Tapahtui jo: robotti itsetietoinen nyt jo!

tekoäly_tulee

http://www.savonsanomat.fi/uutiset/ulkomaat/robotti-lapaisi-itsetietoisuustestin/2089349

Yhdysvaltalaisen Rensselaer Polyctechnicin robotiikan tutkijat laittoivat kolme robottia klassiseen itsetietoisuutta mittaavaan "viisaiden miesten arvoitus" -testiin. Yksi roboteista onnistui läpäisemään testin, kertovat muun muassa brittilehti Independent ja verkkosivusto Techradar.com.

Alkuperäisestä arvoituksesta liikkuu useampaakin versiota, mutta yksi niistä menee näin:

Eräs kuningas etsi sopivaa henkilöä neuvonantajakseen. Oikean löytääkseen hän kokosi kolme valtakunnan viisainta miestä ja laittoi heidät samaan huoneeseen. Kuningas asetti jokaisen miehen päähän hatun niin, että kaikki näkivät minkä värinen hattu on kahden muun päässä, mutteivät oman hattunsa väriä. Hatut olivat joko valkoisia tai sinisiä. Kuningas kertoi miehille, että ainakin yksi hatuista on sininen. Miehiä kiellettiin keskustelemasta keskenään, mutta kuka osaisi ensimmäisenä kertoa oman hattunsa värin, pääsisi neuvonantajaksi.

Professori Selmer Bringsjord asetti nyt kolme robottia samankaltaiseen testiin. Hän esti kahta robottia puhumasta ja kysyi sitten kaikilta kolmelta, mikä roboteista kykenisi yhä puhumaan.

Kaikki yrittivät sanoa "en tiedä", mutta vain yksi onnistui. Tämän sanottuaan se kuitenkin kuuli oman äänensä ja totesi:

– Anteeksi, tiedän nyt!

Testin läpäiseminen kuulostaa ehkä yksinkertaiselta, mutta robotille se on varsin edistyksellinen askel.

Testin läpäistääkseen robotin piti ensinnäkin ymmärtää siltä kysytty kysymys, mutta myös tunnistaa oma äänensä. Sen piti myös kyetä päättelemään, että jos se kykeni puhumaan, se ei kuulunut niiden robottien joukkoon, joiden puhekyky oli estetty.

Itsetietoisuutta mittaavat logiikka-arvoitukset ovat tärkeitä, kun yritetään luoda robotteja, jotka ymmärtävät oman roolinsa yhteiskunnassa.

-Kysyttävää? Nyt viimeistään palstan kristitylle hihhulille tuli todistetuksi, että itsetietoinen keinoäly tulee ja on jo olemassa jopa. Elämää voidaan luoda keinotekoisesti. Kysymys kuuluu onko syntyvä tekoäly meille ihmisille ystävällinen vai ei.

13

86

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terminator_T-800

      Kun kone saavuttaa itsetietoisuuden, ollaan tuhon tiellä. Olette kai nähneet Terminator-saagan joka voi hyvinkin toteutua.

      • Skynet_tulee

        Se on jo toteutumassa. 5 todellista järjestelmää joista SkyNet voi kehittyä:

        http://www.pcmag.com/slideshow/story/263366/five-real-computer-systems-that-could-become-skynet

        It all makes you wonder: Could Skynet already be here? Not the world-destroying network in all its devastating glory, but the precursor, the computational engine that's at the fringe of our current technology, just needing a slight push (and maybe a few lines of code) to get on the road toward becoming the earth's all-seeing mechanical overlord.

        There's certainly no shortage of examples of bleeding-edge computing tech, but few have the goods to really turn themselves into such a powerful force. Any Skynet contender would need extreme computing power, the ability to learn and reprogram itself, and, finally, access to government or military networks. (Sorry, Wolfram Alpha, you don't qualify.)

        Itse veikkaan Echelonin kehittyvän Skynetiksi lähitulevaisuudessa.


    • Naurettava_tubutin

      Linukshihhulin illuusioille ei voi kun nauraa - sen verran mielikuvituksellisia ne on.....†
      Nyt se pelkää jo koneitakin - kamalaa......†

      • sinunkin_pitäisi_pelätä

        Sinunkin olisi syytä pelätä koneita. Tekoäly on jo niin lähellä kehittymistään täysin itsetietoiseksi, että sinunkin tulisi tajuta mihin se voi johtaa. Stephen Hawking tajusi jo kauan sitten, että tekoäly on täysin kykenevä tuhoamaan ihmiskunnan.

        Sinä tajuat totuuden vasta kun ihmiskunta käy jo sotaa koneita vastaan, jos tajuat sittenkään. Todennäköisesti et tajua kun olet niin saatanan tyhmä.


      • Kone_älykkäämpi_kuin
        sinunkin_pitäisi_pelätä kirjoitti:

        Sinunkin olisi syytä pelätä koneita. Tekoäly on jo niin lähellä kehittymistään täysin itsetietoiseksi, että sinunkin tulisi tajuta mihin se voi johtaa. Stephen Hawking tajusi jo kauan sitten, että tekoäly on täysin kykenevä tuhoamaan ihmiskunnan.

        Sinä tajuat totuuden vasta kun ihmiskunta käy jo sotaa koneita vastaan, jos tajuat sittenkään. Todennäköisesti et tajua kun olet niin saatanan tyhmä.

        Koneiden äly kehittyy nykyisin melkoista vauhtia, itsesiassa koneiden äly on jo kauan sitten ohittanut ristitumputtajan älykkyyden.


      • Windows-hihhulille

        Sellaista kuin linuxhihhuli ei ole olemassakaan, on vain windows-hihhuleita ja sitten on linux-käyttäjiä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      522
      2510
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2207
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      10
      1353
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1333
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1318
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1121
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1096
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe