Aura ei Föliä?

huomautanpas

Vaikka Turun naapurikunta on!

19

1311

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmmpppp

      Ei muuten ole ei...

    • nm1

      Ok.

    • VivaFöli

      No niin on! Joten Auralla on erittäin hyvä syy liittyä Föliin lähivuosina.

    • onnnhhh

      Jee.

    • Fölionin

      Auran perivanhoillinen ja uudistushaluton kunnanjohtaja katsokoon peiliin. Turun kaikki muut, Föliin kuulumattomat naapurikunnat ovat ilmaisseet halunsa liittyä Föliin. Myös Pöytyällä ollaan kiinnostuneita Fölistä kunnanjohtajaa myöten. Kunnan asukasviihtyvyys ja elinvoima turvataan liittymällä Föliin. Synergiaedut tulee huomioida ajoissa kunnallisessa päätöksenteossa, jos Aura haluaa ottaa osansa Varsinais-Suomen positiivisesta imusta. Nyt tarvitaan kunnolla poliittista painostusta, joten Auran Demarit ja Persut, pitäkää Föli-asia tulikuumana perunana turuilla ja toreilla.

    • Föliinmukaan

      Onko vastustajien kielteinen suhtautuminen syynä siihen, että he itse kulkevat omilla limuusiineillään eivätkä tarvitse julkisia kulkuneuvoja eli linja-autoja? Jos jotkut vielä joutuvat turvautumaan linja-auton asiakkaaksi, niin maksakoot sitten sen kalliimman hinnan esim. Aura Turku matkalta. Onko tämä päättäjien omaksuma ajattelutapa? Tarttis vähän ajatella asiaa laajakatseisemmin kuin vain omasta itsekkäästä näkökulmasta.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Iltavuorot käytännössä lopetettu.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      En yllättyisi lainkaan, jos TLO tuo vanhimmat ja huonokuntoisimmat romuautonsa liikennöimään Aura - Turku -väliä heinäkuun alusta. Tuskinpa edes kunnollista ilmastointia löytyy näistä autoista kesähelteillä.

      • Anonyymi

        Väärin meni! 😁 Hyvin varustetut turistiautot tulivat!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin meni! 😁 Hyvin varustetut turistiautot tulivat!

        Myönnetään. Kyllä kelpaa kesällä TLO:n autoissa matkustaa toisin kuin Länsilinjan puutteellisesti varustetuissa linja-autoissa, joihin yhdenkin kuskin mukaan olisi voitu pienillä säädöillä saada toimiva ilmastointi kesäksi. Ei edes kattoluukkua voitu pitää auki. Tampereeltahan se firma olikin.


    • Anonyymi

      Kunnanjohtajan, hallituksen ja valtuuston velvollisuus on saada Auran kunta liitetyksi Föliin. Vai onko niin, että Aurassa jotkut EU-tukia ahmivat wanhoilliset jyväjemmarit päättävät kunnan joukkoliikennepolitiikastakin? Pöytyällä on todella outo meininki, kun vain Kurjenrahkan kansallispuisto on kelvannut liitettäväksi Föli-palveluun. Tällä menolla kukaan ei halua enää muuttaa näihin Varsinais-Suomen kuntiin ja poismuuttavien määrä kasvaa huomattavin mittasuhteisiin.

      https://www.aamuset.fi/artikkeli/5579431

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Huhhuh

    • Anonyymi

      Ei kommentteja

    • Anonyymi

      Sanopa muuta!

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4632
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1927
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1620
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      125
      1144
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1091
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1046
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      943
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      916
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      882
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      848
    Aihe