Aura ei Föliä?

huomautanpas

Vaikka Turun naapurikunta on!

20

1543

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmmpppp

      Ei muuten ole ei...

    • nm1

      Ok.

    • VivaFöli

      No niin on! Joten Auralla on erittäin hyvä syy liittyä Föliin lähivuosina.

    • onnnhhh

      Jee.

    • Fölionin

      Auran perivanhoillinen ja uudistushaluton kunnanjohtaja katsokoon peiliin. Turun kaikki muut, Föliin kuulumattomat naapurikunnat ovat ilmaisseet halunsa liittyä Föliin. Myös Pöytyällä ollaan kiinnostuneita Fölistä kunnanjohtajaa myöten. Kunnan asukasviihtyvyys ja elinvoima turvataan liittymällä Föliin. Synergiaedut tulee huomioida ajoissa kunnallisessa päätöksenteossa, jos Aura haluaa ottaa osansa Varsinais-Suomen positiivisesta imusta. Nyt tarvitaan kunnolla poliittista painostusta, joten Auran Demarit ja Persut, pitäkää Föli-asia tulikuumana perunana turuilla ja toreilla.

    • Föliinmukaan

      Onko vastustajien kielteinen suhtautuminen syynä siihen, että he itse kulkevat omilla limuusiineillään eivätkä tarvitse julkisia kulkuneuvoja eli linja-autoja? Jos jotkut vielä joutuvat turvautumaan linja-auton asiakkaaksi, niin maksakoot sitten sen kalliimman hinnan esim. Aura Turku matkalta. Onko tämä päättäjien omaksuma ajattelutapa? Tarttis vähän ajatella asiaa laajakatseisemmin kuin vain omasta itsekkäästä näkökulmasta.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Iltavuorot käytännössä lopetettu.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      En yllättyisi lainkaan, jos TLO tuo vanhimmat ja huonokuntoisimmat romuautonsa liikennöimään Aura - Turku -väliä heinäkuun alusta. Tuskinpa edes kunnollista ilmastointia löytyy näistä autoista kesähelteillä.

      • Anonyymi

        Väärin meni! 😁 Hyvin varustetut turistiautot tulivat!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Väärin meni! 😁 Hyvin varustetut turistiautot tulivat!

        Myönnetään. Kyllä kelpaa kesällä TLO:n autoissa matkustaa toisin kuin Länsilinjan puutteellisesti varustetuissa linja-autoissa, joihin yhdenkin kuskin mukaan olisi voitu pienillä säädöillä saada toimiva ilmastointi kesäksi. Ei edes kattoluukkua voitu pitää auki. Tampereeltahan se firma olikin.


    • Anonyymi

      Kunnanjohtajan, hallituksen ja valtuuston velvollisuus on saada Auran kunta liitetyksi Föliin. Vai onko niin, että Aurassa jotkut EU-tukia ahmivat wanhoilliset jyväjemmarit päättävät kunnan joukkoliikennepolitiikastakin? Pöytyällä on todella outo meininki, kun vain Kurjenrahkan kansallispuisto on kelvannut liitettäväksi Föli-palveluun. Tällä menolla kukaan ei halua enää muuttaa näihin Varsinais-Suomen kuntiin ja poismuuttavien määrä kasvaa huomattavin mittasuhteisiin.

      https://www.aamuset.fi/artikkeli/5579431

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Huhhuh

    • Anonyymi

      Ei kommentteja

    • Anonyymi

      Sanopa muuta!

    • Anonyymi
    • Anonyymi00020

      Poistakaa seuraavaksi la-su liikennöinti, kun aikatauluja taas kehitätte, ELY-keskuksen martelanpierijät. Tulis lopultakin pakkoliitos Turkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      367
      1415
    2. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      63
      936
    3. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      116
      895
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      83
      880
    5. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      62
      835
    6. Hankkikaa elämä

      Tiedetään että hän on mielenkiintoinen mutta rajansa kaikella.
      Ikävä
      94
      701
    7. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      45
      681
    8. Voisitko mies auttaa..

      Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.
      Ikävä
      50
      609
    9. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      56
      594
    10. Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä

      Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku
      Sinkut
      112
      554
    Aihe