Vai onko toinen osapuoli Johanna vai kuka? Loistava copypaste löytyi toisesta ketjusta:
>>Ymmärrät minua väärin.>>
Minulla ei ole ollu koskaan vaikeuksia ymmärtää kokemaani. Kokemukseni on koko elämäni. Muuta ei ole, eikä tule.
>>Minun tarkoitukseni on ainoastaan osoittaa sinulle ja ajatuksesi jakaville kohun keskeinen merkitys.>>>
Luin tämän kommentoitavana olevan viestisi loppuun asti, en havainnut sinulla olevan alkeelisintakaan käsitystä ajatuksistani suhteessa kohun merkitykseen, silloin et voi myöskään ymmärtää kuka ne kanssani jakaa.
>>Se ei ole äitien syyllistäminen,>>
Äitien(kin) syyllistäminen on realiteetti. En käy juupas eipäs leikkiä narsistien kanssa että miksi edellinen on epäoikeudenmukaista, vaan totean kaiken ikään kuin in vivo. Tärkeintä on kokemus, sillä silloin puhuu hedelmät. Haluatko syyllistämisestä esimerkkinä viitteen, linkin vai kopion? Usko toivo raskaus sinulla ehkä onkin, se "kirja" joka on kirjoitettu teistä itsestänne.
>>>vaitiolovelvollisuuden vaikutus aikana ennen kohua ja toisaalta kohun
jälkeen. >>>
Tiedän, sinä haluat puhua sellaisesta mikä liity asiaan ja ei yhtään mihinkään, ellei narsismianne ja sen seurausta lasketa. Tiedän siksi koska olen törmännyt saastaasi jo useamman vuoden. Olen oppinut sairaudestanne kaiken oleelisen, myös sen että kirjoituksenne kolme ensimmäistä sanaa jo paljastaa mitä seuraavat kolme kilometriä tekstiänne tulee sisältämään. Opitusta on valtava etu, säästää aikaa kun ei tarvi lukea, voi siirtyä hymyilemään ja kuoliaaksi nauramaan. Sinullakin olisi helpompi elämä jos toteaisit realiteetit ja oppisit nauramaan.
Vastaava "ennustettavuus" on vl-puhujien puheensorinassa, olen ehkä oppinut senkin jargonian kiemurat. Tiedän mitä puhuja sanoo seuraavaksi. Jargonioissanne on kuitenkin valtava - yön ja päivän kokoinen ero, se näkyy hedelmissä, joten ei siitä sen enempää.
>>>Ennen kohua sovittuista synneistä ei ollut lupaa puhua. >>>
Voitko pyyhkiä perseesi siihen paperiin mihin olet kirjoittanut tuon sovittelusatusi jo tuhansia kertoja. Oletan sinulle tuossa epätoivoisessa tilassa kehittyneen jo vatsahaavakin, joten arvottomalle vessapaperille on varmasti olemassa tilausta omassa käymälässäsikin.
>>>Minä en tiedä liittyikö "lääkärileikkeihin" ripittäytymistä, mutta evankeliumi on keskeisin asia uskovaisille. >>>
Tiedätkö, tai voisitkohan sinäkin oppia uusia asioita jos ottaisit yhteyden mielenterveyshoitajaasi. Älä syytä tästä minua, äläkä "näe" minua "heikki saarena", hän ei vaikuta minussa!!! Toimi näin, testaa terveytesi ja esitä tuo sama lääkärileikkiteoriasi psykiatrillesi. Ok? Jos hän antaa sinulle diagnoosin että Heikki Saari elää, niin vastaa hänelle= JFK !!
PS: Koko mielipiteeni esim. sinusta ei kuitenkaan muotoutunut pelkästään lääkärileikeistäsi. (huokaus)
Saako tässä Vuokko köniin????????
8
<50
Vastaukset
- lisäys
Edellinen siis liittyy tähän avaukseen:
LUCIFERUS666
17.7.2015 15:17
Pedofilia kohua ylläpidetään henkilökohtaisista syistä!
Tuo on täysin selvä asia ja osa näistä vaiheeseen jääneistä, osittain rupsahtaneista, ehkä elloksen asusteita käyttävistä, luusereista tiedostaa sen itsekin. Suurin osa ei.
