Onko Inksan kymessä hirviöhauki?

rokotiili

Sen kahdenpäivän kesän toisena iltana menin hakemaan nahkurin orrelta vissiin jo kuivunutta mattoresuani kotaa.
Siinä Timperinniemessä heti paattiluiskan maalta katsottuna vasemmalla puolen joku iso vesiotus teki isoja aaltoja.
Ilman muuta meinasin, että innokas yöuimari tai parikin siellä polskuttaa. Jäin kattoh vähän aikaa, millainen vesipeto sieltä nousee. Ketään ei tullut maihin.
Kun joessa ei hylkeitään liene, niin hirviöhaueksi mainingintekijää arvelin.
Liukkaasti poistuin, ja peräänikin vielä vilkasin ettei se tule vaan yöpalaa meikästä nappaamaan.

Ai Timperinniemi? Nimi juontuu siitä kun Timperi siinä kerran kaljaa joi ja minullekin keskiketterän tarjosi.

7

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liikaahiivaakai_1

      Säkin näit Jaren vai!? Luulin ite että olis jo kuollu vanhuutee. Jo kaskyt luvul Jare oli tuttu näky tehtaan alueella. Vuosia vanha tarina kertoo että joku kaato ponut matalikolle jossa Jare lymyili. Jare kai hörppi ne kitusiinsa ja siitä läks tää älytön kasvaminen liikkeelle.

      • rokotiili

        En nähny vesipetoa mutta vain iso massa saa aikaan sellaisen loiskeen, sellaiset aallot.
        Ei se ihmisille ainakaan vaarallinen ole kun lähti karkuun kun töminän aisti. Vai on se Jare. Mielenkiintoinen tapaus tuo kyllä oli.


    • liikaahiivaakai_1

      Juu Jare se varmaa sit oli. Jossaa vaihees ol kylän miehet aatellu antaa jonkullaisen palkkion sille joka Jaren nappaa. Kun tuppas se noita verkkoja repimää ja pikkuset ei uskaltan uija ennää. Julkunen vaenaa kun uimas kävi piti Jaren varalt ain vesuurii vyöllä!

      • Crosnyin.potku

        Minäkin sain lahjaksi Krokodil merkkisen tuontipullon jostain Kaukasian turistituliaisina. Veli siellä maastoautolla keväällä ajeli.

        Onkohan aloittajakin ottanut tujauksen tuontapaista tulilientä. Väkevyys 60%. Kymessä on kyllä jättihaukiakin


    • Haukiruokaa

      Jos ei kirjoitus ihan vitsi ollut, olettaisin veteen pulahtaneen vaikkapa majavan. Voisiko minkki, rotta tai piisamikin aiheuttaa aika loiskunnan hypätessään veteen?
      Tosi isoja haukiakin isoine kitoineen on kyllä ja varmaan Kymen rantaruovikoissa niitä piileksii tuhatmäärin, kun ei kukaan kalasta niitä pois. Saavat kasvaa ja pulskistua kaikessa rauhassa. Hauki on muuten älyttömän nopea ja notkea. Olen nähnyt takaa-ajossaan kääntyvän takaisin tulosuuntaansa hirmuvauhdissa kaislan ympäri vauhdin pysähtymättä yhtään. Ei siinä ihminen pakoon ehdi, jos aikoo haukata palan.

    • rokotiili

      Kirjoitus ei ollut vitsi eikä pöllypäissä tehty havainto. Massaa pitää olla ennenkin sellainen polskaus ja laineet syntyvät.

      Otus ponkaisi suoraan Pukinrantaan päin. Luultavastai yli 10 kiloinen hauki oli tullut rantaan yöksi ehkä sulattelemaan saalistaan.
      Sellainen pystyy nielaisemaan vaikka kilon painoisen lajikumppaninsa.

      • kyminorppa

        meikä nykäs toissapäivänä 10 kilosen hauen kymijoesta. sen sisältä löyty 5 kilonen ahven ja sen suussa oli lompakko jossa oli 20000 euroa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      172
      4980
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1585
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1583
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1441
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1233
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      93
      1046
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      46
      1010
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      932
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      178
      889
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      279
      757
    Aihe