Mikä on mielestänne kaunein iskelmä-artistin esittämä joululaulu? Petri Laaksosen esittämä Talven syliin on herkkä ja kaunis, samoin Kari Tapion Joulun Tarina. Niistä jää sellainen lämmin mieli. On varmasti muitakin, mutta nämä tulivat ekana mieleen...ja Loirin Sydämeeni joulun teen on ja upea...
iskelmä-artistin kaunein joululaulu?
20
3031
Vastaukset
- tassijuuliana
jari sillanpään ,lumilinna,ja joulusikermä
joel hallikaisen ,juolurauhaa
katri-helenan ,joulumaa- amuletti
Miten tuon lumilinnan sanat menee? Ei varmasti sama kappale, mutta Jarin ekalta joululevyltä löytyy sellainen herkkä kappale missä lauletaan "..öinen hautausmaa tuhansin kynttiöin joulua juhlistaa.." Oi, se niin kaunis, kaunis, kaunis! (nyt ei vaan jaksa kaivella tuota levyhyllyä tarkistakseen nimeä)
- Klubilainen
amuletti kirjoitti:
Miten tuon lumilinnan sanat menee? Ei varmasti sama kappale, mutta Jarin ekalta joululevyltä löytyy sellainen herkkä kappale missä lauletaan "..öinen hautausmaa tuhansin kynttiöin joulua juhlistaa.." Oi, se niin kaunis, kaunis, kaunis! (nyt ei vaan jaksa kaivella tuota levyhyllyä tarkistakseen nimeä)
Öinen hautausmaa ja Lumilinna ovat eri kappaleita, molemmat tosin samalta levyltä, nimeltään Hyvää joulua.
Lumilinnan sanat alkavat "Lumilinna me rakennettiin...". Siinä kerrotaan, kuinka lumilinnaan mennään istumaan talvi-iltana kynttilän valossa tunnelmoimaan käsi kädessä. - amuletti
Klubilainen kirjoitti:
Öinen hautausmaa ja Lumilinna ovat eri kappaleita, molemmat tosin samalta levyltä, nimeltään Hyvää joulua.
Lumilinnan sanat alkavat "Lumilinna me rakennettiin...". Siinä kerrotaan, kuinka lumilinnaan mennään istumaan talvi-iltana kynttilän valossa tunnelmoimaan käsi kädessä.Tosiaan sen tajusinkin jo kirjoittaessani, mieleen ei vaan tosiaan nyt muistu tuo lumilinna-laulu, mutta viimeistään aattoyönä se taas täälläkin raikaa. Se öinen hautausmaa koskettaa mua ihan kyyneliin asti, kerta toisensa jälkeen..
- Anonyymi
amuletti kirjoitti:
Tosiaan sen tajusinkin jo kirjoittaessani, mieleen ei vaan tosiaan nyt muistu tuo lumilinna-laulu, mutta viimeistään aattoyönä se taas täälläkin raikaa. Se öinen hautausmaa koskettaa mua ihan kyyneliin asti, kerta toisensa jälkeen..
Kuunnelkaapa Teemu Roivaisen esittämä Pohjolsn joulu. Siinä on tunnetta ja mikä ihana Teemun tulkinta. Hyvää joulun odotusta.
- UPEA JOULULAULU
Kyllä on Kari Tapion Joulun Tarina tosi upea joululaulu ja Jouluensimmäinen on myös.
- mää
Sika
- Daniel
Mielestäni paras joululaulu minkä olen ikinä kuullut on Adamin "Oh holy night" Laura Voutilaisen esittämänä - tosin hän ei ole sitä levyttänyt, mutta kuulin sen juuri Lauran ja Tomi Metsäkedon joulukonsertissa. Aivan uskomaton gospel-tyyppinen Lauran itsensä näköinen tulkinta! Kunpa Laura myös levyttäisi sen! Myös "Ave Marian" Laura esittää tosi upeasti ja sehän löytyy myös hänen joululevyltään "Lumikuningatar" (joka on kokonaisuutena hiukka turhanpäiväinen...)
- Minä vaan
Jari Sillanpään Öinen hautausmaa ja Jouluyön hiljaisuus ovat todella puhuttelevia. Niiden sanat saavat miettimään, mikä on elämässä tärkeää.
- amuletti
..Öinen hautausmaa. Sitä kyllä muistelinkin. Pitää kaivaa se levy esiin, herkistää kummasti tunnelmaan kaiken hössötyksen keskellä.
- Taneli
Finntrion "TONTTU". Tiedättekö sattumoisin että onko sitä julkaistu cd:llä?
- Saapas
Kauneimmat ja herimmin esitetyt iskelmäartistin laulut ovat: Janne Tulkin Tähtitaivaan tuhat kynttilää,Jouluevankeliumi sama artisti, Kulkurin joulukirkko sama artisti edelleen. Myöskin Sydämeeni joulun teet -tsipale on upea. Esittäjää en tosin muista. Paljon muitakin hyviä löytyy, mutta tässä muutamia poimintoja.
- jouluyö, juhlayö........
Tosi upee on Kari Tapion esittämänä myös JOULUYÖ, JUHLAYÖ.....
- AnnaH
Kari Tapion Joulun tarina -levy on upea, suosikkejani siltä levyltä ovat: Joulun tarina, Äiti Maria ja Oi Betlehem sä pienoinen.
- monet kerrat kuunnellut
Kyl on upeeta kun Kari laulaa Jouluyö, juhlayö ja sitten mul on viedolla Kallion kirkossa kuvattu Joulukonsertti vuodelta 2001 jossa Kari laulaa
Kodin kynttilät tosi upeeta. - AnnaH
monet kerrat kuunnellut kirjoitti:
Kyl on upeeta kun Kari laulaa Jouluyö, juhlayö ja sitten mul on viedolla Kallion kirkossa kuvattu Joulukonsertti vuodelta 2001 jossa Kari laulaa
Kodin kynttilät tosi upeeta.Ihana joulukonsertti varmasti, minua harmittaa, että olen vasta tänä vuonna alkanut nauhoittaa Karin tv-juttuja. Paljon on matskua mennyt ohi.
Nyt olen alkanut keräämään hänen vanhempaa tuotantoaan, älppäreitä. Vaikeaa on niitäkin löytää. Netti on onneksi oiva apulainen...
Oletko sinä "monet kerrat kuunnellut" ollut jo pitkään Karin fani?
- Lauluja kuunnellut
Paula Koivuniemen esittämä Tähti tähdistä kirkkain.
- kaunis joululaulu
Kodin kynttilät on kaunis Kari Tapion laulamana.
- Anonyymi
Matti Nykäsen tulkitsema "Sika" !
- Anonyymi
Eila Pienimäen Aavistus ja Taivas sylissäni. 2010-lukua. ❤️
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1793470Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3742186Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii552157- 422028
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4161142Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171039- 57958