Määrää! Jumala tule ja pelasta nämä
Voi tätä myötähäpeän
18
<50
Vastaukset
- pohtia_mies
Älä muuta sano.
- OiAikojaNiinKamalia
Voi on sun poloisen elämä niin kauheaa kun olet tuossa tilanteessa. Miten mahdat selvitä?
- herra-on
Minun paimeneni joten selviän
- TunteitaJaTuoksuja
Eihän tässä ole mitään aihetta myötähäpeään! Täällä on paljon ihania tunteita raapustettuna, paljon iloa, surua ja ikävää, ja mahtuupa paljon juumoriakin väliin. Ei aina tarvitse olla kirjoittamassa mitään tieteen tutkimusta, joskus voi ottaa vähän kevyemminkin
- Revisiitä
Jumalalla ei ole mitään tekemistä sen asian kanssa, että kaikki myötähäpeäjät ovat ahdasmielisiä mulkkhuja.
- Äläpä
muuta sano. Häpeämistä tulee elämän aikana riittämään, jos joka pieraisusta alkaa myötähäpeämään pää punaisena. Ei viitsis.
- Normaaliaelämää
Kaikki tuntevat myötähäpeää ainakin jossain elämänvaiheessa.
- meandme
Jumalalla on aina omat suunnitelmat.
- Eisehaittaamut
Fariseus ja kirjanoppinut taisi rukoilla Raamatussa vähän tuohon tyyliin (Luukaksen evankeliumi 18:9-14).
- Enoletoisiaparempi
http://www.vantaankotikirkko.fi/usko_3/missiona_elama_2013/artikkeleita_uskosta/omilla_teoilla_taivaaseen
Täällä hyvin selitetty tuo kohta.
- tieteellisesti
Oli tämä aloitus tehty ei tarkoituksellisesti.
- Tarkoituksentarkoitus
Tottakai, niinhän se täällä yleensä on.. Jodkus se ei silti poista tarkoitusta.
- tieteellisesti
Myötähäpeä palstalla ei kestä kauan kun jälleen sama henkilö tekee samankaltaisia aloituksia tai kommentoi. Hiljalleen niiden tarkoitusperä menettää muotonsa ja kirjoittajasta tulee ärtyisä ja väliin aggressiivinen palstailija. Lopulta hän enää lukee ja pian poistuu kokonaan. Kun ei saanut haluamaansa palstalta.
Kokeilu mielessä tehty aloitus ja huomaatko vastauksien sävyt? - Tarkoituksentarkoitus
Tottahan se on. Aika paljon ihmiset ylipäätään arvostelevat toistensa tekemisiä täällä. Johtuu ehkä kielletyistä tunteista ja siitä, että niitä on joskus vaikea käsitellä.
- tieteellisesti
Tarkoituksentarkoitus kirjoitti:
Tottahan se on. Aika paljon ihmiset ylipäätään arvostelevat toistensa tekemisiä täällä. Johtuu ehkä kielletyistä tunteista ja siitä, että niitä on joskus vaikea käsitellä.
Totta ja asioita mitä ei ehkä niinkään uskalla tehdä oikeassa elämässä ( esim.lähestyä) niin he purkavat sen palstalle.
Liian anovat ja itseään alentavat aloitukset saavat yleensä eniten vastauksia koska osa haluaa ainoastaan päästä jonkun yli ja näin nostaa omaa itsetuntoa. Palstan elämään kannattaa siis suhtautua neutraalisti ja maltillisesti jos täällä haluaa viettää aikaa.
Merkille laitoin myös sen että sama ihminen voi kirjoittaa fiksusti mutta hetkeä myöhemmin on kuin tuuliviiri. Toki kirjoittelijoita vaihtuu täälläkin mutta tietynlaisiin tyyleihin kiinnität huomion ja huomaat että sama henkilö kirjoittaa ne. Järkeviin keskusteluihin kannattaa myös suhtautua varauksella koska se ei yleensä onnistu palstalla kovinkaan hyvin. Nokkelimmat taitavat sen ja pystyvät pitämään pään kylmänä täällä. Harvoin kukaan oikeasti ketään tuntee mutta niitäkin löytyy ja sen jälkeen alkaa kova tunnistautumis leikki ja alkaakin väittely ja riita tilanne. Tosin se tapahtuu vain palstalla ja ei pitäisi haitata oikeaa elämää.
Harha syytökset myös alkaa tavanomaisesti kun huomaa että on tullut ilmi.
Muutamat olen tunnistanut itsekkin ja he tietävät myös minut. Mutta paljonko siitä oli hyötyä...ei mitään :)
- Nainenjokapohtii
Toivotaan että joku sut pelastaa varsinkin jos olet tunnistat kaikki täällä kävijät..jos näin olisi niin myötähäpeää olisi ihan mahdoton kantaa.heheee
Joo sanon tämän nyt toisena kommenttina ja totean että jos joku mut tunnistaisi ...:) häpeäsi luultavasti silmät päästään vaikka omasta mielestäni olen vain ollut omien tunteiden tulkki, enkä mitään pahaa ole tänne laittanut kun sellaista ei ole tunteisiini sisältynyt.
Myötähäpeä on mun mielestä jotain jonka omasta mielestäni valitsemme osaksemme. Jos olisimme vähän avarakatseisempia ja ymmärtäväisempiä toisiamme kohtaan - myötähäpeää olisi vähemmän.
Hyi hävetkää munkin puolestani :) . Nyt tää nainen laittaa pillit pussiin ( mistäköhän sellainenkin sanonta on tullut) joka tapauksessa vaikenen nyt. - Kdkenenekekel
Myötähäpeä aiheettomasti kertoo vaan häpeäjän omasta epävarmuudesta.
- TulipaVaanMieleen
Miksiköhän aloittaja käy täällä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762149Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361762Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111500Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341265Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611250Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161079Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv611002- 60983
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103684