Kannattaako magneettitutkimusta teettää?

JoskusEiJaksa

En osaa tietää, kuinka vaivoille ja kivuille apua saadakseni lopulta kannattaa toimia. Onko tarkka ja oikea diagnoosi lopultakaan tärkeä näissä tule-ongelmissa, kun sattuu, vetää, tuuppaa, särkee miten milloinkin. Kulumia lantiossa ja polvissa on aiemmin todettu. Jospa vain summa mutikassa kuntoutusta teen ja siinä kokeiltava erilaista. Ongelma minulla, etten meinaa jaksaa yrittää. Varsinkin toinen jalka kovin haittaavasti sattuvainen ja särkeilevä, molemmat jalat heiveröiset ja kävellessäni huomaan lonkkakulumien haittaavan paitsi asentoa myös lonkat tuovat jäykän, epävarman menon. Voiko lonkkien liikeradat yleensäkään palautua aukinaisemmiksi? Kokemuksia kellään.

Olen käynyt urheiluhierojilla, erilaisilla erikois-fysioterapeuteilla , kuten osteopaatti, mitkä kaikki kyllä aina auttaa ja helpottaa, jo siksikin, että lihaskireydet helpottavat. Mutta rahaa menee paljon. En onnistu jalkojeni ja lonkkieni vaivoihin ja liikuntakyvyn säilyttämiseen saati parantamiseen terveyskeskuksen kautta sen kummemmin apua saamaan, eivät he laita sieltä eteenpäin erikoislääkäreille. Yksityinen sektori sitten jää avuksi, mutta en tykkää siitä, kun en tiedä milloin heitä motivoi vain raha, milloin ajattelevat minua ihan kokonaisuudessaan. Koen heissä jotakin 'kevyttä'. Elämäni aikana minä en ole kokenut yksityistä yhtään sen parempana asioihini, sillä jokin sellainen kriteeri, että on nopea sujuminen ei näissä pitkään jatkuneissa kivuissa ole niin suuri juttu, vaan kyllä se minulla on raha ja kunnon paneutuminen sekä hoitosuhteen jatkuvuus poliklinikan asiakkaana.

Nyt pääni kelaa sitä, että jonkun lääkärin kautta hakisin lähetteen magneettikuvaan, josta näkisi tarkemmin kehoni ongelmien aiheuttavat kohdat. Vai näkisikö? Kokemuksia? Olisiko magneettikuvan kanssa parempi minun saada edelleen erilaisten tule-terapeuttien kauttakin apua? Tarvitsisin jonkin määrätietoisen ja varsinkin toivorikkaan näkymän tässä kaikessa, ja täsmähoitoa.

Varmaan tiedätte masennustilat, kun ammattilaisten käsittelyistä huolimatta välillä kuin entistä heikommin kulkee. Vielä en tarvitse pysyvästi lääkettä, vaan pärjännyt tarvittaessa-särkylääkkeillä, mitä yritän. Etsin raivolla kaikenlaista luonnollista keinoa päästä tästä kuntoutumaan ja eteenpäin. Joskin epätoivo välillä valtaa, jolloin taistelu tarvitsisi mieluumminkin muuttaa sopeutumisprosessiksi, vai? Ikää kertynyt 6-kymppisen yli, joten oliko se tässä nyt sitten, se ketterä kulku milloin-ja-minne-tahtoo!

8

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MUMMULI59

      SAMANTAPAISIA KOKEMUKSIA MINULLAKIN1 KIPUIHIN SAA AINA VAIN KOVEMPIA LÄÄKKEITÄ MUTTA EI KUVATA ENNENKUN ON OIKEN KERJÄNNYT KUVAUSTA TUSKIEN TAKIA,KAADUIN AAMUKASTEISELLA PUUSILLALTA KALLIOLLE NOIN VAJAASTA METRITÄ MUTTA RIITTI KUITENKIN MURTAMAAN MINULTA SELÄN.ORTOSAIRAALAN LÄÄKÄRI MEINASI VAIN ETTÄ TOSSA LÄÄKERESEPTI JA ULOS.EI ANTANUT EDES SAIRASLOMAA. KUVAUKSEEN PITI ODOTTAA KAKSIVIIKKOA KOVIEN KIPUJEN KANSSA JA SIITÄ KAKSIVIIKKOA LÄÄKÄRILLE PÄÄSYÄ,TAASKAAN EI SAIRASLOMAA EIKA MUITA HOITOJA VAIKKA KIVUT OLIVAT 10 KERTAA HERMOHAMMASSÄRYN LUOKKAA. ETTÄ SE SIITÄ HYVÄSTÄ HOIDOSTA SUOMESSA.PS OLIN TÖISSÄ KOKOAJAN JA AJOIN TYÖNTAKIA MONTA TUNTIA PÄIVÄSSÄ.ETTÄ NIITÄ KOLMIOLÄÄKKEITÄ EI VOINUT OTTA KUN VAI YÖKSI,OLEN MYÖS TOIVONI MENETTÄNYT ETTÄ SAISIN JOTAIN HOITOA,NAPSIN VAIN AINAVAIN KOVEMPIA KIPULÄÄKKEITÄ!

      • Konkreettinenkorjaus

        Eikös se lääketieteellinen hoito hoida lääkkeillä? Tulokset ovat lääkehoidon mukaiset.

