Pärjääkö partamonni yksin?

ripuska

Hei, meillä pojan n.170l akvaario, jossa monnisia , intiaanisulkia ja partamonnipoika. Poika lähti inttiin ja ties minne sen jälkeen. Akvaario jää äidin hoitoon, joka pikkuhiljaa haluaisi siitä eroon. Muut kalat ovat jo aika iäkkäitä ja kuolevat pikkuhiljaa vanhuuteen. Uusia en aio hankkia. Jos monnipoika jää viimeisenä eloon, pärjääkö se yksin, vai tarvitsisiko se apua niinkuin symbioosimielessä? Reagoiko vesi jotenkin, jos laumaa (parvea :) poistuu. Voisin kyllä myydä koko höskänkin pois, jos varmistuisin, että saavat hyvän kodin.

4

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kala8484

      Partamonni pärjää oikeen mainiosti yksin tuossa akvaariossa.

    • Kaikkinimimerkit

      Partamonni pärjää yksin tuossa altaassa,jos sillä kuitenkin on siellä reilusti kasveja ja muutama juurakko :) Tietenkin sitä pitää ruokkia ja hoitaa muut asiat esim.siivous normaalisti.

      • ripuska

        Kiitos tiedosta! Tottakai ruokimme ja hoidamme akvaarion loppuun asti, jopa hemmottelemme herkuilla. :)
        T:ripuska


    • Katsy123

      Partis voi sitten elää 20vuotta että siinä on seuraa vielä hetkeksi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3793
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      38
      2588
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      36
      2092
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      23
      1822
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1729
    6. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      100
      1672
    7. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1608
    8. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      99
      1496
    9. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1467
    10. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      25
      1464
    Aihe