Uutta televisiota ostaessani mietin, että mihin tarpeeseen digibox kannattaa ostaa, kun tv:t sisältävät netflixin, yle areenan yms. Eli ohjelmiahan on vaikka kuinka paljon katsottavana omaan haluttuun aikaan.
Ostaako porukat silti nykyään kuitenkin vielä myös tallentavan boxin?
Mitä hyötyä digiboxista
18
2646
Vastaukset
- TallenneetuBoksiin
Tallentavalla digiboksilla voit tallentaa antenniverkon ohjelmia. Noissa netflikseissä ei aina ole alueuutisia. Edelleen tallentava digiboksi toimii myös ilman syrjäkylän huonoa nettiyhteyttä. 4G ei aina toimi kesämökillä.
- mennyttä.aikaa
Kylläpä noissa on nykyään lähes poikkeuksetta joka tv:ssä sisäänrakennetut tallennusominaisuudetkin joko ulkoiselle kovalevylle tai USB-tikulle tai sisäänrakennetulle kovalevylle, joten tallennusmahdollisuudenkaan puolesta ei enää erillinen digiboksi ole tarpeen. Löytyy kahdet virittimet (voi katsoa eri kanavaa kuin tallentaa) ja ei tarvitse tv:n välttämättä olla päällä tallennettaessa, mikäli se olisi ollut seuraava argumentti. Digiboksit ovat mennyttä aikaa.
- eri_mieltä
Digiboksit ei ole mennyttä aikaa, minä ainakin suosin mielummin erillistä digiboksia kuin jotain telkkarin tallennusta.
- eri_mieltä
eri_mieltä kirjoitti:
Digiboksit ei ole mennyttä aikaa, minä ainakin suosin mielummin erillistä digiboksia kuin jotain telkkarin tallennusta.
Ei VHS-nauhurikaan ole mennyttä aikaa, koska minä suosin mieluummin vhs-nauhuria kuin jotain digiboksin tallennusta.
- BLOODisLIFE
On myös telkkareita joissa on digiboksi sisällä ja pystyy myös tallentaan ohjelmia mutta jos ostaa digiboksin niin tallentava on hyvä. Edellisen viestiin sanon että mä katson myös videoita ja oon myös nauhottanu ohjelmaa telkkarista ja myös digiboksilta videolle ja kuuntelen myös kasetteja, cdlevyjä ja vinyyleitäkin löytyy!
- oma.boksi.tarpeen
Areenat, Katsomot, Ruudut, Youtubet yms. toimivat ehkä uudessa tv:ssä, mutta eivät ehkä enää ensi vuonna... Eikä tv:n USB-tallennuskaan ole näppärä ja vaatii oikeastaan tv:ltä kaksoisvirittimet, jotta voit tallentaa yhtä ja katsoa toista.
Oma boksi ja olet vapaa tallentamaan ja katsomaan mitä vaan milloin vaan. - tintintin62
Elellinen heppu puhui asiaa, älä hätäile! Nää on niin vi..umaisia ku muuten kauppa ei käy. pitää Väkisin myydä uutta ja uutta...
- boksista_asiaa
Pitäää vain itse listata mitä toivoo. ja tehdä sen mukaan valinnan.
mm. smart-tv on melkein aina yhden virttiimen ihme joten viritin on usein vain ajan siirtoon tarkoitettu tai jos pitää lähteä kesken ohjelman tai ei ihan kerkiä ohjelman alkua näkemään voi kätevästi laittaa "nauhalle".
kahden virtitteimen tallentava boksi on niille jotka katsovat melkein aina myöhästettyjä lähetyksiä (siis nauhalta). ei vain kerkiä katsomaan kaikkia kanavia yhtäaikaa, kun tulee joka kanavalta jotain.
