Agressiivisuus toisia koiria kohtaan

Susikoiraongelma

Hei! Osaisiko joku auttaa? Koiramme on kotona lapsirakas ja kiltti, mutta lenkillä koirat ovat ongelma. Mikä voisi auttaa? Jonkinlainen panta vai kuonokoppa? Kiitos avusta

8

117

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nimo

      Agressiivisuus vai remmiräyhääminen? Remmiräyhäämiselle ohituskoulutusta, ruoka tai lelupalkalla. Huomion kiinnittäminen muualle? Oma rauhallinen käytös. Aggressiivinen koiran ongelmakoira Kouluttajalle .

    • Gsdtakes

      Tekemisen ja omistajan mielentila lenkillä usein syynä tuollaiseen...

      • Gsdtakes

        Siis tekemisen puute,saako rauhoitavaa tekemistä hihnalenkkien ohella?


    • kannattaa-cocklata

      Pitkä jykevä keppi siihen naru ja päähän sidotaan kilon kinkku. Sitten vaan jolkotellaan eteenpäin ja koira yrittää napata edessä olevaa kinkkua. Aasillehan tuo toimii miksei siis koiralle?

    • vuh

      Panta tai kuonokoppa???? Ei, vaan KOULUTUS.

    • harjoittelualkakoon

      Mitä se tekee ohituksessa?
      Haukkuuko jo kaukaa, vai vasta kohdalla, yrittääkö hyökätä,vetääkö vierasta koiraa kohti vai pakitteleeko?
      Onko agressiivinen oikeasti vieraille koirille, vai haukkuuko vaan koska pelkää, siinä on iso ero?
      Mitä tekee, jos vieras koira ei ohitakkaan, vaan jäät juttelemaan vieraan koiran omistajan kanssa? Rauhoittuuko koira sitten, miten käyttäytyy sitten vierasta koiraa kohtaan?
      Onko sillä yhtään koirakaveria jonka kanssa tulee toimeen?
      Kuinka iso koira on?
      Minkä ikäinen?
      Onko sinulla vaikeuksia sen hallitsemisessa, mitä?
      Jos et meinaa pystyä pitelemään koiraasi, hommaa sille kuonopanta, sellainen jossa on linkki myös, ettei koira karkaa jos se keplottelee kuonopannan pois.Ihan sovitat liikkeessä että tulee sopiva.Sitten kuonopannan kanssa harjottelet niitä ohituksia, eli menet paikkaan jossa varmasti paljon koiria.Kun menee hyvin kehut/palkkaat,jos huonommin, viet vaan koiraa reippain askelin haluaamaasi suuntaan.
      Mieti pelkäätkö/jännitätkö itse vieraiden koirien ohituksia,luultvavasti, ja koirasi huomaa sen, ja alkaa siksi räyhätä.Koira siis reagoi pelkoosi, vaikka itse pelkäisitkin oman koirasi reaktiota ohituksessa ja sen käsissä pysymistä.
      Kun talutat koiraa kuonopannassa, koirsi on hallinnassasi,ja pystyt rentoutumaan itse paremmin,pidä koira ohituksissa ja muutenkin lyhyellä hihnalla vieressäsi.
      Sinun on saatava koirasi luottamaan siihen, että sinä itse hallitset ohitustilanteet, etkä pelkää tai jännittele niitä.Älä koskaan päästä vieraita koiria rynnimään yllättäen koirasi luo, se vain pahentaa tilannetta.OLisi hyvä jos voisit lenkkeillä jonkun toisen koiran omistajan kanssa samaa matkaa, koirien ei tarvitse kohdata toisiaan nokatusten, kävelette vain samaan suuntaan.Harjoittelu auttaa sinua ja koiraasi rentoutumaan ja tuottaa ajan kanssa tulosta.

    • doman55

      mikä rotu se vähän ehkä auttaisi vastaamaan oikein

    • eikuonokoppaa

      Ei haukkumista / räyhäämistä estä kuonokoppa ( eikä minkäänlainen "erikoispanta" ), vaan kouluttamalla siitä selviää. Yksi koulutusvinkki on se, että otat pallon tai namin mukaan lenkille, ja ainakun joku koira tulee vastaan, ota nami / pallo esiin niin, ettei se kiinnostu koirasta. Lopuksi palkitse koira

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      50
      3334
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      549
      2060
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1950
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      82
      1937
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1578
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1508
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1386
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1349
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1297
    10. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      48
      1210
    Aihe