Eli asiaa foorumilla aiemminkin keskustellusta aiheesta eli kardaanin värinänvaimentimesta. Dieselissä ilmeni siis jyrinää pienillä kierroksilla ajettaessa, sanotaan että kakkosella 0-40 km/h ja kolmosella heti 50 km/h alaspäin.
No, samalla kun vaihdettiin tuulilasi niin päätettiin vaihtaa epäilty vaimennin. Mutta katso, vaimennin oli täysin ehjä! Itsehän emme olleet paikalla, mikä on harmi.
Puhuivat sitten että josko olisi jokin tasapainohommeli kardaanissa, joka aiheuttaa jyrinän? Mikä se olikaan tämä tasapainozydeemi? Kun ei Merteililtäkään löydy luettelosta mitään..
Ja eihän nyt vaihteiston "kuluneet" kumityynyt voi aiheuttaa jyrinää?
Jyrinää...
12
5900
Vastaukset
- nih
Hm. Käsittääkseni tasapainotukseen ei ole erikseen "tsydeemiä" (Varsinaissuomalainen tapa sanoa tzydeemi), vaan kyse on siitä että kardaani pitää asentaa paikalleen samaan positioon kuin se on ollut aiemminkin.
Eli sekä kardaaniin että vastakappaleeseen (auton päässä) vedetään samaan kohtaan esim. liidulla viiva merkiksi ennen akselin irrotusta. Kun akselia pannaan paikalleen, pitää sekä akselin että vastalaipan merkkien tulla taas samaan kohtaan.
Kardaanissa on kuulemma joitain vastapainoja, joiden pitää olla oikealla kohdallaan. Itse akselista ei niin väliä.
TÄstä saa jatkaa joku muu, joka on tutustunut käytännössä asiaan. Itse vain toistelen hallilla kuultuja poikain juttuja.
Jos ja kun muistan oikein, teitin dieselissä oli sen verran kilometrejä, että jyrinää voi tulla mm. koneen kiinnitystyynyistä. Voisiko pakoputki myös väristä jotain vasten ja tämä loisi vaikutelman voimansiirron värinöistä? - jarski
Isukin autoon vaihdettiin vaihdelaatikon ja kardaanin välissä oleva kumikiekko, värinänvaimennin ja kardaanin tukilaakeri. Sen jälkeen jyrinä loppui. Ennen korjausta autolla ei viitsinyt ajaa nelosella edes kuuttakymppiä, kun joka paikka tärisi ja jyrinäkin oli sietämätöntä. Kardaanin pitäisi pysyä tasapainossa, jos sen etu ja takaosaa ei ole irroitettu ja laitettu väärään asentoon takaisin tai esim. kardaanin etuosa olisi vaihdettu ja takaosa olisi alkuperäinen. Eikös ne tasapainohommelit ole ne pellinpalat, joita on kardaanin "kyljessä"
- nih
Paljonpa pistettiin isukin autoon uutta -- ei sillä, ettäkö olisi tehty turhaa työtä, jos kerran lopputulos oli haluttu.
Ajattelin vaan, että 500 tkm tuolla puolen lieneekin ainoa vaihtoehto vaihtaa muitakin kuin selvästi viallinen osa. Eri vaimentimissa ja nivelissä on joka tapauksessa sen verran väljää, että yhden osan uusiminen vaikuttaa ehkä vain niin, että jyrinä esim. muuttuu eri nopeusalueelle tai oireet muuttuvat jotenkin muuten?
Oliko muuten kovat osakustannukset? Entä työn hinta?
Ajattelin vaan, että samathan ne tulevat w201:aan uusittavaksi jossain vaiheessa. Paljonko oli isukin W124:ssa kilometrejä remontin aikaan, muistatko? - jarski
nih kirjoitti:
Paljonpa pistettiin isukin autoon uutta -- ei sillä, ettäkö olisi tehty turhaa työtä, jos kerran lopputulos oli haluttu.
Ajattelin vaan, että 500 tkm tuolla puolen lieneekin ainoa vaihtoehto vaihtaa muitakin kuin selvästi viallinen osa. Eri vaimentimissa ja nivelissä on joka tapauksessa sen verran väljää, että yhden osan uusiminen vaikuttaa ehkä vain niin, että jyrinä esim. muuttuu eri nopeusalueelle tai oireet muuttuvat jotenkin muuten?
Oliko muuten kovat osakustannukset? Entä työn hinta?
