Harrastan öljyvärimaalausta. Haluaisin tehdä maalauksesta ensin luonnoksen, jota voisi helposti muokkailla. Tähänkö tarvittaisiin piirtopöytää ohjelma (photopaint - shop?). Vai teenkö luonnoksen ensin paperille, jonka skannaan ja sitten muokkaan ruudulla phjelmaa avuksi käyttäen? Piirtopöydät tuntuvat aika kalliilta.
piirtämispöytä vai monitoimikone ?
3
924
Vastaukset
- Nimetön
Koska, hyvän monitoimiprintterin saa n.200 eurolla. Piirtopöydät, jopa A6-kokoiset maksavat jonkin verran, ja niillä ei pysty tekemään muuta kuin piirtämään. Eli skannaat luonnoksen(t) ja muokkaat niitä esim. Photoshopilla. Piirtopöydällä tosin voit tehdä luonnoksen suoraan Photoshopiin, joten skannausvaihe jää pois. Mutta jos piirtopöytää ei käytä aktiivisesti, niin en suosittele sen hankintaa.
- skanneri
Saat A4 koon tasoskannerin lähimmän tavaratalon elektroniikka-osastolta 100 euroo tai alle.
- Ode
Itse toimin näin:
1) luonnos
2) skannaus
3) käsittely koneella ja piirtopöydällä
4) tuloste piirtoheitin kalvolle
5) piirtoheittimellä maalauspohjalle
6) maalaan..
Jos tarkempaa ohjetta kaipaa niin ei kun kysymyksiä..
Valmiita duunejani voi käydä pälyilemässä
http://avarre.deviantart.com/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä423404- 362004
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301739- 161527
- 231508
- 91391
- 241387
- 141237
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781145- 221102