Siinä taas lyhytnäköisten mielipiteitä Pyhäjärvelle tulevasta ydinvoimalasta keskipohjanmaa lehdessä.
Eräskin nainen kehui ydinvoimalaa hyvänä juttuna paikakunnalle ja toinen kehui ydinvoimalan tuovan työpaikkoja.
Haukkuivat ydinvoimalan vastustajat joutosakiski.
Ydinvoimalan vastustajat tietävät, että ydinvoimala on aina suuri ympäristö riski.
Ydinvoimalan puolustajat pitävät ydinvoimalaa turvallisena, mutta sitten kun ydinvoimalassa tapahtuu onnettomuus ja ydinsaastetta pääsee ilmakehään, niin sitten nämä ydinvoimalan ihannoijat ja ydinvoimalaa puolustavat heräävät, että kyllä se ydinvoimalan rakentaminen oli vihonviimeinen paha virhe ja ydinvoiman vastustajat tiesivät, että ydinvoima on vaarallista, mutta me uskoimme, kun ydinvoiman edustajat kehuivat ydinvoiman turvallisuutta ja käyttivät huumeena työllistymistä.
Siinäkin yksi nainen haukkui aktivisteja siitä, että hajoittivat hydrauliikkaletkun, että se on ympäristön saastuttamista.
Se on mitätöntä verrattuna siihen mitä ydinvoimala saastuttaa, kun tapahtuu vaikka onettomuus.
Ihan sama, kuin verrattaisiin nuhaa ja syöpää keskenään, että kumpi on vakavempi.
Hydrauliletkun katkaiseminen on nuha ja ydinvoimala onnettomuus on syöpä.
Eivät taida nämä ydinvoimalan kannattajat olla selvillä, että syöpään sairastuneiden määrä on rajusti lisääntynyt viimeisten vuosien aikana.
Tietenkään ei haluta myöntää vaan kiistää, että Ydinvoimaloissa tapahtuneet onnettomuudet ovat näiden syynä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_ydinonnettomuuksista
Tsernobylin ydinvoimala onnettomuuden jälkiseuraukset alkavat näkyä vasta nyt, pitkällä aikaseuraamuksella.
Fukushiman ydinvoimalan saastepilvien laskemasta on myös suomi saanut osansa ja sen vaikutukset syöpäsairauksiin ovat syöpäsairauksien lisääntyminen seuraavien 20 vuoden sisällä huomattava.
Ydinvoimalan ydinsaastepäästöt eivät tunne rajoja, vaan ne kulkeutuvat ilmakehään ja tuulten mukana kulkeutuvat hyvin laajalle alueelle, myös tänne Kokkolaan.
Varmaankin lehdessä ydinvoimaa kehuneet havittelevat pääsevänsä töihin ydinvoimalaan, turha luulo!
Ydinvoimaa kannattavat ja ihannoivat jättävät valtavan taakan tuleville sukupolville ydinjätteiden ja ydnvoimala onnettomuuksien muodossa.
Ydinvoiman puolustajat...
7
<50
Vastaukset
- TOSIrealistiKokkola
Tulipa vaihteeksi asiaa, eikä mitään "tinttuliinojen ja kittikattien" vaikerruksia kuten: "Onko onko, kuka kuka, ketä ketä, missä milloin, mikä paras, mikä huonoin, kuka ketä, miksei minua, miksi vain sinua, tappelua siellä, kolareita täällä, ootteko huomanneet, kimeeri, raiskaaja, hullu, kallis, persus jne jne"...
Tsernobylin onnettomuuden 1986 jälkeen on mm Perhonjokilaakson seudulla todettu eriasteisia ja outoja syöpätapauksia ennen niin terveissä perheissä ja henkilöissä. Mitään muuta syytä lisääntyneisiin syöpätapauksiin ei ole todettu.
Suomi ei tarvitse lisää ydinvoimaa, josta mm Saksa on täysin luopunut. Suomi ei saa olla mikään ydinvoiman ja ydinjätteen "koekaniini - kaatopaikka".
Pelkkä "aurinkovoima" pystyisi kattamaan Suomen voimatarpeen, kun sitä ilmaista energiaa alettaisiin tehokkaasti tutkia ja hyödyntää. Aurinko vaikuttaa yötä päivää, vaikka onkin joskus "piilossa". Mm pilvisyys ei estä auringonsäteitä kulkeutumasta maamme ilmakehään. Pilviselläkin ilmalla ihminen ruskettuu. (sori lapsellinen muistutus - tarkoitettu "tinttuliinoille - pissiäisille")...- HalkokarinÄäliölle
Päätit sitten taas tulla todistamaan tyhmyytesi!
- TOSIrealistiKokkola
HalkokarinÄäliölle kirjoitti:
Päätit sitten taas tulla todistamaan tyhmyytesi!
Kyllä vain. Tosirealisti on nero sanoi kaverikin useita kertoja. Olen hänelle vähintään "konjakkipaukun" velkaa...
- ErikoinenJärjenjuoksu
TOSIrealistiKokkola kirjoitti:
Kyllä vain. Tosirealisti on nero sanoi kaverikin useita kertoja. Olen hänelle vähintään "konjakkipaukun" velkaa...
Ei nyt aasikaan neroksi muutu vaikka sitä hokisi sille tuomiopäivään saakka.
- vinjamaine
TOSIrealistiKokkola kirjoitti:
Kyllä vain. Tosirealisti on nero sanoi kaverikin useita kertoja. Olen hänelle vähintään "konjakkipaukun" velkaa...
Tarkoittanet konjamiinipaukun velkaa?
- Faktamiesvaan
En minäkään kovin kannata ydinvoiman rakentamista, mutta jos lupa vaikka periaattelinen ja kohdistettu Fennovoimalle, niin on se kumma jos evätään. Suomeen tuodaan oliko se nyt n. 20-25 % sähköenergiasta ja mitään takeita ei ole sen saatavuudesta pakkaskaudella riittävästi. Olisi kaikille teille jotka vastustavat sopivaa, että vetäisitte töpselit seinästä pakkaskausina lokakuun alusta maaliskuun loppuun joka vuosi. Erityisesti tämä koskee vihreiden, vasemmistoliiton, kristillisten ja RKP kannattajia.
- Huh_huh
Vai Pyhäjärvelle ja meren rantaan. Missähän maantiedon tuntemuksesi on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1792339Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe411822Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141646Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661346Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391332Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191126Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641076- 621034
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja111766Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn46709