Viime päivät on osoittanut ettei näillä "lasten edun valvojilla" johannilla, mareilla ja heidän agitaattoreilla ole pf-uhrien, heidän perheiden ja lähisukulaisten suhteen loogista visiota olemassakaan. Sama ikuisuushokeminen "yksikin on liikaa" jatkui heti aamusta tänäänkin, räkättirastaan toimesta, tod.näk. valvotun yön jälkeen. Samalla erään pf-tuomion saaneen "Reijon" perheen äitiä syyllistettiin tällä samalla palstalla.
Muutoin takki on kääntynyt lennosta SRK:n vastustajista sen väliaikaiseen tukemiseen ja siipeilyyn. Viime viikolla julkaistu Kaaron artikkeli/tutkimus poiki heissä häikäilemättömän vastustusryöpyn ja hysteerisen paniikin. Artikkelihan suurella toden-näköisyydellä tulee tekemään käänteentekevää historiaa, mm. viattomien lasten elinoloihin pf-perheissä kun vanhempi on vankilassa. Sairas ihminen havaitsi Kaarossa uhan ja haluaa jäädä näiltä osin historian väärälle puolelle!! Järkyttävä ilmiö tuo narsismin puolustusmeganismin hedelmä!
Kuten jo kaikki tiedetään, artikkelissa kyseenalaistetaan vahvoin perustein useamman pedofiliksi leimatun henkilön syyllisyys, joista ainakin yksi päätös johtanee jatkossa tuomion purkamiseen. Artikkeli koskettaa liki jokaista vl-ihmistä ja sen johdosta ihmiset saavat kokea henkistä helpotusta ns. leimaantumisongelmaan.
Tästä huolimatta leiman aiheuttajatahot astuivat miinaan josta repesi hysteria ja josta erottuu huvittaviakin piirteitä. Huhu kertoo jonkun kirjoittaneen kilometrin mittaisen kirjeen kotimaalehteen jossa se julkaistiin, jota kuitenkaan kukaan ei ole jaksanut lukea loppuun asti. Ilmeisesti joku oli kuitenkin lukenut kirjeen lopusta, koska tänne ilmestyi kopio kirjeen viimeisestä rivistä, jossa SRK:n puheenjohtajaa huudetaan avuksi. Kukaan ei vaan ymmärrä mihin ongelmaan, ellei narsismia huomioida, sehän on tosi iso ongelma jos se on ongelma. Jossakin kopiossa näkyi vielä vuokon kommenttikin, joka oli kommenttiosion ykkösrivillä - luonnollisesti. Eikä tässä vielä koko viikon komiikka; Minua, joka olen apukoulun käynyt ja hädin tuskin osaan tietokoneen käynnistää, saati sitä käyttää, on epäilty toimittaja Kaaroksi.
Kuitenkin enemmän minua on epäilty pedofiliksi ja kaikkein eniten vl-pedofiliksi. Minulle edelleen vakuutetaan että "yksikin on liikaa", mutta en aio alistua sitä enää toistamaan. Edellisistä huolimatta olen kuitenkin ohi kiitävän hetken verran myös ylpeä. Ymmärrän narsismista ainakin alkeet. Tiedän miten narsisti puolustautuu kokemaansa OLEMATONTA uhkaa vastaan. Juuri tuolla tavalla kuin nämä Kaaron vastustajat hyökkäävät hänen LOISTAVAN artikkelin kimppuun.Aamen.- lisäys2
Tai itseasiassa jos tarkkoja ollaan niin tästä se keskustelu on alkanut:
........
Tämän vanhoillislestadiolaisia syyllistävän rikollisuuden takana on pieni joukko narsistisia ihmisiä jotka ovat irtaantuneet, ainakin liikkeen laitamille ja jotka tiedostamattaankin syöttävät ajatusta "pedofili-ystävällisestä" vl-liikkeestä ja sitten vetävät keskusteluun mukaan vl-opin ja rakenteet. Pian sitten keskustelu kääntyykin naispappeuteen, ehkäisyyn, yms. näiden narsistien omien uraintressien ajamiseen. Ikuisuuskierre.