tavan bigiboksi on yhden virtiitimen boksi, jossa ei ole mitään tallennus mahdollisuutta. joten se usein liitetään vanhaan televisioon tai jos liitimet on boksissa paremmat Isoon Näytöön hdmi-liitännällä.(myös tallentavan boksin voi liittää näin).
jos katsoo vain Areenat, Katsomot, Ruudut, Youtubet, netflix. pitää miettiä käytääkö tablettia vai pc/mac. katsomiseen Ei boksia tarvitse hankkia..
vai mm. elisaviihde/soneraviihde/ tai jotain muuta saman tyylistä. jossa tulee "boksi" telkkarin viereen. takuu on aina voimassa kun sopimus on voimassa(saa uuden boksin kun entinen rikkoutuu).
Uudet televisiot alkaa korvaamaan tietokoneita ja tietokoneet korvaamaan televisiota. joten sama mitä teet joudut kuitenkin katumaan päätöstäsi.
osta yksi tietokone , yksi televisio ja tabletti. on jotain mitä katsoa sähkökatkon aikana.. :)- rintamäkeläinen
Olen kahtonut televiisiota viimeksi vuanna 1958. Elikkäs siältä näkyviä ohjelmia tarkootin. Kallis aparaatti. Ois maksanu kuukauven palakan.
- se-siitä-joo
Meillä on digiboksi, mutta viimeisen 2 vuoden aikana on tallennettu 3 ohjelmaa, ja nekin olisi nähnyt muutenkin netistä. Elikkä turha kapistus.
- Tikitikilä
Et sinä voi yleistää asioita, sinulle voi olla hyödytön mutta minulle ei.
Tallennan usein hd laadulla konsertteja ja ne voi polttaa digiboksin polttimella bluray levylle.
- DigitaalinenBoksi
Muistakaa: Televisio on pelkkä näyttölaite. Digiboksissa on sitten ne uudet palvelut, kuten tallnnus, teksti-tv, ohjelmaopas, youtube. Kun tv-standardi muuttuu, boksin vaihtaminen ja ohjelmistojen päivittäminen on helpompi kuin television päivitys. TV:tä ei siis tarvitse vaihtaa. Jos sitten ilmaiskanavat riittävät etkä tallentele, et kuitenkaan tarvitse boksia.
- näyttö.riittää
Digiboxi on tänäpäivänä ja huomennakin täysin tarpeeton koska ei ole mitään tallennettavaa.. Tämänpäivän tv:t sisältää niinsanotun DB:n.
- ei_tarpeeton
Eipä ole ainakaan mulle tarpeeton! Minä ainakin löydän paljonkin tallennettavaa.
- omaohjelma
Miksi pitäisi muiden tekemiä lähetyksiä palvoa niin, että niitä täytyy oikein tallentaa. Katsoo silloin kun niitä näytetään, ja jos ei ehdi silloin, niin jättää katsomatta. Mikään katsomatta jäänyt ohjelma ei pitäisi ketään masentaa.
- Tikitikilä_
Sinä varmaan et vuokraa elokuvia, ja jos vuokraat niin kait pidät mielessä että jos et julkaisuhetkellä sitä ehdi katsoa heti niin et voi ikinä katsoa sitä.
Et varmaan osta elokuvia etä musiikkiakaan.
kaikki nyt tai ei koskaan, no jokainen tyylillään, älä enempää kerro meille jotka tekee kuten haluaa.
- televisionkatsoja
itse nauhoitan päällekäiset ohjelmat ja on niin hyvä kun voi kelata mainokset pois ja katsoa ihan rauhassa silloin kun itse tahtoo.
- kkdkdkdkdkkdk
ainakin oma telkkari tallentaa maksukanavat salattuna, joten se tallennusominaisuus on käyttökelvoton. siksi tallennan enigma2-digiboksilla, kun ohjelmat saa salaamattomana jatkokäyttöä varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22617150Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912194Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415980Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644852MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144785Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193957Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843575Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1353004S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2581425- 851021