koira kyytiin

marina

Tahtoisin hyviä vinkkejä siitä kuinka pientä koiraa voisi turvallisesti kuljettaa moottori-pyörällä! Koira on nuori monirotuinen, emä chihuahua, ja pyörä 750 custom. Itse olenkin kuskina, joten "kiinnipitäjää" ei ole. Kiitos etukääteen!

7

2023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jättää hurtta kotiin.
      Takapoksissa olis kyllä ideaa.
      Semmonen reikä poksiin että pää mahtuu ulos ja sitten väsäät lentäjälasit ja nahkakypärän ja ehkä vielä huivin kaulaan niin takaan että pääset kympin uutisten loppukevennykseen.
      Ite olen myös tämmöstä aatellut kääpiönauskujen kanssa.

      • motoristo

        Piskin ja moottorpyörän omistajana - en suosittele. Koira ei ehkä pelkää, jos se saa rauhassa tottua, mutta se haluaa katsella ja kuunnella, ja edes ihmisen silmät ja korvat eivät kestä ajoviimaa ilman kunnon kypärää. Koiran korvat ovat superherkät.

        Jos olet eri mieltä, hanki Bagsterin tankkilaukku joka sopii pikkukoirille. joku takahärveli on olemassa keskikokoisille.

        Mainitsinko jo, etten suosittele :)


    • Kuutoskone

      Tampereella ainakin oli joku vuosi sitten moottoripyöräilevä koira, saattaa olla edelleen. Aamulehdessi siitä oli pieni juttu. Koiran rotua en muista, mutta isäntänsä ajeli Harleylla. Koira oli niin pieni, että mahtui isäntänsä nahkatakin sisään ja tykkäsi menosta. Oli kuulemma tikkana paikalla kun kuuli pyörää käynnistettävän. Isäntänsä painotti, etteivät koiran korvat kestä lainkaan vetoa. Oli hankkinut kaverilleen pienen lentäjänlakin, niistä rilleistä en muista, mutta saattoi olla semmoisetkin.

      Vähän kyllä hirvittää, josko niin vilkas kaveri pelkän takin sisällä pysyisi? Mutta tankkilaukku pienelle koiralle ja semmoinen luukku tai kaulapantalenksu, ettei pääse karkuun ja korvat suojaan. Eiköhän onnistu. Paitsi että miten pärjää kurveissa, koska tykkää seistä? Tarpeeksi toppausta laukun pohjalle ja seinämiin, ettei satuta itseään jos kaatuu?

      • WixTeller

        Rovaniemellä näin noin 20 vuotta sitten motoristin jolla oli koira kyydissä. Koira istui takana jonkin asteen korissa, päässä oli nahkakypärä ja lentäjän lasit päässä. Ihmisillä oli ainakin hauskaa katsoa ks. parin menoa.


    • Arttu99

      Mulla on Westie ollut kyydissä ja hyvin menee...
      Kawan 10R ja Bagsterin laukku. Tzekkaa http://www.bagster.com/fr/moto/sellerie.php
      Ps. mun koira ainakin rakastaa kun saa olla kyydissä ...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      24
      6968
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      160
      4702
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      101
      3697
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      45
      3563
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2473
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      248
      1890
    7. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1760
    8. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      325
      1706
    9. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      37
      1681
    10. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      183
      1396
    Aihe