Voiko koiralle teettää jossain päin Suomea tatuoinnin?
Ja toinen kyssä liittyen tyyliin, oletteko koskaan lakanneet koiranne kynsiä? Löysin netistä kuvia, joissa koiran kynnet oli manikyroitu viimeisen päälle, oli värilakat ja hilelakat..
Tatuointi koiralle?
8
72
Vastaukset
- tosikkokkokko
Kennelliiton sertifioimat tatuoijat ja eläinlääkärit tekevät koirille tatuointeja. Muualle kuin korvanlehteen tatuoidessa koira täytyy rauhoittaa.
http://www.kennelliitto.fi/kasvatus-ja-terveys/tunnistusmerkinta/tatuointi
Lakkasin koiran kynnet kerran lääkärin suosituksesta kynnen lohkeilun ja hapartumisen vuoksi.- Koirienvihaaja
Vielä sairaampaa
- Kyllä.kerrankin
Koirienvihaaja kirjoitti:
Vielä sairaampaa
Samaa mieltä. Koira ei tee tommosilla mitään. Vain rakkiämmät voi olla noin turhamaisia ja pinnallisia.
- Koirienvihaaja
Sairasta
- alkuasukkaat
ajakaa tomppelit koiralta karvat pois ja tatuoikaa koira
kokonaan, se tykkää niistä varmasti. - äly.ja.väläys
Onkohan tänne vastanneet tajunneet, että aloittaja tarkoittaa (toivottavasti) tunnistusmerkintätyyliä, jossa koiran korvan ihoa hieman rei'itetään ja niihin hierotaan mustetta. Näin saadaan aikaan "tatuointi", jonka perusteella koira voidaan tunnistaa. Samaa käytetään kaneilla, eikä siinä nyt mitään erityisen sairasta ole. Itse tosin en edes tiennyt, että tuota vielä tehdään koirille kun on mikrosirutkin.
Kynsien lakkaaminen sen sijaan on niin turhaa, niin turhaa. Kuulostaa siltä, että silloin koira on lapsen korvike, mutta onko ihan pakko käyttää koiraa siihen?- itselläänkinon
Tuosta aloituksesta päättelin, ettei tarkoita tunnistusmerkintää, vaan on joku erikoisuuden tavoittelija. Mitäpä siitä koirasta välittää hienohelma. Paa vaan lakkaa kynsiin, vaikka en terveellisyydestäkään tiedä, ainakin haju on koirasta vastenmielinen.
- NäinOnnn
itselläänkinon kirjoitti:
Tuosta aloituksesta päättelin, ettei tarkoita tunnistusmerkintää, vaan on joku erikoisuuden tavoittelija. Mitäpä siitä koirasta välittää hienohelma. Paa vaan lakkaa kynsiin, vaikka en terveellisyydestäkään tiedä, ainakin haju on koirasta vastenmielinen.
Aloitus on provoa, kuten kaikki muukin täällä nykyään, dog haterit itkee samoja itkujaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1711273Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv8210415- 514483
- 244187
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni164132Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv363940Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h573839No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413663- 573379
- 423075