Hillan myynti norjassa?

Ahne

Tuli tämmönen pienimuotonen ajatusleikki että tietäiskö kukaan mikä on hillan markkinahinta norjassa verrattuna suomen hintoihin? Luulen että rajan lähellä hinnat on pakko pittää vähintäänki suht lähellä suomen hintaa ettei norjalaiset ostajat karkaa tänne, mutta esim tromssan seuduilla luulis jo että hinta on kovempi? Vai onko?
Ois nimittäin tarkotus lähtä, kunhan hilla kypsyy lappia myöten, pohjoseen telttamajotuksen ja retkimuonien merkeissä, ja tottakai kylmänäpitomahdollisuuden kera, koittamaan siipiä hillanpoiminnalla tienaamisen osalta. Ni jos marjaa tulis nii sehän kannattais mun sinne varmaan kiikuttaa missä siitä eniten maksetaan. Tietysti jos saalis jää vähäiseksi nii tumppaan ne lähimmälle marjanostopisteelle, mutta iso, jopa jytkynomainen saalis liikkuis rahanahneella allekirjoittaneella vaikka pitkänki matkan kahisevan toivossa.

Vastailkaa, heittäkää vaikka hatusta mutta kunhan sais jotain osviittaa.

3

646

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakasteallas

      Ongelmia varmastikin tiedossa. Rajalla hommeli saatetaan katsoa ehkäpä salakuljetukseksi, oletettavasti marjojen vieminen ulkomaille myyntitarkoituksessa vaatii jotain lupia. Ja mahdollisesti tullimaksuja, jos marjoja rahallisesti laskettuna merkittävä määrä. Liekö sulla mitään rekisteröityä yritystä, minkä kautta aiot ulkomaankauppaa tehdä? Eli verot ja sensellaiset.

      Että varmaankaan ketään ei kiinnosta, jos menet ja myyt ämpärillisen marjoja puolilaittomasti norjan puolella, suuremmat määrät herättävät kiinnostusta, kummankin maan viranomaisissa.

      Kas, jos homma olisi mutkattonta ja marjojen myyminen ulkomaille kannattavaa, tokihan sitä ihmiset tekisivät paljonkin. Ikinä en ole kenenkään kuullut sellaista tehneen.

    • VesaKaitera

      Norjan lainsäädäntö poikkeaa marjastuksen osalta Suomesta. Ensinnäkin kussakin maakunnassa eli fylkessä saa aloittaa hillojen poiminnan vasta maakuntahallitusen asettaman päivämäärän jälkeen. Toiseksi hilloja ei siellä ulkomaalainen saa poimia myyntiin, ainoastaan omaan välittömään käyttöön. Jos yrität siis Norjassa myydä hiemankaan suurempaa hillaerää, niin Sinulle tulee vaikeuksia.

      • hohhoijaaTaas

        Sakkoja, vai käytöksen alennuksen?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      185
      6671
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      153
      1905
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1628
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1350
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      50
      1101
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      41
      1011
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      982
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      917
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      248
      901
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      859
    Aihe