Nollajohto selvennystä ?

golf1999

Eli jos esim pistorasiassa vaihejohdinta pitkin menee 230v ja joku sähkölaite on päällä niin paljonko nolla johdossa kulkee takaisin jännitettä ja virta riippuu varmaan laitteesta ? ja sittenkun aikoinaan suojamaadoitus hoidettiin nollaamalla eli nollajohto pistorasian maadoitus nastoihin mitkä näkyy uloskin päin niin jos nolla johdossa kulkee virtaa tai jättnniitettä ja se on yhdistetty pistorasian maadoitus pinneihin mitkä näkyy ulospäin niin eikös jännite siirry nolla johdosta myös maadoitus pinneihin ? mikä on syynä ettei niistä maadoituspinneistä saa sähöiskua koskiessa ? Ja saako sitten nollajohdosta iskua tai jännitettä ihan normipistorasiassa jonkun pistorasiaan kytketyn koneen käynnissä ollessa ?

21

8889

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tärsky

      Sähköiskua ei saa koska jännite on niin pieni. Nollajohdon jännite riippuu kuorman virrasta, johdon paksuudesta ja pituudesta. Jännite nollauksen kohdalla on korkeintaan muutamia voltteja.

    • Utfyt

      Jännite tarkoittaa potentiaalieroa kahden pisteen välillä. Nollajohdon jännite on 0 V koska nollajohto on tavallisesti on yhteydessä maahan suojamaadoituksen kautta. Tämän takia nollajohdon ja maan välinen jännite on (noin) 0 V eikä sähköiskua nollajohdosta saa.

      Nollajohdon jännite on (noin) 0 V myös silloin kun siinä kulkee virtaa.

      • tärsky

        Nollajohdon jännite ei ole 0 V silloin kun siinä kulkee virtaa.
        Laskepas huviksesi paljonko on jännite pistorasialla nollassa kun virtaa kulkee 10 A ja johto on 15 m pitkä ja vahvuudeltaan 1,5 mm2.


      • cvgbhnj

        Joo kyllä nollajohdossa aina pieni jännitehäviö on kun virtaa kulkee, tämä jännitehäviö ei ole ihmisille vaarallinen mutta aiheuttaa helposti häiriöitä esim atk ja audio -laitteissa, kun potentiaaliero pyrkii tasoittumaan.
        Tämä häiriö juttu on ollut suurimpana syynä nollauksen / PEN johtojen kiellolle uudisasennuksissa, suurin osa luulee että turvallisuus näkökohdat ovat olleet suurimpana syynä tälle mutta näin ei tosiaan ole.


      • Utfyt
        tärsky kirjoitti:

        Nollajohdon jännite ei ole 0 V silloin kun siinä kulkee virtaa.
        Laskepas huviksesi paljonko on jännite pistorasialla nollassa kun virtaa kulkee 10 A ja johto on 15 m pitkä ja vahvuudeltaan 1,5 mm2.

        Arvaain että tästä ruvetaan saivartelemaan, siksi siinä luki 'noin' 0 V


      • kjkkhkj
        Utfyt kirjoitti:

        Arvaain että tästä ruvetaan saivartelemaan, siksi siinä luki 'noin' 0 V

        Paljonko laitat toleranssiksi tuohon 0 V:n?


      • Utfyt
        kjkkhkj kirjoitti:

        Paljonko laitat toleranssiksi tuohon 0 V:n?

        Tässä oli kysymys siitä, miksi nollajohdosta ei saa sähköiskua.


    • ghjknl

      Oikosulun sattuessa on nollajohtimen jännite 115 V.

      • hhgfjk

        Jos systeemissä on nollattu pistorasia, niin silloin on ykkösluokan laitteiden kuoressa oikosulun sattuessa 115 V.
        Jos TNC-järjestelmän nollajohdin on poikki, niin maasulun sattuessa nollajohtimessa ja laitteen kuoressa on 230 V.
        Sen vuoksi käytetään suojajohdinta. Suojajohdinta on käytetty kauan ennenkuin kukaan oli tietokoneista kuullutkaan. Suojajohtimella ei sitkeistä harhaluuloista huolimatta ole mitään tekemistä häiriösuojauksen kanssa. Itse asiassa paljon vähemmillä häiriöillä selviää, jos hylkää suojamaadoitukset ja käyttää suojaerotusta ja paikallista potentiaalintasausta.