        Entä jos tekisit radikaalin liikkeen ja korjauttaisit ongelman, kivun varsinaisen SYYN? Mutta se vaatii konkreettista käsittelyä, mobilisaatiota, että saadaan virheasennot ja ongelmat korjattua, jolloin myös kehon hätäviesti KIPU voi poistua!

        https://www.youtube.com/watch?v=al2OTUEUeqs


      • JoskusEiJaksa

        Just, 'Konkreettinenkorjaus' sanoo nappiin. Siksi minä, ap, aattelenkin, josko magneettitutkimuksella syyt voisi tarkentaa ja sitten olisi helpompi jatkaa kuntouttamisella. Oikein sanot, mahdollisimman lähelle vaivojen aiheuttajaa, syytä, kun pääsee, tulokset parempia, eikä yksinään lääkitys ole mittään.
        Toiselle vastaajalle sanon, että kyllähän siis yksityisellä puolella magneettikuvauksen saa, voi saada vaikka tk-lääkärinkin lähetteellä, mutta sitä ei niinkään helposti saa julkisten palveluiden kautta eli poliklinkalta. Itse just sitä suunnittelen, että investoin kuvaukseen, mikä lopulta maksaisi elämänlaadussa ehkä itseään takaisin. Tee sinä samoin. Kyllähän aihetta kuvauslähetteelle on. Se kun on sellainen kuvaus, ettei ihan kadulta noin vain voi mennä pyytämään, josko kuvataan sieltä tai täältä, ei tavallista röntgeniäkään. Miten ortonissa, joka on yksityinen laitos, sinä et olisi saanut kuvausta ja näin tarkennusta vaivoille, en oikein käsitä. Rahalla varsinkin, saa. Ja pittää myös pyytää ja neuvotella.


    • UnnaNanna

      Lannerangan magneetti oli Kela -korvauksen jälkeen n. 300€, hinta tietenkin nousee jos kuvattava alue kasvaa, mutta itse koin että se oli pieni raha kun vika löytyi! Siinä kun näkyy "kaikki", eikä tartte enää arvailla. Ja lääkäritkin ottavat vakavasti. Julkisella puolella olisin varmaan saanut odotella pitkiä kuukausia, yksityisellä neurokirurgi antoi lähetteen keskiviikkona ja kuvaus oli perjantaina ja tulokset tuli tiistaina. Että joskus se nopeus on ihan hyvä asiakin :) Tämän jälkeen sain kiireellisen lähetteen julkiselle puolelle fysiatriselle, jossa tehtiin jatkotutkimukset ja -hoidot.

    • Mr.53

      Olkapääleikkauskokemuksesta sanon, että itse etsisin hyvän ortopedin ja pyytäisin magneettikuvausta. Ortopedi maksaa ehkä 100€, magneettikuvaus halvimmillaan (Tampereella) 350€.

      Minä maksoin v. 2008 olkapääleikkauksesta yksityissairaalassa 4000€ enkä ole katunut sitä päivääkään. On mahtavaa olla terve.

    • 197

      Kalevalaista jäsenkorjaajaa suosittelen. Itse olen saanut avun. lisäksi syön hainrusto vihersimpukkaa, inkivääriä, Deetä 100mikroa ja magneesiumsitraattia.

    • avunsaanutäällä

      Cityterveys kuvaa edullisesti eli sinne.

      Käy ensin yleislääkärillä, joka katsoo ryhdin, antaa lähetteen laboratorioon mahdollisen reuman tai osteoporoosin poissulkemiseksi, sekä mahdollisesti röntgenkuvaan ja/tai magneettikuvaan (Cityterveys on edullinen yksityinen magneettikuvaus, jos kunnalliseen ei pääse) ja sitä kautta saattaa päästä kunnalliselle reumalääkärille (jos on reumaa), fysiatrille tai fysioterapeutille.

      Fysiatrit tutkivat, diagnostisoivat ja hoitavat paljon akuuteista ja kroonisista kivuista kärsiviä potilaita, erityisesti niska-, yläselkä- ja alaselkäkipujen sekä raajojen suurten ja pienten nivelten, lihasten, jänteiden, nivelsiteiden, nivelkierukoiden ja nivelrustojen kipupotilaita.


      Jalkaterän ja nilkan virheasennot voivat heijastua kipuina selässä asti.
      http://aijaa.com/MaCGot

      http://aijaa.com/icDZXa

      Jalkafysioterapeutit tekevät tukipohjallisia jalkaterän virheasentojen korjaamiseksi. Näitä on kaikissa suurissa kaupungeissa ainakin.
      http://www.jalkafysio.fi/palvelut.html

      Tuki- ja liikuntaelinvaivoihin apua ja mistä?
      http://aijaa.com/UCOTCC

      http://aijaa.com/3Fzfdt

      Löydä kiropraktikkosi:
      http://www.kiropraktikkoliitto.fi/index.php/sinun-kiropraktikkosi

      Muista venyttely:
      http://www.lamk.fi/projektit/hyva/media/Documents/venyttelyopas.pdf

      Muista lihasten, luiden ja nivelten hyvä ravinto:
      http://personal.inet.fi/koti/remeli/kalsium.htm

    • kehitettävää

      Kovin olisi kehitettävää tuossa magneettikuvauksessakin. Miksi vekottimeen on ollut niin vaikea päästä? Ei ole rumpua kummempi. Miksi laitteessa on jumalaton melu, 80-100 desibeliä? ja miksi kestää niin kauan yhden raajan kuvaaminen, meikäläiselläkin yli puolituntia. Itselleni oli pelottava kokemus kun maha otti liki kattoon ja tuntui että entäs jos loppuu happi tai tarttuu kiinni. Happea kuitenkin riitti hyvin mutta kehitettävää olisi myös väliaikatietojen saannissa, melun hillinnässä, kuvien tarkkuudesssa jne. Kiikerät laverit jne...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe