Ovatko ne silti yhtä hyviä ja nopeita SD-sovittimen kanssa kuin valmiiksi SD-kortin kokoiset kalliimmat Class 10 SDHC-kortit? Tehdäänköhän parhaimmat kortit microSDHC-kokoisina ja laitetaan mukaan sovitin, jotta ne käyvät samalla myös tabletteihin ja älykännyköihin?
Pitäisi ostaa uusi SDHC-kortti uuteen järkkäriin...
Miksi MicroSDHC Class 10 + SD-sovitin on halvempi?
6
200
Vastaukset 6
Määrät ratkaisee. MicroSD:tä tehdään valtavasti SD:hen verrattuna. Micro-SD:ssä on yksi vikaantumiskohta lisää. Minä kyllästyin niihin, kun tuli korttivirheitä ja piti putsata kontakteja.
- FleshGarden
Näin on.
Flash-muistikorttien käyttöjännite on sen verran pieni, että jokainen kontaktipinta merkitsee riskiä. Ja näissä SD-sovittimissa on kaksi kontaktipintaa, joissa kummassakin on kahdeksan kontaktia. On siinä tilaa vikaantumiselle!
Kontaktipintojen toimintahäiriöitä syntyy helposti esimerkiksi ilmansaasteiden tai likaantumisen vaikutuksesta. Tällaisia häiriöitä voi muodostua jopa silloin, kun korttia on vain säilytetty pitkään tavanomaisessa pakkauksessaan.
- 54redsxz
MicroSD:n etuna on käyttökelpoisuus monissa muissakin laitteissa ehkä jo nyt ja myöhemmin. USB-liitäntään menevä MicroSD-kortinlukija on todella pieni, mistä voi olla hyötyä. RAW-kuvaajalle ei tosin ole niin hyödyllistä kopioida kuvia suoraan kännykkään tai kaverin tietokoneelle.
MicroSD:n käyttäminen SD:nä adapterilla lisää monimutkaisuutta ja virheiden mahdollisuutta. Voi tulla kontaktivikaa adapteriin, sinne koloon voi mennä likaa, pieni MicroSD hukkuu herkemmin ja vaatii aina jonkinlaisen kotelon, jos ei ole adapterissa tai laitteessa. Kiireessä voi tulla mukaan pelkkä adapteri, kun itse muistikortti olikin jossain muualla.
En tiedä, olisiko MicroSD kuitenkin kestävämpi ollessaan adapterin sisällä? Eli jos adapterin kuori tai kontaktit rikkoutuu, niin MicroSD voi olla ehjä. Vastaavassa tilanteessa varsinaisella SD-kortilla voisi olla pahemmin kusessa.
Itse ostaisin varmaan MicroSD-kortin adapterilla, koska SD-kortteja on jo kertynyt eikä täyskokoista tarvitse valita enää nopeudenkaan takia. - z---
Korttien nopeuksissa on isojakin eroja.
Class10 ei enää nykypäivänä kauheasti tarkoita mitään, koska lähes kaikki on tuota tasoa. Katso ennemmin ihan sitä Mbit/s ilmoitetttua nopeutta.
nopeampi kortti on kalliimpi. - Ainut-oikea
Kameran kortti on CompactFlash.
Muut on aika leluja.- Ainut-katoava
CompactFlashin kehitys on ollut yllättävän poukkoilevaa. Esimerkiksi muuan SanDiskin CF-standardin mukainen kortinlukija ei kyennyt edes lukemaan Sandiskin omia CF-kortteja. Ja muutamat tunnettujen valmistajien tarjoamat CF-kortit eivät aiemmin edes toimineet luotettavasti tietyissä ammattilaisille markkinoiduissa digitaalikameroissa. Niinpä näiden kameroiden käyttöohjeista löytyi luettelo niistä CF-korteista, joiden oli todettu toimivan kyseisessä kameramallissa. Lisäksi IBM:n Microdrive sekoitti pahan kerran CF-kuvioita.
Siksi CompactFlash on heikoimmillaan ollut melkoinen riesa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131403
- 45921
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50746Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r133704- 70676
- 67626
- 53607
- 55565
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.109523Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20500Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e101485Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32478- 34477
- 5468
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?118466- 52462
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453- 49447
- 52413
- 42410