      • cvgbhnj
        hhgfjk kirjoitti:

        Jos systeemissä on nollattu pistorasia, niin silloin on ykkösluokan laitteiden kuoressa oikosulun sattuessa 115 V.
        Jos TNC-järjestelmän nollajohdin on poikki, niin maasulun sattuessa nollajohtimessa ja laitteen kuoressa on 230 V.
        Sen vuoksi käytetään suojajohdinta. Suojajohdinta on käytetty kauan ennenkuin kukaan oli tietokoneista kuullutkaan. Suojajohtimella ei sitkeistä harhaluuloista huolimatta ole mitään tekemistä häiriösuojauksen kanssa. Itse asiassa paljon vähemmillä häiriöillä selviää, jos hylkää suojamaadoitukset ja käyttää suojaerotusta ja paikallista potentiaalintasausta.

        Just joo sinun omat sitkeät luulosi ovat väärässä, mietippä esimerkiksi hetki miksi standardi vieläkin sallii tieytyissä tapauksissa PEN -johdon maininnalla jos "ei ole johtavia yhteyksiä kuten tietoliikenneverkkoja..."


      • hgfkjl

        Höpöhöpöhöpö. Turhaan jauhat pashaa.
        Suojajohdin on sitä varten, että 230 V ei pääse leviämään televerkkoon, jos PEN tai nolla katkeaa.
        Häiriösuojauksen kanssa ei suojamaadoituksella ole mitään tekemistä.


      • cvgbhnj
        hgfkjl kirjoitti:

        Höpöhöpöhöpö. Turhaan jauhat pashaa.
        Suojajohdin on sitä varten, että 230 V ei pääse leviämään televerkkoon, jos PEN tai nolla katkeaa.
        Häiriösuojauksen kanssa ei suojamaadoituksella ole mitään tekemistä.

        Justjoo tuo sinun televerkkosi kertookin jo kaiken ymmärtämyksesi tasosta ja muutenkin olet ilmeisesti sen verran nuori ettei homman taustat ole oikein sinulle selvillä.
        Voihan tietysti sanoa jos saivartelemaan haluaa alkaa että erillisellä suojajohdolla ei ole varsinaisesti tekemistä häiriösuojauksen kanssa mutta jos erillisen suojajohdon sijaan käytetäänkin nollausta/Pen johtimia niin niitä häiriöitä alkaakin ilmenemään...


      • jjjnndffg

        Höpöhöpöhöpö. Turhaan jauhat pashaa. Sähkömittauslaboratorioissa käytetään maasta erotettua systeemiä nimenomaan sen takia, että päästään eroon suojamaadoituksesta johtuvista häiriöistä. Suojajohdin kerää kaikki häiriöt maan ja taivaan väliltä niikuin radioantenni ja kytkee ne maadoituksen ja suojamaadoitetun laitteen välille.
        Suojamaadoituksella ei todellakaan ole mitään tekemistä häiriösuojauksen kanssa.
        Pistejonosi voit työntää sinne.


      • cvgbhnj

        No turhahan tätä on jatkaa kun et kerran ymmärrä...


      • jhhhggg

        Täsmälleen. Huuhaahörhöilyä ja turhanaikaista mutuilua en ole koskaan ymmärtänyt.


      • cvgbhnj

    • Oikosulku

      Jos järjestelmässä sattuu oikosulku niin nollajohtimessa ei ole jännitettä, ei myöskään vaihde johtimessa (sulake palaa).
      Kun nyt ihmetellään tuota vanhaa tapaa nollata niin mietitäämpä vähän tätä uutta tapaa vetää maadoitus joka pistorasialle.
      Mistä se suojamaa on luotu?
      Eikö ole totta että keskuksessa suojamaa ja nolla on yhteydessä toisiinsa, tai viimeistään esim. sähkötolpassa muuntajan alapuolella kuten minun tapauksessa.
      -90 tuli voimaan sääntö että syöttökaapeli tuli olla 5 napainen, siinä se sitten kaapelin päässä niputettiin suojamaa ja nolla yhteen.

