Jämsässä ruohonleikkaus

Mouses

Onko naapurivaltiossa, lahden tuolla puolen, tapana leikata nurmikkoa SUNNUNTAISIN, ensin kaksi tuntia, pientä persereiän kokoista tonttia,ja sen jälkeen toiset kaksi tuntia, ilmeisesti polttomoottori käyttöisellä trimmerillä.
Niin vituttaa kuunnella sen(jälkimmäisen) vinkumista, kun itsellä olisi se sunnuntai vapaa.Tosin onneksi on ollut niin paska kesä ettei kuistilla ole paljoa tarvinnut aikaa viettää.
Tämä trimmeri on tämän kesän tuotoksia.Se normi leikkuri on vielä ihan ok(vuosia, vuosia tämä sunnuntai traditio on toistunut normi leikkurin osalta`),mutta sitä vitun trimmerin ininää/vinkumista on tosi rasittavaa kuunnella.Tämä ihan ok naapuri on työtön kesäisin, miksi vitussa se ei voi tehdä näitä puutarhan hoito asioita ARKISIN???(onneksi talvi tulee)((Tällä suunnalla ruohonleikkuu sunnuntaisin sujuu parhaiten työttömiltä,eläkeläisiltä ja paperimiehiltä))
Nyt 19.7-15 sessio alkoi näköjään tuntia aikaisemmin eli kello 11 ja tätä paskaa riittää kello 15 asti.
Virittelin kompressorin ja vappupillin juuri äsken , kello 11.30.Ääni muistuttaa juuri sen trimmerin epämääräistä aaltoilevaa vinkumista.Nyt ei muuta kuin odottelemaan kello 15.00
Pari tuntia meinnaan "vingguttaa" tätä yhdistelmää naapurin ruohonleikuu session jälkeen, jos vain kompura ja pilli kestää.
Voi voi.Pari sadepisaraa ilmassa, sessio keskeytyi kello 12.01.
Mitä nyt?? kello 12.20, ei kuulu leikkureiden ääntä.Kusaisinko minne yöllä kotiin saapuessa?
Oon minäkin vitun tyhmä, kun tällaisia kyttään.Pistetään krapulan piikkiin.
Voi vitsi, sessio on ohi kello 12.26 .Ilmeisesti auringon puute ja pieni kesäsade teki tehtävänsä.
Ja eikun kuistille sohvalle nauttimaan kesäsunnuntaista.
Maassa maan tavalla.

0

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

        Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
        Äänekoski
        74
        1349
      2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

        Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
        Maailman menoa
        240
        1237
      3. Martina lähdössä Ibizalle

        Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        151
        1051
      4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
        Maailman menoa
        253
        1026
      5. Avustikset peruttu.

        Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
        Suomussalmi
        51
        755
      6. 64
        714
      7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

        Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
        Ikävä
        62
        707
      8. Miksi mies tuntee näin?

        Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
        Ikävä
        39
        678
      9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

        parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
        Ikävä
        44
        641
      10. Määpä tiijän että rakastat

        Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
        Ikävä
        30
        597
      Aihe