Minulla alkoi nämä pakkoajatukset noin vuosi sitten kun luin wikipedia artikkelia nihilismin muodosta nimeltä metafyysinen nihilismi jonka extreme muoto kieltää koko olemassaolon. Nämä pakkoajatukset väittää, että minua ei ole olemassa/tietoisuutta ei ole olemassa/mitään ei ole olemassa. Tuota rataa ne ajatukset kulkee joskus tulee sellainen ajatus että minua ei ole olemassa mutta kaikki muut ovat. Nämä ajatukset ovat tosi rasittavia, onneksi olen oppinut olla kiinnitämättä niihin paljoa huomiota, mutta on tää silti aika rasittavaa. Jos näitten ajatusten kanssa yrittää järkeillä tulee sellainen outo ahdistava tunne jota en osaa kuvailla kunnolla. Se tuntuu sellaiselta lievältä puristukselta rinnassa.
filosofiset pakkoajatukset
8
921
Vastaukset
- Aloittaja1235
Osaatteko antaa mitään neuvoja?
- kiutakeinon.putous
Harrastatko ehkä myös kreationistisiä jankkaamiskeskusteluja. Nekin pakkoireisia?
Jos vastaat myöntävästi, ehdottaisin hoitokeinoksi pääsi lykkäämistä isoon ampparipesään - 0819
kiutakeinon.putous kirjoitti:
Harrastatko ehkä myös kreationistisiä jankkaamiskeskusteluja. Nekin pakkoireisia?
Jos vastaat myöntävästi, ehdottaisin hoitokeinoksi pääsi lykkäämistä isoon ampparipesäänOlipas siinäkin vastaus.
Aloittajan kysymykseen on hieman hankala vastata. Tarkoitat varmaan, että tuo epämiellyttäväksi koettu asia palaa aina uudestaan ja uudestaan mieleen, vaikka sen haluaisitkin unohtaa.
Oletko lukenut pakko-oireista kirjaa Kerrasta poikki? Siinä käsitellään myös pelkkiä pakkoajatuksia.
- gggggr
Useimmilla filosofian opiskelijoilla on eräiden saamieni tietojen mukaan psyykkisiä ongelmia. Mielenkiintoista. En tällä tarkoita parjata filosofiaa, päinvastoin. Terveisin filosofiaa opiskellut
- stylineventuria
Ei olemassaolon kyseenalaistaminen ole väärin. Kukapa tietää totuuden? Mielipiteitä voi olla monia. Epäilen, että moni jopa pelkää antautua edes kyseiselle pohdinnalle, koska siinä oikeasti voi pää seota, jos ei ole valmis kohtaamaan maailmankaikkeudellisia totuuksia ja kysymyksiä.
Sanoisin, että rentoudu, istahda kyytiin, elämä on outo seikkailu tuntemattomaan, ota vastaan mitä tulee, innostuneena oppimaan ja ymmärtämään. Hyväksy epävarmuus. Onko sillä loppujen lopuksi niin väliä onko olemassa vai ei? Ehkä olen, ehkä en, hymy päälle ja vinkkaa silmää. Kuitenkin. Eikö totuuden etsiminen ole kuitenkin tärkeintä? Ja sitten hyväksyminen. Jos ei hyväksy, jää ahdistus.
Jätin pois varsinaiset filosofioinnit. Tulisi liian epäselvä kirjoitus, jos alkaisi käsittelemään asioita, elämä, totuus, tietoisuus, olemassaolo jne. Kaikenhan voi kyseenalaistaa, jos halua ja aikaa riittää. - Anonyymi
Mulla on sellasia ajatuksia että mietin että jos ei olisi mitään, niinkun mitään, avaruutta, minua, siis yksinkertaisesti ei mitään niin mitä sitten olisi, kun ei olisi mitään tai mikä idea sitten olisi, tai siis eihän silloin olis mitään. Noi ajatukset kiduttaa mua joka päivä. Onko ne normaaleja?
- Anonyymi
No mä yritin kysellä kriisipuhelinvastaajilta monta vuotta että mistä tietää mitä ei tiedä....
enkä vieläkään oo saanut kovin hyviä vastauksia....
ppoiuiuuy
- Anonyymi
Ehkä, ehkä ei. Ei voi tietää täytyy sietää pakko ajatus kunnes se lähtee tai muuttaa muotoaan. Epävarmuuden sietäminen on raskasta koska ajatus vaivaa ja haluaa selvyyden asiaan mutta mitä voi tehdä niin hyväksy ajatus, siedä epävarmuus, tee jotain muuta välillä ja anna ajatusten tulla ja mennä, ole armollinen itsellesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1059423
- 494591
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021976Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html421901- 241620
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131381Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,381297Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54917Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31902Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v30893