Sipilän syksy on vatuloinnin vaikea!

ssssttk

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yritysmiljonääri

      joka teki miljoonansa tavoilla joista yhtäkään ei löydy yhteiskuntasopimuksesta joilla tavoittelee nopeaa viiden prosentin kilpailukykyloikkaa yksikkötyökustannusten alentamisen kautta. Ei näytä hyvältä kun ex-yritysjohtaja iskee kaikki iskunsa työntekijöihin kasvattaakseen yrityksien omistajien ja johtajien voittoja kutsuen edellistä palveluksi suomen kansantaloudelle..Tuotanto on jo viety kiinaan ja ulkomaalainen halpatyövoima vie työpaikat. Olen jopa kuullut että suomesta löytyy kuntia jotka ohjaavat sotepalveluihin ohjatut valtionavustukset ulkomaisille pääomasijoittajille..Mitenhän se tuottavuus kasvaa kun heikkoa tilannetta heikennetään entisestään?

      Näyttää siltä että nykymenon jatkuessa on kohta lakka..lakkosato valmista poimittavaksi.

      • viaappiasf

        Niinhän Kreikassakin kaikki rahat ohjataan pääoma sijoittajille ja tilanne on viittävaille kansan nousu, ois jo mutta ruon ja rahan puutteen vuoksi kansalaiset ei jaksa enempään kuin kaupassa käydä, siinäkin rahanpuute auttaa, kun kassi on kevyt kotia kantaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      83
      4597
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      110
      3820
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      173
      3612
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      55
      2046
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1104
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      140
      1050
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      963
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      882
    Aihe