Vaihteisto ääntelee

Versomies

Corolla Verso -03/1.8 manuaalilaatikkoon ilmantyi yllättäen sivuääni. Kyseessä on tässä vaiheessa aika lievänä erottuva hurina/vihellys, joka kuuluu erityisesti nelos- ja vitosvaihtella. Autolla on ajettu 120.000 km.

Ulkomaisilta keskustelupalstoilta olen lukenut vastaavista ongelmista manuaalilaatikoiden kanssa. Kyseessä saattaa siis olla laakerivika, joka laajentuessaan voi särkeä koko lodjun ja jumiuttaa sen.

Onko forumilaisilla kokemusta em. ongelmasta? Missä hinnoissa laakerin vahdot ovat ja onko suosituksia hyvistä pajoista pääkaupunkiseudulla? Tai Tallinnassa..

4

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennenkujumii

      Juurikin kyseessä on laakerivika, marmoritiskillä pyytävät varmaan aika suolaista hintaa, käytettyä ei kannata ostaa, koska tuo laakerivika on niin tyyppivika, että se on kaikissa viim. 200tkm. Tallinnassa saa varmaan kohtuuhintaan, latviassa jo sitten tosi edullisesti, itse laitatin pösön manuaalilaatikon latviassa,tuttu korjaamo irr. sen autosta täällä, käyttivät latviassa laakerirempassa, tuli vanhat osat mukana takas, ja asensivat sen takaisin paikoilleen, hyvin pelaa, kustannukset kaikkineen alle tonni, jota en pidä pahana.

    • KialaViuluToyotaRules

      Toyotassa ei ole vikoja, ei ...tana ole, lue vaikka tätä palstaa.

    • Versomies

      Palaan vielä aiheeseen. Kävin neuvotteluja paikallisen piirihuollon sekä maahantuojan kanssa vaihteisto-ongelmasta. Kävi selville, että ensimmäisen sukupolven Versojen (2002-2003) joissakin manuaalibokseissa on ollut ongelmia päätylaakerin kanssa. Kysessä lienee huonolaatuinen erä, joka myöhemmin on korvattu paremmalla. Ongelmat ovat paljastuneet yleensä n. 150.000 km:n paikkeilla. Laakeri alkaa pitää ääntä ja huonossa tapauksessa särkee koko lodjun. Näitäkin tapauksia on maailmalla kirjattu.

      Maahantuoja oli tiukkana ja totesi, etta takuun jälkeinen Good Will-periaate päättyy kahdeksan vuoden tai 200.000 km:n jälkeen. Asiantunteva huoltomies totesi kylläkin rehellisesti, että vaihteiston pitäisi kestää useampi satatuhatta. Mutta mitään alennusta ei siis annettu ja korjauksen hinta-arvioksi tuli noin neljäsosa auton käyvästä arvosta.

      Pyysin tarjouksen Tallinnan paikalliselta edustajalta ja sieltä vastattiin erittäin ripeästi ja yhteistyöhaluisesti. Korjaus tehtiin päivässä ja kustannukset oli selvästi alle puolet täkäläisestä hinnasta. Korjaamon politiikka ja asiantuntevuus vakuuttivat. Asiointi sujui hyvin englanniksi.

      Mielestäni täkäläinen maahantuoja teki huonon ratkaisun. Jos huolto olisi tullut hinnassa edes yhtään vastaan, olisin saattanut valita kotimaisen vaihtoehdon. Näin ei kuitenkaan tapahtunut.

      • Versoillen

        Huomauttaisin että ensimmäisen sukupolven versot sijoittuvat vuosille 2002-2004 Toisekseen tyyppiviaksi ei tuollaista voi kutsua, joka saattanut esiintyä hyvin satunnaisessa ns maanantai kappaleessa.
        Mikäli noin vähän ajetussa Corollassa tuollainen vika, joka on harvinaista, on siinä mahdollisesti muitakin vikoja ja taidettu kohdella muutenkin huonosti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1703
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      139
      1697
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      289
      1286
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1088
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1066
    6. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      962
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      905
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      878
    10. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      875
    Aihe