Tapahtui jo: robotti itsetietoinen nyt jo!

tekoäly_tulee

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/ulkomaat/robotti-lapaisi-itsetietoisuustestin/2089349

Yhdysvaltalaisen Rensselaer Polyctechnicin robotiikan tutkijat laittoivat kolme robottia klassiseen itsetietoisuutta mittaavaan "viisaiden miesten arvoitus" -testiin. Yksi roboteista onnistui läpäisemään testin, kertovat muun muassa brittilehti Independent ja verkkosivusto Techradar.com.

Alkuperäisestä arvoituksesta liikkuu useampaakin versiota, mutta yksi niistä menee näin:

Eräs kuningas etsi sopivaa henkilöä neuvonantajakseen. Oikean löytääkseen hän kokosi kolme valtakunnan viisainta miestä ja laittoi heidät samaan huoneeseen. Kuningas asetti jokaisen miehen päähän hatun niin, että kaikki näkivät minkä värinen hattu on kahden muun päässä, mutteivät oman hattunsa väriä. Hatut olivat joko valkoisia tai sinisiä. Kuningas kertoi miehille, että ainakin yksi hatuista on sininen. Miehiä kiellettiin keskustelemasta keskenään, mutta kuka osaisi ensimmäisenä kertoa oman hattunsa värin, pääsisi neuvonantajaksi.

Professori Selmer Bringsjord asetti nyt kolme robottia samankaltaiseen testiin. Hän esti kahta robottia puhumasta ja kysyi sitten kaikilta kolmelta, mikä roboteista kykenisi yhä puhumaan.

Kaikki yrittivät sanoa "en tiedä", mutta vain yksi onnistui. Tämän sanottuaan se kuitenkin kuuli oman äänensä ja totesi:

– Anteeksi, tiedän nyt!

Testin läpäiseminen kuulostaa ehkä yksinkertaiselta, mutta robotille se on varsin edistyksellinen askel.

Testin läpäistääkseen robotin piti ensinnäkin ymmärtää siltä kysytty kysymys, mutta myös tunnistaa oma äänensä. Sen piti myös kyetä päättelemään, että jos se kykeni puhumaan, se ei kuulunut niiden robottien joukkoon, joiden puhekyky oli estetty.

Itsetietoisuutta mittaavat logiikka-arvoitukset ovat tärkeitä, kun yritetään luoda robotteja, jotka ymmärtävät oman roolinsa yhteiskunnassa.

-Kysyttävää? Nyt viimeistään palstan kristitylle hihhulille tuli todistetuksi, että itsetietoinen keinoäly tulee ja on jo olemassa jopa. Elämää voidaan luoda keinotekoisesti. Kysymys kuuluu onko syntyvä tekoäly meille ihmisille ystävällinen vai ei.

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terminator_T-800

      Kun kone saavuttaa itsetietoisuuden, ollaan tuhon tiellä. Olette kai nähneet Terminator-saagan joka voi hyvinkin toteutua.

      • Skynet_tulee

        Se on jo toteutumassa. 5 todellista järjestelmää joista SkyNet voi kehittyä:

        http://www.pcmag.com/slideshow/story/263366/five-real-computer-systems-that-could-become-skynet

        It all makes you wonder: Could Skynet already be here? Not the world-destroying network in all its devastating glory, but the precursor, the computational engine that's at the fringe of our current technology, just needing a slight push (and maybe a few lines of code) to get on the road toward becoming the earth's all-seeing mechanical overlord.

        There's certainly no shortage of examples of bleeding-edge computing tech, but few have the goods to really turn themselves into such a powerful force. Any Skynet contender would need extreme computing power, the ability to learn and reprogram itself, and, finally, access to government or military networks. (Sorry, Wolfram Alpha, you don't qualify.)

        Itse veikkaan Echelonin kehittyvän Skynetiksi lähitulevaisuudessa.


    • Naurettava_tubutin

      Linukshihhulin illuusioille ei voi kun nauraa - sen verran mielikuvituksellisia ne on.....†
      Nyt se pelkää jo koneitakin - kamalaa......†

      • sinunkin_pitäisi_pelätä

        Sinunkin olisi syytä pelätä koneita. Tekoäly on jo niin lähellä kehittymistään täysin itsetietoiseksi, että sinunkin tulisi tajuta mihin se voi johtaa. Stephen Hawking tajusi jo kauan sitten, että tekoäly on täysin kykenevä tuhoamaan ihmiskunnan.

        Sinä tajuat totuuden vasta kun ihmiskunta käy jo sotaa koneita vastaan, jos tajuat sittenkään. Todennäköisesti et tajua kun olet niin saatanan tyhmä.


      • Kone_älykkäämpi_kuin
        sinunkin_pitäisi_pelätä kirjoitti:

        Sinunkin olisi syytä pelätä koneita. Tekoäly on jo niin lähellä kehittymistään täysin itsetietoiseksi, että sinunkin tulisi tajuta mihin se voi johtaa. Stephen Hawking tajusi jo kauan sitten, että tekoäly on täysin kykenevä tuhoamaan ihmiskunnan.

        Sinä tajuat totuuden vasta kun ihmiskunta käy jo sotaa koneita vastaan, jos tajuat sittenkään. Todennäköisesti et tajua kun olet niin saatanan tyhmä.

        Koneiden äly kehittyy nykyisin melkoista vauhtia, itsesiassa koneiden äly on jo kauan sitten ohittanut ristitumputtajan älykkyyden.


      • Windows-hihhulille

        Sellaista kuin linuxhihhuli ei ole olemassakaan, on vain windows-hihhuleita ja sitten on linux-käyttäjiä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      177
      2321
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      40
      1817
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1632
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      66
      1334
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1321
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1121
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1068
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1027
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      757
    10. Asiat oikeisiin mittoihin

      Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn
      Kauhava
      45
      703
    Aihe