Törmäsin toisessa ketjussa kommenttiin, joka kiteyttää hyvin narsistisen käyttäytymismallin: ""Näillä samoilla ihmisillä on yhdenmukaisia kiveenhakattuja pinttymiä pilvin pimein. Vaikka sanot niin, tai näin ja kaikki pitäisi olla viimeisen päälle selvää, niin hetken päästä alkaa jostakin nurkasta kuulumaan sama kitinä eri versiona. Aina. Loputtomasti. Tämä ei ilmene vain pf-ongelmana. Hoitokokoukset ja oppikysymykset jne. Edesmennyt äitini käytti kotioloissa kiukuttelun yhteydessä sanontaa "vanha aatami taas vaivaa" . En sillon tiennyt mitä se tarkoittaa. Myöhemmin kyllä ja nyt isossa kuvassa sitä taitaa esiintyä täällä ja vähän joka paikassa.""
PS. Itse pidän selvänä että vl-pedofiliakohua -omien etujensa ajamisessa- käyttävien narsistien "keihään kärki" kirjoittaa aktiivisesti myös tällä foorumilla. Näiltä puuttuu terveelle järjelle ominaiset piirteet tyystin. He ovat vuosikausia ajaneet muka lasten ja vl-äitien etua, mutta kun vl-äiti on "väärällä" puolen, niin armotta "raiskaavat" ja syyllistävät täällä keskustelussa sellaiset, tietenkin anonyymisti. Narsistien toiminta on lasten edun kannalta valikoivaa ja siten täysin epäloogista suhteessa terveeseen järkeen. Narsistin logiikka on helppo havaita mm. heidän hysteerisestä suhtautumisessa Kaaroon, josta henkilöstä näyttää tulevankin heidän "historiansa" suurin uhka.
PS:2
Poimin tähän pari kopiota (ja talletin) eiliseltä, jossa näkyy tämä syyttömien ja kärsivien ihmisten syyllistäminen. Tässäkin tulee hyvin selväksi "keihään kärjen" ajattelun epäloogisuus. Vihaamansa Kaaron tekstistä KUITENKIN poimivat ja löytävät mieleistään yksityiskohtia Vl-äideistä, jotka antavat heille oikeuden syyllistää:
asiastavoipuhua
17.7.2015 07:50
Kyse on siitä että tekijä on ripittäytyessään saanut muut olemaan vaiti ja rippi asiana ei ole ainakaan vaikeuttanut asian salassa pitämistä. Sovituista asioista ei puhuta, vaikka Reijon vaimoa jäikin mietityttämään vuosiksi lastensa "lääkärileikit". Miksi ei ottanut asiaa puheeksi jos mietitytti?
>>Tyypillinen raaka Reijon vaimon syyllistäjä. Ikään kuin kaikkien äitien olisi osattava olla psykologeja..>>
"eimuuta kirjoitti"
17.7.2015 08:25VÄÄRIN. Kysymys: Mikä estää vanhempaa kysymästä lapsiltaan asiasta, joka painaa vuosien ajan vanhemman mieltä?
--------------------------------------------------------------------
Syyllistävät vaikka ikuisuuteen asti jos vain joku suostuu noiden hullujen kanssa jatkamaan debattia. - Ardo
lisäys2 kirjoitti:
Tai itseasiassa jos tarkkoja ollaan niin tästä se keskustelu on alkanut:
........
Tämän vanhoillislestadiolaisia syyllistävän rikollisuuden takana on pieni joukko narsistisia ihmisiä jotka ovat irtaantuneet, ainakin liikkeen laitamille ja jotka tiedostamattaankin syöttävät ajatusta "pedofili-ystävällisestä" vl-liikkeestä ja sitten vetävät keskusteluun mukaan vl-opin ja rakenteet. Pian sitten keskustelu kääntyykin naispappeuteen, ehkäisyyn, yms. näiden narsistien omien uraintressien ajamiseen. Ikuisuuskierre.
Törmäsin toisessa ketjussa kommenttiin, joka kiteyttää hyvin narsistisen käyttäytymismallin: ""Näillä samoilla ihmisillä on yhdenmukaisia kiveenhakattuja pinttymiä pilvin pimein. Vaikka sanot niin, tai näin ja kaikki pitäisi olla viimeisen päälle selvää, niin hetken päästä alkaa jostakin nurkasta kuulumaan sama kitinä eri versiona. Aina. Loputtomasti. Tämä ei ilmene vain pf-ongelmana. Hoitokokoukset ja oppikysymykset jne. Edesmennyt äitini käytti kotioloissa kiukuttelun yhteydessä sanontaa "vanha aatami taas vaivaa" . En sillon tiennyt mitä se tarkoittaa. Myöhemmin kyllä ja nyt isossa kuvassa sitä taitaa esiintyä täällä ja vähän joka paikassa.""
