kuinka usein ostatte/vaihdatt uuden hiekkalaatikon

wwrr

kun hiekka kuluttaa muovisen hiekkalaatikon pintaa ja bakteerit tms viihtyvät kuluneessa muovissa...samoin vahvat desinfiointiaineet

9

3838

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissimissi538

      Meillä on käytössä kristallihiekka, joka vaihdetaan n. 3 viikon välein. Se ei myöskään naarmuta. Desinfiointi ja peseminen kannattaa hoitaa kloriittiliuoksella. Se tappaa kyllä pöpöt eikä haittaa, jos sen jäämiä naarmuihin jää. Kissat kaikenlisäksi yleensä rakastavat kloorin tuoksua. :)

      • nyselvis

        Silläkös meidän kissa melkein asuu vessassa vessanpesun jälkeen! Makaa lattialla ja on onnellisen näköinen.


    • Kisutin

      Hyvä kysymys aloittajalta. Luen itsekin mielelläni tähän vastauksia. Kun meillä ollut kissa nyt vuoden ja ajattelin ehkä ensi kuussa ostaa uuden laatikon, niin edellinen jäisi sitten varalle.

      • alkupp

        niin tuo tuntuu aika pikaiselta vaihtoväliltä mutta hiekka kyllä kuluttaa eri tavoin kuin vaikka pelletti ja eihän nuo niin paljon maksa...kissan vointi tärkein


    • Kisutin

      Lisään vielä, että kun suositushan kissanvessan/hiekkalaatikon vaihtamiseen on noin vuosi. Siitä lukee esim. mustin ja mirrin sivuilla.

      • riippuusekinkai

        Tokihan eläinliikkeet haluavat että näitäkin ostellaan mahdollisimman tiuhaan. En usko että noin tiuhaan tarvitsee. Tosin riippuu hiekasta J sen käytöstä.
        Hyvä paakkuuntuva hiekka tekee sen ettei kosteus ja raapiminen ylety paljoa pohjalle. Ja hiekkaa kannattaa olla sen verran reislusti, ettei pohja joudu niin suurelle rasitukselle.


    • PuluKuhki

      30 vuoden aikana, kissoja ollut keskimäärin 3, vaihdettu yksi hiekka-astia kun se kulu puhki.

    • näimmeil

      Jostain syystä toiset hiekkalaatikot kuluvat nopeammin kuin toiset. Minulla kolme kissaa ja kaksi hiekkalaatikkoa. Vanhempi hiekkalaatikko on viisi vuotta vanha ja hyvässä kunnossa, koska käyttö on aina ollut vähäisempää. Uudempi laatikko, joka oli kallis, oli naarmuilla melkein heti. Se on ollut käytössä noin vuoden ja se on vaihdettava uuteen ihan lähiaikoina. Se haiseekin vaikka kuinka pesisi. Vanhempi laatikko ei haise.

      Hiekkalaatikoiden materiaalin laaduissa on paljonkin eroa. Kymmenen vuoden aikana olen vaihtanut hiekkalaatikoita uuteen noin 2-3 vuoden välein. Käytössä on paakkuuntuva mikrohiekka. Mutta hiekkaa enemmän laatikoita kuluttaa kissojen ruopinen, vaikka kynnet leikataan parin viikon välein.

    • boxes

      Halapojahan nuo muovilaatikot on. Suositus on, että laatikoita on eri paikoissa vähintään kissamäärä 1, sillä voi ennaltaehkäistä ongelmakäyttäytymistä, ja hiekkalaatikotkin kuluvat vähemmän, kun käytössä on useampia :D.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      863
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      718
    3. 35
      587
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      46
      580
    5. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      35
      577
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      575
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      29
      572
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      540
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      537
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      35
      474
    Aihe