      Mitä hyötyä on siirtää nollaus yhä kauemmas käyttökohteesta (pistorasiasta)?
      Nollavian syntyessä laitteen kautta kiertävä jännite saa myös nollajohtimen jännitteelliseksi.
      Kun siirretään nollaus kauemmaksi niin liitoksien määrä pienenee jolloin mahdollisuus jännitteelliseen suojamaahan myös pienenee.
      Myös tolppaan saakka ulottuvassa suojamaassa voi tulla nollaongelma jolloin suojamaakin muuttuu jännitteelliseksi, tosin mahdollisuus on pelkästään teoreettinen.

      Autotallin ryhmäkeskuksessa ollut nollavika aiheutti ylijännitteen muutamaan pistorasiaan joka taasen särki pari laitetta, myös maadoitus saattoi olla jännitteellinen mutta metallitöitä tehdessä en kuitenkaan sitä havainnut, joten riski saada sähköisku nollaongelmasta on häviävän pieni.

      • kytkentävirheet

        > Jos järjestelmässä sattuu oikosulku niin nollajohtimessa ei ole jännitettä, ei myöskään vaihde johtimessa (sulake palaa).

        Palaa sitten kun palaa. 10 A tulppasulake kestää tovin jopa 30 A virtaa eli kun on pitkää jatkojohtoa tai ylimenovastusta siinä oikosulussa, niin kerkiää sähkölaitetta koskettava ukko aikansa siinä sätkimään.

        > Mitä hyötyä on siirtää nollaus yhä kauemmas käyttökohteesta (pistorasiasta)?

        Saatiin yksi pelkästään suojaukselle pyhitetty johdin. Nollaus on loppujen lopuksi helvetin riskialtis ratkaisu

        - jos nollajohto katkeaa, laitteen kuori muuttuu jännitteelliseksi! (0-johto nousee samaan potentilaaliin vaihejohdon kanssa -> myös kuoressa 230 V)

        huom "katkeaminen" voi tarkoittaa sitäkin, että pistetään KPH valo pois päältä ... ja katkaisija sattuukin katkomaan nollaa eikä vaihejohtoa. PK pistorasia on lisätty jälkikäteen KPH valaisimen rinnalle ja maadoitus järjestetty, tietenkin, nollaamalla. Siis valot pois -> PK kuoressa 230 V. Näitä on ollut vanhoissa kerrostaloissa...

        - jos menee johdot ristiin (vaihe ja 0), on nollatun laitteen kuoressa 230 V

        Maallikkojen tekeminä on ollut myös näitä nollattuja liesituulettimen tai uppopumpun liitäntäjohtoja, jatkojohtoja yms. Kuolemantapauksiakin on ollut...

        - erillinen suojamaa mahdollistaa myös vikavirtasuojien käytön

        Sulakkeet ovat enempi johtojen ylikuormitussuojia. Ne eivät aina katkaise virtaa riittävän nopeasti. Esim. jos johtimen kuori on rikki ja käsi osuu paljaaseen vaihejohtimeen ... ei riitä virta sulakkeen polttamiseen, ei.


    • PALJON tekstiä, vähän asiaa...

      Sähkölaitteiden toiminta vaatii aina kaksi "tepseliä"

      Molemmissa tepeleissä on yhtä monta volttia

      Molemmissa tepeleissä kulkee sama määrä virtaa/tehoa

      Toinen tepseli on vaarallinen, toinen ei.

      Tämän voit testata esim. junaraiteilla, koske toiseen töpseliin (kiskot) et tunne mitään, koske toiseen (johitmeen ylhäällä) niin johan sattuu

      Miksikö näin? noh, sitä emme selitä

    • kalujooseppi

      Ootte sitte jo korkannu :-D xd

      • jolukaaseppi

        Joo korkattiin heinäkuussa, pantiin korkki kiinni heinäkuun lopulla ja ollaan oltu jo pari kuukautta duunissakin. Sä oot HIUKAN myöhässä tästä saunaillasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4353
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1996
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      61
      1657
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1353
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1337
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      959
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      913
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      889
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      818
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      696
    Aihe