PS. Itse pidän selvänä että vl-pedofiliakohua -omien etujensa ajamisessa- käyttävien narsistien "keihään kärki" kirjoittaa aktiivisesti myös tällä foorumilla. Näiltä puuttuu terveelle järjelle ominaiset piirteet tyystin. He ovat vuosikausia ajaneet muka lasten ja vl-äitien etua, mutta kun vl-äiti on "väärällä" puolen, niin armotta "raiskaavat" ja syyllistävät täällä keskustelussa sellaiset, tietenkin anonyymisti. Narsistien toiminta on lasten edun kannalta valikoivaa ja siten täysin epäloogista suhteessa terveeseen järkeen. Narsistin logiikka on helppo havaita mm. heidän hysteerisestä suhtautumisessa Kaaroon, josta henkilöstä näyttää tulevankin heidän "historiansa" suurin uhka.
PS:2
Poimin tähän pari kopiota (ja talletin) eiliseltä, jossa näkyy tämä syyttömien ja kärsivien ihmisten syyllistäminen. Tässäkin tulee hyvin selväksi "keihään kärjen" ajattelun epäloogisuus. Vihaamansa Kaaron tekstistä KUITENKIN poimivat ja löytävät mieleistään yksityiskohtia Vl-äideistä, jotka antavat heille oikeuden syyllistää:
asiastavoipuhua
17.7.2015 07:50
Kyse on siitä että tekijä on ripittäytyessään saanut muut olemaan vaiti ja rippi asiana ei ole ainakaan vaikeuttanut asian salassa pitämistä. Sovituista asioista ei puhuta, vaikka Reijon vaimoa jäikin mietityttämään vuosiksi lastensa "lääkärileikit". Miksi ei ottanut asiaa puheeksi jos mietitytti?
>>Tyypillinen raaka Reijon vaimon syyllistäjä. Ikään kuin kaikkien äitien olisi osattava olla psykologeja..>>
"eimuuta kirjoitti"
17.7.2015 08:25VÄÄRIN. Kysymys: Mikä estää vanhempaa kysymästä lapsiltaan asiasta, joka painaa vuosien ajan vanhemman mieltä?
--------------------------------------------------------------------
Syyllistävät vaikka ikuisuuteen asti jos vain joku suostuu noiden hullujen kanssa jatkamaan debattia.Miksihän kukaan ei haasta jotakin tahoa jo oikeuteen Rikoksista ihmisyyttä vastaan??
Noitavainothan tässä on oikeasti menossa.
Sairaat pervot edelleen pohtivat että onkohan joku rippilakipykälä maijan tarinassa toiminut ihan virallisen opetuksen mukaan.
Saman aikaa raiskataan miljoonia lapsia ympäri maailmaan, tuhansia myös suomessa. Mutta ei varmaan vuosiin ainoatakaan vl-yhteisössä - yhteisössä joka on pervojen katkerien ihmisten keskiössä ollut jo 10 vuottaja jonka yhteisön jäseniä ja perheitä on tuhottu kokonaan pervojen julkisella saastalla..
- sekopäidenseurakunta
>>>Minä en tiedä liittyikö "lääkärileikkeihin" ripittäytymistä, mutta evankeliumi on keskeisin asia uskovaisille. >>>
Hyvinkin voi olla jompi kumpi tai joku muu "aktiivi". Kommentti on todella sairaan ihmisen ajatus, syytös ja spekulaatio Reijon vaimon käyttäytymisestä siinä artikkelissa,, kun vanhemmat yrittävät ja tekevät kaikkensa saadakseen lapselle apua. Esittävät jopa psykiatrille vaihtoehtoisia syyseuraus kysymyksiä.- 66666VIHA66666
666666666VIHA66666666666
- Itsensä-syyttämisestä
Ihmisen ei ole tervettä surra liikaa syntejään ja nousta kapinaan pahaa minäänsä vastaan epätoivoon saakka. Epätoivo ja pettymys ovat kaikkein pahinta. Ne ovat saatanan ansa, jolla se pyrkii sammuttamaan ihmisen hengellisen innon ja saattamaan hänet hengelliseen kuivuuteen ja lamaannukseen. Silloin ihminen ei pysty tekemään mitään. Hänestä tulee hyödytön. Hän sanoo: ”Olen syntinen ja kurja; olen sellainen ja tällainen; en tehnyt sitä enkä tehnyt tätä – – . Silloin minun olisi pitänyt toimia niin, mutta en toiminut, nyt kaikki on myöhäistä – – . Vuoteni valuvat hukkaan, minusta ei ole mihinkään.” Näin ihmisessä syntyy alemmuudentunto, hedelmätön itsehalveksunta, tila, jossa kaikki näyttää romahtaneen. Tiedättekö, miten raskasta se on? Se on valheellista nöyryyttä.
