cibralex.... huimausoireet ?

Olen syönyt kyseistä lääkettä jo vuosia. Välillä on ollut jotain 3-5 päivän taukoja kun en ole yksinkertaisesti muistanut ottaa pilleriä. Onko normaalia tämän lääkkeen kanssa tulee ns. huimaus kohtauksia jos unohtaa ottaa? Mulla on tullut näitä ns. huimaus tunteita jo joitain vuosia. Nyt tuossa viikko sitten huomasin etten ollut ottanut lääkkeittä kolmeen päivään ja huimaus oli todella voimakasta. Aloin vaan miettimään onko tällä huimauksella ja sillä että unohdan ottaa lääkkeen jotain tekemistä toistensa kanssa ?

Ja tosiaan mulla on dosentti, mutta ongelma on se että aamulla on etoo. Jos yritän ottaa lääkeen tulee okesennusrefleksi. Täistä tullessa kun ajatukset on muualla ei meinaa millää muistaa että päivän nappi on syömättä....
458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Huimaus on yksi yleisimmistä vieroitusoireista.

Äänestä
  • Joo niin on.Aloittajan elimistö on niin tottunut lääkkeeseen että tulee oireita jos ei ota lääkettä.Muistiongelmat myös yleisiä pitkään noita käyttäneillä.Ehkä oksennusrefleksi johtuu siitä että elimistösi yrittää viestittää sinulle että älä hyvä ihminen enää syö näitä myrkkyjä?

    Äänestä

Minulla alkoi myös huimaus 3 päivää lääkkeen lopettamisen jälkeen. Huimaus on pahimmillaan aamulla kun nousee sängystä jalkeille. Mittasin verenpaineen ensin makuultaan ja sitten seisoessa. Yläpaine laski 129 -> 103 ja syke 63->80 kun nousin seisomaan. Pystyssä ei meinannut pysyä. Onko muilla ollut vastaavaa?

Äänestä
  • Vieroitusoireita vaan, kuten heroiinilla tai tupakalla. Kun ne on kärsitty on elämä terveellisempää ja parempaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


onkomuilla kirjoitti:

Olen syönyt kyseistä lääkettä jo vuosia. Välillä on ollut jotain 3-5 päivän taukoja kun en ole yksinkertaisesti muistanut ottaa pilleriä. Onko normaalia tämän lääkkeen kanssa tulee ns. huimaus kohtauksia jos unohtaa ottaa? Mulla on tullut näitä ns. huimaus tunteita jo joitain vuosia. Nyt tuossa viikko sitten huomasin etten ollut ottanut lääkkeittä kolmeen päivään ja huimaus oli todella voimakasta. Aloin vaan miettimään onko tällä huimauksella ja sillä että unohdan ottaa lääkkeen jotain tekemistä toistensa kanssa ?

Ja tosiaan mulla on dosentti, mutta ongelma on se että aamulla on etoo. Jos yritän ottaa lääkeen tulee okesennusrefleksi. Täistä tullessa kun ajatukset on muualla ei meinaa millää muistaa että päivän nappi on syömättä....

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu