Kaverini on gay ja hänessä on eräs huvittava piirre. Kun em. veikon viina- ja lauluhammasta kolottaa, menee hän gay-baariin laulamaan gay-karaokea. Tätä ennen hän on tietenkin käynyt gay-saunan löylyissä huuhtomassa gay-arjen pölyt nahastaan. Illan pimetessä gay-discon ovet avautuvat gay-musiikin vauhdittaessa gay-tanssijalkaa. (Gay-)Lomien koittaessa sitten lennetään (toivoen, että häntä palveleva lentoyhtiön stuerttikin olisi gay..) lentokoneella harjoittamaan gay-turismia tietenkin gay-hotellissa asuen. Gay-sitä ja gay-tätä..gaygaygaygaygay......
Nyt kysynkin teiltä, hyvät herrat, millainen teidän mielestänne olisi täydellinen gay-ateria? Mitä ruoaksi? Entä juomaksi? Ketä seuraksi vai yksinkö parempi einehtiä? Mikä olisi ihanteellisin ympäristö syödä universumin parhain, maukkain, kulinaarisin, unohtumattomin GAY-ATERIA?
Joten safkamieltymyksiä kehiin, pyydän!
Nyt kysynkin teiltä, hyvät herrat, millainen teidän mielestänne olisi täydellinen gay-ateria? Mitä ruoaksi? Entä juomaksi? Ketä seuraksi vai yksinkö parempi einehtiä? Mikä olisi ihanteellisin ympäristö syödä universumin parhain, maukkain, kulinaarisin, unohtumattomin GAY-ATERIA?
Joten safkamieltymyksiä kehiin, pyydän!
Vastaukset 13
Vanhimmat
Aloitat ateriakokonaisuuden rakentamisen siitä että ekaksi valitset juoman ja se on ehdottomasti
kuivaa shampanjaa (esim. Ruinart)!
Selvä. Sinun gay-ateriaasi kuuluu siis kuiva shampanja. Mitä ruokaa Ruinartin kanssa nauttisit?
Sesongin mukaan. Esim. tuoretta parsaa tai ellei saatavilla niin hummerista voi läpivuoden
tehdä tyylikkään alkuruoan.
Riistaliemi ja juustotanko sopisivat alkuun ennen
hummerimoussea.
Entreet jätän seuraavalle kommentoijalle ja
dessertvalintaa tuskin maltan odottaa.
Eli näin aloittaisit. Vaan millaiset sosiaaliset/miljööpuitteet olisi tälle gay-ateriallesi oltava, että tilanne olisi mielestäsi ideaalinen?
potut ja lihakastike o ainaki tosi hyvvää! nii ja joskus kolottaa roskaruokahammasta ni mahd. iso ja rasvanen kerroshampurilainen ja pepsiä ni siinä mun loistoateria
Gay on elämäntapa, johon tietysti kuuluu gay-ruoka. Gay-ruoka on sekä herkullista että terveellistä. Minulla on vain tämä yksi elämä, ja se on gay-elämä. Sitä ei voi muuttaa. Siihen on tyytyminen ja siitä opittava nauttimaan. Nykyään onneksi jo suhteellisen helppoa olla gay.
Eli gay-elämään kuuluu siis asioiden, ilmiöiden, jopa esineiden tulkitseminen gay-aspektin kautta, mikäli oikein ymmärsin? Turismi, discot, sauna, ruoka, karaoke tupakka, olut jne. saavat erityisen gay-merkityksen kun gay-subjekti antaa niille sellaisen?
Entä miten/missä paikassa gay-aterianne mieluiten nauttisitte? Lapissa nuotion äärellä? Michelin-luokan ravintolassa? Kotona ystävien kanssa? Kahden promillen kumarassa lähimmällä snagarilla? Muuten, miten?