Ajattelin vaan, että samathan ne tulevat w201:aan uusittavaksi jossain vaiheessa. Paljonko oli isukin W124:ssa kilometrejä remontin aikaan, muistatko?Mittarissa oli n.420000, mutta mittaria on ruuvailtu joskus.(vanha taxi 200D) Kardaanin kannatinlaakeri tukikumi on jotain 150mk, kuminivel n.650mk värinävaimennin n.500mk."Pääsyyllinen" jyrinään oli se kuminivelkiekko. Vaihtotyö ei kauaa kestä, olisi ollut helppo vaihtaa itsekin. Jyrinä hävisi kokonaan tai ainakin nopeusalueelle 0-160Km/h...
- nih
jarski kirjoitti:
Mittarissa oli n.420000, mutta mittaria on ruuvailtu joskus.(vanha taxi 200D) Kardaanin kannatinlaakeri tukikumi on jotain 150mk, kuminivel n.650mk värinävaimennin n.500mk."Pääsyyllinen" jyrinään oli se kuminivelkiekko. Vaihtotyö ei kauaa kestä, olisi ollut helppo vaihtaa itsekin. Jyrinä hävisi kokonaan tai ainakin nopeusalueelle 0-160Km/h...
Samainen kiekko mullekin on vaihdettu (w201 -89). Osa oireili kiihdytyksessä kurisemalla kuuluvasti eikä siitä jäljellä ollutkaan kuin muutama kumisäie.
Hela hoito -osa ja vaihtotyö- maksoi viime kesänä about 400 markkaa.
- Tähti
Taka kelkan ja korin väliset kumi puslat tai jousen yläpäässä olevat kumit
- 250D
Minulla on molemmat rättinivelet vaihdettu ja
kardaanin kannatinlaakeri kumi ja perästä vaihdettu taka
kiinitys kumiholkit ja värinänvaimennin poistettu
koska Vehossa sanottiin että sillä ei ole mitään
virkaa mutta edelleen jyrisee. Olisi kyllä kaikki
vinkit tervetulleet ättä saatais jyrinät loppumaan.- nih
Tulee etsimättä mieleen, että oiskos vikaa kohta laakereissa?
Kardaanin kannattimessa? Perän laakerissa voi olla vikaa ja autolla voi ajaa 100 tkm ennen kuin laakeri lopulta antaa periksi. Nosta auto ylös (molemmat takapyörät) ja pyörittele takapyöriä. Jos perästä kuuluuu kovaa krohinaa, on laakerissa mahdollisesti hämärää. - jarski
Eikai vika olisi jommassakummassa takapyöränlaakerissa? Isukin w124:sessa takapyöränlaakeri piti hirveää jyrinää, kun laakerin päivät tulivat täyteen. Jyrinä loppui, kun laakeri uusittiin.
- 260 E Automatic
jarski kirjoitti:
Eikai vika olisi jommassakummassa takapyöränlaakerissa? Isukin w124:sessa takapyöränlaakeri piti hirveää jyrinää, kun laakerin päivät tulivat täyteen. Jyrinä loppui, kun laakeri uusittiin.
Mulla oli toinen takapyörän laakeri tosi
entinen, eli kun auton nosti ylös ..
pyörässä oli tosi paljon klappia ..mutta ei se
mitään ääntä pitänyt ,mitä nyt jarru vinkui
kaarteessa.
Vaidoin laakerin ja johan tuli taas tuikaksi (vasen) .
Toisen puolen laakeri on vielä tosi hyvä.
Mikähän tuon vasemman puolen oli syönyt?
(vaihdoin muuten sen laakerin Rollen tähtihuollossa :halpa,nopea,paras asiantuntemus)
- MeC
Juu ja ihan tiedoksi vain, että jos renkaassa on klappia niin laakeria ei välttämättä tarvitse vaihtaa. Usein riittää pelkkä kiristys.
- Niinsilloin
Kardaanit vapisee aina. Uusi Ford Scorpio juputti etupenkkejä ja kardaani uusiksi 80 000 km. Ei mennyt takuuseen vaikka murrosnivelet jäykistyneet. Uusikin kardaani juputti.
MB 300 D Automat. jyristi takapäästä. Opel Record 1700 oli varustettu kunnollisella kardaanilla.
Yleisesti puolta metriä pitempi pyörivä osa autossa juputtaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1135243Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀1794901BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että2124097- 2163305
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1223145Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1032974HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok172129- 1271854
Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja1571742- 611379