Tunnistaisiko joku nämä kaksi kasvia? Linkki toimii nuolesta seuraavaan kuvaan selaten.
Molemmat kasvavat Sammatissa Elias Lönnrotin vanhuuden kämpän Lammintalon pihalla. Ensimmäinen kasvi on matala ja rento, kukkii punertavin kukin. Muistuttaa hieman minttua, mutta ei tuoksu mintulle. Toinen on ehkä jokin mauste, koiranputkimainen, erittäin korkea, sulkamaiset lehdet ja vaaleanpunertavat kukat. Luulen, että kaksi jälkimmäistä kuvaa esittäisivät samaa lajia, mutta voi olla myös kaksi melko samannäköistä eri lajin kasvia.
http://aijaa.com/PhKTUB
Mikä kasvi?
2
171
Vastaukset
- Meiramiaaaaaa
Taitaa olla mäkimeirami. Toinen kuva ei auennut joten siitä en pysty sanomaan mitään.
- EliaksenYrttejä
Kiitoksia vastauksesta! Sitä mekin ensin epäiltiin, mutta netistä googletetuissa kuvissa mäkimeirami/ oregano näyttää ihan erilaiselta. Voi olla eri kasvuvaihe tai lajike ehkä niissä sitten.
Ikävää, jos kaikki kuvat eivät toimineet, en tiedä mistä voi johtua. :( Minulla kyllä aukeaa joka kerta moitteetta kaikki neljä kuvaa, kun klikkaa vain nuolesta eteenpäin. Ja minulla on tosi hidas nettiliittymäkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1102473- 842161
- 561697
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai601673- 1551580
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I461476Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1531470- 1151214
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket271197Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261186