Kelan kirjeessä kerrotaan seuraavaa: "Alemman ja ylemmän korkeakoulututkinnon suorittamista varten voitte kuitenkin saada yhteensä enintään 55 tukikuukautta."
Kuitenkin Kelan sivuilla kerrotaan, että ennen syksyä 2014 alottaneilla on yht. 70 tukikuukautta ja 2014 syksyllä & sen jälkeen aloittaneilla 64 tukikuukautta.
Eli onko maksimi siis 55 kuukautta vai 64/70 kuukautta (aloitusajankohdasta riippuen)
En ymmärrä miten Kela tekee kaikesta niin vaikeaselkoista...
Korkeakouluopintojen maksimitukikuukaudet
2
162
Vastaukset
- selviääköhän
Kuten kirjeessä kerrotaan, tukikuukausia on enintään 55.
Jos nämä alemman ja ylemmän korkeakoulututkinnon suoritettuasi opiskelet vielä lisää, silloin vähennetään näihin tutkintoihin käyttämäsi tukikuukaudet luvusta 64, jolloin saadaan muuhun tutkintoon käytettävissä oleva tukikuukausien määrä. Esimerkiksi 64 - 50 (käytetty kandin ja maisterin tutkintoon) = 14 (jäljellä muuhun tutkintoon). Tosin siihen mennessä laki voi muuttua miten vain.
Mutta siis nyt käsillä oleviin tutkintoihin sinulle on luvattu enintään 55 tukikuukautta. Se riittää 5-6 vuoden opiskeluun riippuen siitä, mitä teet kesäisin. Maisteriksi valmistumisen tavoiteaika on 5 vuotta eli 60 op/vuosi. Kelan vaatimus opintopisteiden määrässä opintotuen jatkumiselle on kuitenkin vähemmän, mutta silloinkin opintotukikuukausia on enintään 55. - Dumdummer
Ok kiitos tiedosta!
Entäpä siinä tapauksessa kun käyn tulevan vuoden päällekäin kahta alempaa tutkintoa (jo aloittamaani senverran vähän jäljellä, että teen sen samalla loppuun kun suoritan uutta). Saan siis alemman suoritettua tulevan lukuvuoden aikana, niin saanko silti jälkimmäiseen (2. alempi loppuun ylempi) 64kk-käytetyt tukikuukaudet? Vai olisiko ensimmäinen tutkinto pitänyt saada valmiiksi ennen toisen aloittamista, jotta saisin 64kk 55 sijaan?
Toivottavasti sait(te) selvää selityksestäni..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1114659Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734405Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951779- 4031671
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3561127Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61119- 59992
- 67989
- 92948