Mikä poistaa ahomansikoiden karvauden?

Metsämansikoita

Litrakaupalla metsämansikoita ja olisi kiva säilöäkin. Keittäminen ja pakastaminenkin tekee niistä kuitenkin kamalan makuisia. Kokeilin rommiruukkusysteemiä, mutta ainakin nyt muutaman päivän päästä maistettuani kokeeksi, kovin kitkerä oli maku. Suorastaan paha.

Joskus kuulin apteekista saatavan ostaa jotain ainetta, mitä voi lisätä metsämansikoihin, jos niitä niin runsaasti, että haluaa hilloa keittää.

Ei tule mieleen, mitä se aine oli. Tietäisikö joku ystävällinen lukija?

4

2591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinsemetsämansut

      Metsämansikka pitää kuivata jos haluat sen säilöä tai sitten syödä tuoreeltaan - sillä on sellainen "luonne" ei sovellu keitettäväksi jne. Tuotteet joissa on metsämansikan maku ovat tehty keinotekoisilla aromeilla.

    • KokemustaOn

      Metsämansikka pelkästään pakastetaan tuoreena, kuten mustikatkin.

      Niitä ei keitetä missään vaiheessa, lisätään smootheihin jne. sitten talvella tms.

      Mehujäätä niistä saa myös.

    • Anonyymi

      Kun ahomansikan pakastaa sitten käyttää on kitkerä.Koetin että laitan sokeria sama juttu ovat kitkeriä.

    • Anonyymi

      No minkä ihmeen takia niitä ei voi syödä tuoreina? Myy vaikka/antaa, tuoreina syötäviksi. Niin minä teen, että popsin jokaikisen metsämansikan välittömästi mikä löytyy. On hyviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      162
      5142
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      195
      4073
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      140
      3715
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      59
      3046
    5. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      53
      3000
    6. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      146
      1997
    7. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      44
      1747
    8. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      36
      1499
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      63
      1434
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      26
      1319
    Aihe