Kelan kirjeessä kerrotaan seuraavaa: "Alemman ja ylemmän korkeakoulututkinnon suorittamista varten voitte kuitenkin saada yhteensä enintään 55 tukikuukautta."
Kuitenkin Kelan sivuilla kerrotaan, että ennen syksyä 2014 alottaneilla on yht. 70 tukikuukautta ja 2014 syksyllä & sen jälkeen aloittaneilla 64 tukikuukautta.
Eli onko maksimi siis 55 kuukautta vai 64/70 kuukautta (aloitusajankohdasta riippuen)
En ymmärrä miten Kela tekee kaikesta niin vaikeaselkoista...
Korkeakouluopintojen maksimitukikuukaudet
2
138
Vastaukset
- selviääköhän
Kuten kirjeessä kerrotaan, tukikuukausia on enintään 55.
Jos nämä alemman ja ylemmän korkeakoulututkinnon suoritettuasi opiskelet vielä lisää, silloin vähennetään näihin tutkintoihin käyttämäsi tukikuukaudet luvusta 64, jolloin saadaan muuhun tutkintoon käytettävissä oleva tukikuukausien määrä. Esimerkiksi 64 - 50 (käytetty kandin ja maisterin tutkintoon) = 14 (jäljellä muuhun tutkintoon). Tosin siihen mennessä laki voi muuttua miten vain.
Mutta siis nyt käsillä oleviin tutkintoihin sinulle on luvattu enintään 55 tukikuukautta. Se riittää 5-6 vuoden opiskeluun riippuen siitä, mitä teet kesäisin. Maisteriksi valmistumisen tavoiteaika on 5 vuotta eli 60 op/vuosi. Kelan vaatimus opintopisteiden määrässä opintotuen jatkumiselle on kuitenkin vähemmän, mutta silloinkin opintotukikuukausia on enintään 55. - Dumdummer
Ok kiitos tiedosta!
Entäpä siinä tapauksessa kun käyn tulevan vuoden päällekäin kahta alempaa tutkintoa (jo aloittamaani senverran vähän jäljellä, että teen sen samalla loppuun kun suoritan uutta). Saan siis alemman suoritettua tulevan lukuvuoden aikana, niin saanko silti jälkimmäiseen (2. alempi loppuun ylempi) 64kk-käytetyt tukikuukaudet? Vai olisiko ensimmäinen tutkinto pitänyt saada valmiiksi ennen toisen aloittamista, jotta saisin 64kk 55 sijaan?
Toivottavasti sait(te) selvää selityksestäni..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4843314Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1512348- 1352182
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel361673Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71635Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2131426Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1771414Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien141274- 91182
- 571126