yhtiön isot lainat

ostaakko

Miten ihmiset, jotka etsii ostettavaa asuntoa, suhtautuu sellaisten asuntojen ostoon, jossa yhtiöllä on otettu lainaa kymmeniä tuhansia euroja/talo? Toki silloinhan on tehty arvokas remontti ja kun koko julkisivu on esim. uusi, niin nostaahan se asunnon arvoa .. ainakin vähän, mutta jos se laina näkyy vastikkeessa korotettuna, niin miten ja millaiselle kohderyhmälle tällaista asuntoa voisi ylipäätänsä tarjota?

6

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yleinen_hintataso

      Ostajan pitäisi tuijottaa vain ja ainoastaan velatonta hintaa eli myyntihinta kaupan päälle tuleva velkaosuus. Tai jos rempat ovat vielä tekemättä, niin sitten pitää myyntihinnan päälle laskea arvioidut remonttikulut ja miettiä uudelleen, onko järkeä.

      Mieluummin asunto ostetaan remontoidusta talosta kuin siitä naapurista. Nimittäin remontoimattomienkin talojen hinnoissa on remonttikuluja mukana!

      Outo väite? Ehkä, mutta miettikääpä tätä:
      - kun alueen taloja remontoidaan, niiden myyntihinnat nousevat -> alueen keskihinta nousee -> myös remontoimattomien hinnat nousevat, "koska yleinen hintataso"
      - tästä syystä monessa talossa remontteja lykätään, hinta nousee muiden peesissä ilmankin

    • HyväJuttuOn

      Enemmän katsoisin, mitä rahoilla on tehty. Jos käytetty peruskorjauksiin, niin sehän on vain hyvä, koska silloin kiinteistöstä pidetään huolta.

      Jos taas ei ole velkaa, ja remontit tekemättä, niin jättäisin ostamatta.

    • MyyjäMari

      Kannattaa teettää analyysi taloyhtiön tilasta, niin tyhmempikin ostaja tajuaa mihin rahat on mennyt ja missä kunnossa taloyhtiö on. Saa faktaa taloyhtiön talouden tilasta sekä tehdyistä että tulevista remonteista ja niiden kustannuksista. Noita firmoja on varmaan useampia, mut me käytettiin Suomen asuntoanalyysia, helpotti ja nopeutti asunnon myyntiä huomattavasti

    • lkvlkvLKVlkv

      Hyvin ne suhtautuu kun tarvitaan vähemmän lainaa ostoon. Rahoitusvastike tosin vähän nostaa asumiskuluja

      • vastikkeennousu

        Jos koko vastike on esim. 300 € (ennen mitään remppoja) ja sitten nousee 600 euroon (ison remontin myötä), niin onhan tuo aika hurja summa maksettavaksi/kk.


      • kaikki_kelpaa

        Vaan ne vaihtoehdot?

        1) Tuhnutetaan vuokralla ja maksetaan samasta kämpästä 800 €/kk nyt ja 1090 €/kk 10 vuoden kuluttua ( 3,5 %/vuosi). 20 vuoden kuluttua, kun omistusasuja on jo maksanut lainansa pois, vuokra on 1500 €/kk.

        2) Ostetaan asunto uudesta talosta, jossa vastike 200 €/kk eikä isoja remontteja tiedossa pitkiin aikoihin. Tosin neliöhinta on 5000 € ja lainakulut 1060 €/kk. Lisäksi tarvitaan 75 000 € omarahoitusosuus.

        3) Ostetaan asunto talosta, johon remontti on jo tehty & maksetaan mahd lainaosuudet pois -> velaton kauppahinta esim. 160/130 tonnia remontoitu/remontoimaton (jep, remonttikulut eivät läheskään aina siirry täysimääräisina myyntihintaan). Vastike 300 lainakulut 680 €/kk, yht. 980 €/kk. Lisäksi pitää olla 48 tonnin omarahoitusosuus.

        4) Ostetaan asunto remontoimattomasta talosta hintaan 130 tonnia -> omarahoitusosuus 39 tonnia, lainakulut 610 €/kk. Vastike alkuun 300, mutta nousee remontin jälkeen 600 euroon/kk, jolloin kokonaiskulut 1210 €/kk.

        Vaihtoehto 1 on alkuun halvin, mutta pitkällä (30 vuotta) aikajänteellä kallein -> varallisuutta ei kerry ikinä, koska vuokran nousu syö palkankorotukset.

        Vaihtoehto 3 olisi halvin, mutta kaikilta ei löydy tarvittavaa omarahoitusosuutta.

        Vaihtoehdossa 4 pääsee omaan asuntoon kiinni vähimmillä säästöillä. Lisäksi asumiskulut ovat alkuun pienet, mutta pompsahtavat remontin jälkeen. Tämä voi sopia esim. työuransa alussa olevalle - pääsee omaan kiinni vähillä säästöillä ja pari vuotta myöhemmin, kun tulee remonttilainat maksettavaksi, on jo palkka 30 % verrattuna ostohetken tilanteeseen (uralla eteneminen...).

        Sattuneesta syystä ottajia on kaikille vaihtoehdoille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      126
      1710
    2. 105
      1205
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      138
      1071
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      979
    5. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      128
      877
    6. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      51
      870
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      240
      848
    8. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      70
      745
    9. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      178
      729
    10. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      55
      719
    Aihe