pakko pittää vähintäänki suht lähellä suomen hintaa ettei norjalaiset ostajat karkaa tänne, mutta esim tromssan seuduilla luulis jo että hinta on kovempi? Vai onko?
Ois nimittäin tarkotus lähtä, kunhan hilla kypsyy lappia myöten, pohjoseen telttamajotuksen ja retkimuonien merkeissä, ja tottakai kylmänäpitomahdollisuuden kera, koittamaan siipiä hillanpoiminnalla tienaamisen osalta. Ni jos marjaa tulis nii sehän kannattais mun sinne varmaan kiikuttaa missä siitä eniten maksetaan. Tietysti jos saalis jää vähäiseksi nii tumppaan ne lähimmälle marjanostopisteelle, mutta iso, jopa jytkynomainen saalis liikkuis rahanahneella allekirjoittaneella vaikka pitkänki matkan kahisevan toivossa.
Vastailkaa, heittäkää vaikka hatusta mutta kunhan sais jotain osviittaa.
Hillan myynti norjassa?
3
782
Vastaukset 3
- Pakasteallas
Ongelmia varmastikin tiedossa. Rajalla hommeli saatetaan katsoa ehkäpä salakuljetukseksi, oletettavasti marjojen vieminen ulkomaille myyntitarkoituksessa vaatii jotain lupia. Ja mahdollisesti tullimaksuja, jos marjoja rahallisesti laskettuna merkittävä määrä. Liekö sulla mitään rekisteröityä yritystä, minkä kautta aiot ulkomaankauppaa tehdä? Eli verot ja sensellaiset.
Että varmaankaan ketään ei kiinnosta, jos menet ja myyt ämpärillisen marjoja puolilaittomasti norjan puolella, suuremmat määrät herättävät kiinnostusta, kummankin maan viranomaisissa.
Kas, jos homma olisi mutkattonta ja marjojen myyminen ulkomaille kannattavaa, tokihan sitä ihmiset tekisivät paljonkin. Ikinä en ole kenenkään kuullut sellaista tehneen. - VesaKaitera
Norjan lainsäädäntö poikkeaa marjastuksen osalta Suomesta. Ensinnäkin kussakin maakunnassa eli fylkessä saa aloittaa hillojen poiminnan vasta maakuntahallitusen asettaman päivämäärän jälkeen. Toiseksi hilloja ei siellä ulkomaalainen saa poimia myyntiin, ainoastaan omaan välittömään käyttöön. Jos yrität siis Norjassa myydä hiemankaan suurempaa hillaerää, niin Sinulle tulee vaikeuksia.
- hohhoijaaTaas
Sakkoja, vai käytöksen alennuksen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän49956Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15848Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501788- 46717
- 42654
- 37599
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan56487