Vinkkejä Valenciaan?

Valenciaherewecome

Olen puolisoni kanssa menossa pariksi viikoksi Valenciaan tänä syksynä.
Osaisiko joku antaa meille suosituksia minne mennä, missä syödä ja mitä tehdä?
Olemme keski-ikäisiä eivätkä varsinaiset yökerhot enää jaksa kiinnostaa. Mutta jos joku tietäisi hyvä jazz/bluespaikan, niin sepä olisi hienoa!!
Olemme pohtineet myös pyörien vuokraamista päiväretkiä varten.
Lähikaupungit kiinnostavat myös.
Majoitus on jo varattu.

4

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vasta.suunnitellaan

      Valitettavasti en osaa antaa vinkkejä, koska vasta suunnittelemme matkaa sinne ensi kesänä. Onko teillä puolestaan hotellisuositusta?

      Valencia on hiukan hankala paikka matkustaa, pitäisi lentää Alicanteen ja mennä siitä eteenpäin junalla tai bussilla. Varmaankin siksi jää monille suomalaisille vieraaksi. Luultavasti otamme tukikohdaksi hotellin Alicantesta ja poikkeamme kesken loman kahdeksi tai kolmeksi päiväksi Valenciaan.

      • Valenciaherewecome

        Me varattiin Bookingin kautta asunto, siinä on keittiö, olohuone ja makuuhuone sekä parveke. Ajattelimme olevan näin kätevämpää. Toivottavasti onkin! :) Valitsimme huoneiston sijainnin, annettujen arvosteluiden ja hinnan perusteella. Se on vanhassa kaupungissa kävleymatkan päässä rannasta.

        Mietimme mekin sitä, että Valencia on hankalan matkan päässä, mutta se vaikutti aina vain kiinnostavammalta kaupungilta isoine puistoineen, rantoineen ja lähistöllä olevien luonnonpuistojen takia. - Sekä koska se kuitenkin on Espanjan 3. suurin kaupunki. Ratkaisimme asian vuokraamalla auton välille BCN-Valencia, sitten on tarkoitus käyttää siirtymisissä julkisia ja myös palata Barcelonaan junalla. Lipun ehtii hyvin hankkia loman aikana.
        Olemme noviiseja näissä autonvuokrausasioissa. Toivottavasti kaikki menee sillä saralla ongelmitta..

        Pyysin esitteitä alueesta spain.infosta /hakusana googlessa "espanjan matkailu". Sivuilta löytyy luettelo esitteistä ja niitä voi sähköpostin kautta tilata. Saimme kaiken pyytämämme ja vielä ylimääräistä sekä lähettäjän omia vinkkejä paikoista, joissa kannattaa käydä niin kaupungissa kuin lähialueillakin. Sieltä osaisivat varmaan neuvoa myös esim. miltä alueelta kannattaa katsella teidän perheellenne sopivalta alueelta.


      • vasta.suunnitellaan

        Kiitokset vastauksesta! Suunnittelemme vasta ensi kesän matkaa, muitakin vaihtoehtoja on löydetty Espanjasta, siis missä ei ole käyty. Mutta meitäkin Valencia suurkaupunkina kiinnostaa. Tuo esitepyyntövihje oli hyvä. Toki netistä löytyy tietoa, mutta eihän esitteet ole haitaksi. Ja itse pidän paperikartoista, vaikka kuskaankin tablettia matkoilla, niin en minä sitä karttaa kadulla tabletista katso.

        Autoa emme vuokaa, olemme luopuneet autonvuokrasta lomilla muutama vuosi sitten. Emme ole enää ihan nuoria ja vieraalla maalla isoissa kaupungeissa ajaminen ei huvita. Vaikka kätevää olisikin.


    • annemaryja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      101
      4507
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3343
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      36
      1388
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      34
      1183
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      37
      1116
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      13
      1064
    8. 158
      1007
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      934
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      872
    Aihe