Ihminen ei ole yksin vastuussa lankeemuksistaan. Virheet, synnit ja himot eivät ole vain synnintunnustukselle tulevan henkilökohtaisia kokemuksia. Jokaiseen ihmiseen ovat tallentuneet myös hänen vanhempiensa kokemukset, erityisesti äidin – se, miten hänen äitinsä eli ja mitä teki odotusaikana; oliko hän huolestunut, oliko hänen hermostonsa kuormittunut, oliko hän iloinen, murheellinen tai masentunut. Koko hänen hermostonsa vaikuttaa varttuvan sikiön hermostoon. Kun lapsi sitten syntyy ja varttuu, hän on omaksunut äitinsä, siis toisen ihmisen, kokemukset. Vanhempien välityksellä ihmisen sieluun muovautuu tila, jonka hän saa mukaansa koko elinajaksi. Se jättää jälkensä häneen, ja monet elämässä sattuvat asiat ovat seurausta siitä. Hänen reaktioillaan on välitön yhteys hänen vanhempiensa tilaan. Hän kasvaa ja muuttuu, muttei parane. Vastuu ihmisen hengellisestä tilasta liittyy suurelta osin tähän.
Jos kaipaat tosi filosofiaa, syytä vanhaa ihmistäsi kaikesta. Niin nöyrryt aina. On nöyryyttä uskoa kaikkien olevan hyviä ja olla uskomatta mitään kielteistä, jos sellaista jostakusta kuulet. Nöyryyttä on rakastaa kaikkia ja olla ajattelematta kenestäkään pahaa, rukoilla kaikkien puolesta. Muuta filosofiaa et tarvitse.
Kaikki pahat tunteet, kuten epävarmuus, epätoivo ja pettymys, jotka pyrkivät valtaamaan sielun, kaikkoavat nöyryydellä. Egoisti, jolta puuttuu nöyryys, ei halua, että häntä estetään toteuttamasta omaa tahtoaan, että hänen toimiinsa puututaan ja hänelle huomautellaan. Hän murehtii, hermostuu, nousee vastarintaan ja protestoi sekä joutuu ahdistuksen valtaan.
Tällainen tila on parannettavissa Jumalan armolla. Sielun pitää kääntyä Jumalan rakkauden puoleen. Paraneminen tapahtuu, kun ihminen rakastaa kaivaten Jumalaa. Monet Kirkkomme pyhät ovat muuntaneet ahdistuksen iloksi rakastamalla Kristusta. – – Ihmeellinen keino, suuri salaisuus, vapautua ahdistuksesta ja kaikesta kielteisestä on siis antautuminen Jumalan rakkaudelle.
Ahdistunutta voi auttaa myös työ ja kiinnostuminen elämästä. Puutarha, kasvit, kukat ja puut, maaseutu, kävely ja vaeltaminen ulkona vetävät ihmistä sielun kuivuudesta ja suuntaavat huomiota uusiin asioihin. Ne toimivat lääkkeiden tavoin. Muun muassa askarointi taiteen ja musiikin parissa tekee hyvää. Suurimman painon panen kuitenkin kiinnostukselle, joka kohdistuu Kirkkoon, Pyhään Raamattuun ja jumalanpalveluksiin. Tutkiessaan Jumalan sanoja ihminen paranee edes tajuamatta sitä.
Otteita vanhus Porfyrioksen opetuksista - RokkaavaRoosa
Via talo Roosa
- OnervaKuikkapylly
Kyllä saa . Fakta.
PS
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2645269Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1204271- 604231
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363657- 513650
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest413455Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv312803Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu202616- 232576
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo692435