Viihde 17.7.2015 klo 8:58 | päivitetty 17.7.2015 klo 8:58
Näillä vinkeillä pilaat saunanautintosi
Saunoja Ville Kinnunen ja saunat kaukaa kiertävä Miia Roivainen listasivat takuuvarmat vinkit huonoihin löylyhetkiin.
Vihtominen kuuluu suomalaiseen saunaan.
Tässä vasta vihta. Kuva: Sirkka Haverinen / Yle
1. Jätä sauna kylmäksi
Saunanautinto on varmasti pilalla, jos löylyt ovat liian kylmät. Älä lämmitä kiuasta tarpeeksi, vaan aloita saunominen vähän etuajassa, silloin kun "on se jo tarpeeksi lämmin". Kun rupeat mättämään vettä puolilämpimään kiukaaseen, pilaat saunanautinnon varmasti sekä itseltäsi että muilta jälkeesi tulevilta saunojilta.
2. Huolehdi huonosta ilmanvaihdosta
Happi loppuu, pyörryttää. Jätä räppänät visusti kiinni, koska saunahan jäähtyy jos sinne pääsee raikasta ilmaa. Missään nimessä ei saunan ovi saa olla ns. helmasta lyhyt, vaan tiukasti umpinainen sen pitää olla. Jos joku menee räppänöitä aukomaan niin ulos se saunasta, jäähdytelköön kartanolla.
3. Hehkuta sauna oikein kuivaksi
No, eipähän ole löysä sihahdus kiukaassa, kun lämmittää öyhyytetään kuusi tuntia ja sitten löylyyn! Joka ei kuumuutta kestä, on sillä muutakin salattavaa. Älä vaan valele löylyhuoneen seiniä vedellä taikka laita vuolukivisiä höyryastioita kiukaalle. Tuhnu tulee semmoisesta löylystä eikä edes nahka korvanlehdistä irtoa.
4. Älä koskaan siivoa saunaa
Ei sitä saunaa tarvi erikseen pestä, jatkuvastihan siellä vettä holvataan. Saippuaa jos roiskahtaa niin sehän vaan pesee lattian ja seinät. Bakteerit kuolevat lämpimässä, jos vain siis älyät lämmittää sen saunan tarpeeksi kuumaksi (kuusi tuntia). Haloista jos roskaa tulee niin sitä mitään kannata siivota, uutta tulee kuitenkin ja saunahan tämä on eikä mikään leikkaussali!
5. Sauno mahdollisimman tiukalla aikataululla
Ei tänne asumaan ole tultu, ripeät löylyt ja pois. Kohta kuitenkin se tympeä, yksinkertainen naapuri tulee saunavuorolle ja kehuu, että taas sata kilometriä hiihdin tuossa vaikka räntää työnti vaakasuoraan. Mökillä jos saunassa lorvii niin jääpi nurmikot leikkaamatta, tiskit tiskaamatta ja halot hakkaamatta.
6. Lauteisiin on turha panostaa
Nuo lauteet on ukki tehnyt ja ne on kaikille välttäneet. Varovasti kun istuu niin kestää ne. Jaa ei kestänyt? Istuit väärin. Jos selkään käypi niin istut liian kauan. Lauteenhan pitää olla kuuma, mielellään niin kuuma, että takamukseen jää jälki.
7. Sammuta valot
Valot kiinni ja heti. Pimeässä saunassa säästyy sähkökin, eikä vieruskavereita tarvitse katsoa yhtään enempää kuin on pakko. Missä kiuas?
8. Sauna sopii tilaan kuin tilaan
Täti se poltti kerran ihtensä tuossa pahasti, van mahtuu siitä kiukaan edestä kun silleen sivuittain kulkee. Tätä jos laajentamaan lähtee niin joku juoruaa rakennustarkastajalle ja se purattaa koko saunan pois. Eikä me saunaan haluta liikaa porukkaa. Saattavat vaikka sotkea.
9. Koristele ja täytä sauna tarpeellisilla esineillä
Kaikilla pitää olla ainakin saunatyyny, saunahattu ja käsin kirjailtu pefletti. Kiukaan päällä on pakko olla se tuttavaperheeltä joululahjaksi saatu pulputtava kivikoriste ja lämpömittarissa mielellään naseva, peikkokuvalla koristettu teksti. Ilman saunatonttufiguuria ei voi saunoa.
10. Van se välttää
Lapsen tekemä saunakiulu ja -kauha ovat luottokaverit vuodesta toiseen. Lämpömittariahan ei tarvitse, ketä kiinnostaa paljonko saunassa on lämpöä. Tunteehan sen nahassaan. Pefletti? En tarvitse, tämähän on minun oma sauna. Istukoot muut lattialla. Kiuaskiviä on turha mennä vaihtamaan ja jos lauteiden tukipuu hajoaa, niin mitä sitten. Ei sillä istuta.
BONUS: Unohda lämmittää sauna
Vaatteet pois, saunajuoma auki, kiuluun vettä ja lauteille. Miten tämä sauna on niin viileäksi jäänyt? Jos sauna unohtuukin lämmittämättä, voi istua kylmässä saunassa. Ihan sama, kunhan on saunassa.
Näillä vinkeillä pilaat saunanautintosi
1
65
Vastaukset
- BLOODisLIFE
Saunassa jonka vieressä on pesuhuone voi saunoa pimeessä ja pitää valoa pesuhuoneessa tai pesuhuoneessa voi pitää kynttilää ja saunan jälkeen voi sammuttaa valon pesuhuoneesta ja laittaa valon saunan puolelle tai sitten voi olla vaan kynttilä. Kynttilä voi olla tuoksukynttilä ja saunan kiukaaseen voi laittaa myös jotain tuoksua. Älä polta kynttilää liian lähellä mitään mikä voi syttyä palamaan ja muista sammuttaa kynttilä! Saunajuomana voi olla muutakin kun alkoholia mä oon usein saunan jälkeen juonu mehua, koska haluun jotain raikasta ja myös suihkun jälkeen haluun jotain raikasta ja kylmää ja yleensä se on alkoholitonta mutta joskus jääkaapissa ei o ollu muuta kylmää kun puolukkavodka niin oon sitten juonu sitä ja tänään se sitten loppu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762195Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381779Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121535Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371283Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621270Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas171091Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621027- 60990
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja104700