No tottakai jos pitää syömään lähteä, niin sehän tapahtuu viimeisen päälle! Ei siitä nyt helpolla koskaan selvitä, etenkään jos kestitsee gay kaveriaan. Ensin varataan business luokasta lento pariisiin, jonne mennään aamu kahville, lentokoneessa tietenkin lasilliset Moet & Chandonia. Pariisissa pitääkin sitten käydä ostamassa Dolce&Gabbanan tai Versacen viimeistä Vintagea tai Haute Couturea oleva puku, jossa hintalappu on vähintään neli numeroinen. Sitten valitaan mitä halutaan syödä? Tottakai sitten lennetään kyseiseen maahan, otetaan sieltä viiden tähden hotelli, limusiineineen ja kuplajuomineen. Pukeudutaan ja laittaudutaan uusimpiin luomuksiin 4 tuntia ennen varsinaisen aterian alkua. Ottaen huomioon kun täytyy laittaa hiukset, manikyyri, tasoittaa ihon väri, naamiot, hyvässä lykyssä käydä plastiikka kirurgilla ottamassa botoxia. Sitten syödäänkin jo hummeria, kaviaari kastikkeella. jne jne jne, jossa annos on kolmannes pienempi kuin se raha määrä jonka siihen ruokaan laittaa. Loppujen lopuksi, luulen että helpommalla selviät kun vuokraat kunnon kauhu leffan, tilaat pizzan, itselles bissee ja kaverilles siideriä. Kuuntelet pari minuuttia gay sitä gay tätä juttua kunnes uppoudutte leffaan ja kaverisikin unohtaa gay gay gay jutut! Leffan jälkeen kommentoitte elokuvan tarinaa!
Edellä esitetystä ('luksusta') suosittelen kumpaakin vaihtoehtoa. Molemmat kokeneena voi sitten havaita
kuinka booringia on em. vaihtoehtojen välimaastoon jäävät niin kutsutut 'tavallisemmat'
vaihtoehdot. Hankkikaa elämäänne perspektiiviä!
Näkemystä on tullut enimmäkseen high society -tyylin gay-aterioista. Kertokaa, hyvät herrat, näkemyksiä esim. etnoruokaa sisältävistä gay-aterioista, kaikki näkökulmat valaisevat eri kulmista asiaa nimeltään gay-ateria. Gay-aterioita on varmasti yhtä paljon kuin gaytakin.
Aavikko-gay ilta: Huone sisustetaan beduiiniteltaksi. Ateria koostuu marinoiduista lammas-,kana- ja vihannesvartaista couscousin kera. Juomana minttuteetä. Jälkiruoaksi hedelmiä. Taustalla soi rai-musiikki. Aterian jälkeen katsotaan Arabian Lawrence-elokuva (se jossa on Peter O'Toole pääosassa).
Mitä mä olen huomannut, niin todellinen homojen ruoka on pitsaa ja muuta roskaruokaa. Toisaalta ei pidä unohtaa karkkejakaan eikä tietenkään suklaata, joita molempia kuluu sellaiset määrät että hirvittää. Itse asun parin muun homon kanssa ja ystäväpiirissämme tuollainen ruokavalio on melko arkipäiväistä. Eri asia sitten, mitä syödään kun juhlitaan. (vedetään viinaa ja käydään kebabilla.)
Näissä on vain se huono puoli, että ne lihottavat aivan mahdottomasti, joten on parasta olla sitten syömättä mitään muuta, jottei kaloreita tule liikaa.
Ja kyllä, tämä on myös minun mainio ja tasapainoinen ruokavalioni. =)
(Noh, ehkä vähän kärjistin, mutta en nyt kovin paljon kuitenkaan. Kyllä sitä muutakin syödään ja ollaan välillä terveyskuurilla jne..)
Näin joulun aikaan hyvä jouluateria hyvässä seurassa. Nätti joulukattaus, eikä kynttilöitä pidä unohtaa.
Ginkkua, rosollia ja lanttu-, sekä perunalådaa.
Juomaksi maitoa tai punaviiniä.
Parin tunnin huili, jonka jälkeen kävelyreippailu ilmoisessa seurassa. Illan päätteeksi kunnon löylyt puulämmitteisessä saunassa.