Hei. Meillä on aivan mahtava kaukkari uros kohta 6kk ainut huono puoli on tuo pureminen ei siis tuhoa puremalla mitään, mutta meitä omistajia ja perheenjäseniä puree. Milloinhan tuo pentupureminen loppuu? Alkaa olla jo tota puruvoimaa. T. Laumanvartijaomistaja mies 47.
Kaukkari pentu
8
880
Vastaukset
- hauvuhpuh
Yritä opettaa, että se pentu käyttää sitä puruvoimaa vieraisiin ihmisiin. Niin siitä hyvä tulee. Valele itseltäsi kädet ja muut purupaikat tärpätillä, chilipippurilla tms. niin oppii, ettei tuota ainakaan kannata purra.
- Kaukkiksen_omistaja
Kaukkari on sinulle sopimaton koira, jos etsit kasvatusohjeita suomi24:sta.
Varaudu siihen, että ongelmat jatkuvat tulevaisuudessa ja koira alkaa dominoimaan sinua ja perhettäsi. - fperperpe
Loppuu pureskelu, kun annatte jotain pureskeltavaa: kaikkea vanhaa, mutta turvallista. Hampaita on tulossa ja ikenet kutisevat. Älkää antako nyt itseänne purra, kyllä siihen muitakin konsteja löytyy. Aikoinaan annoimme koirallemme vanhoja maitopurkkeja, jotka heitin sitten roskiin, oli kova hinku ne repiä palasiksi ja oli sen jälkeen levollinen. Ei koiran pureminen kerro mitään dominoivasta luonteesta tms. on aivan tyypillistä ikään kuuluvaa kehitystä.
- Viisastelija
Voi yhden kerran näitä kysymyksiä täällä. Kovin on hatarilla eväillä kaukkari tai ylipäätään koira hankittu. Mitäs jos nyt lähtisit luomaan siihen koiraan suhdetta ihan urakalla etkä vaan istu odottamassa, että pureminen loppuu itsestään.
- alkuperäääinen
Kiitos parista asiallisesta vastauksesta. On mulla ollut kaukkari ennenkin, mutta ei ollut tuommoinen puruhaluinen. Koiraan on suhde luotu urakalla! En usko, että sopimaton koira minulle ennekin ollut kaukasiankoira ja hyvin meni.
- kaukkari8kk
meidän narttu kaukkari oli samanlainen kun tuli meille,käytti hampaita meihin aikas voimakkaasti..oltiin kärsivällisiä sen kans,aina kiellettiin kun meihin hampaitaan käytti..yks joka toimi meillä oli se että annoin vanhoja maitopurkkeja johon tein reijän ja sinne makupaloja,touhus niiden kanssa,ja pureminen vähentyi ja loppu kokonaan...eli kyllä se siitä:)
- Anonyymi
Naapurini menetti ulkoilutustilanteessa täysikasvuisen kanariandogin (uros) kaukkarihyökkäykseen (tai mahd. päinvastoin). Leukavoimat eivät riittäneet kaukkarin kaulan turkki- ja rasvapanssariin, eikä niskan vääntövoima väistämään sitten kaukkarin leukoja. Kallonmurtuma ja kaularanka poikki.
Tällaisen laumiksen lempeys lapsia, niiden kissanpentua ja kania kohtaan saattaa luoda lajista aluksi "ruusuisen" kuvan, eli toivon sinun ymmärtävän, millainen "haukku" sinulla oikeastaan on!!! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naapurini menetti ulkoilutustilanteessa täysikasvuisen kanariandogin (uros) kaukkarihyökkäykseen (tai mahd. päinvastoin). Leukavoimat eivät riittäneet kaukkarin kaulan turkki- ja rasvapanssariin, eikä niskan vääntövoima väistämään sitten kaukkarin leukoja. Kallonmurtuma ja kaularanka poikki.
Tällaisen laumiksen lempeys lapsia, niiden kissanpentua ja kania kohtaan saattaa luoda lajista aluksi "ruusuisen" kuvan, eli toivon sinun ymmärtävän, millainen "haukku" sinulla oikeastaan on!!!Mulla oli haukku yli 13 vuotta. Eitappanut ketään, ei purrut eikä edes murissut. Lapsista tykkäs, ja niiden lähelle hakeutui sisälläkin aina.Eli hienoja koiria oikeissa perheissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774502Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112473- 1721655
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2441508- 1241400
- 1221307
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721229Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik91221- 761212
- 35976