Sen kahdenpäivän kesän toisena iltana menin hakemaan nahkurin orrelta vissiin jo kuivunutta mattoresuani kotaa.
Siinä Timperinniemessä heti paattiluiskan maalta katsottuna vasemmalla puolen joku iso vesiotus teki isoja aaltoja.
Ilman muuta meinasin, että innokas yöuimari tai parikin siellä polskuttaa. Jäin kattoh vähän aikaa, millainen vesipeto sieltä nousee. Ketään ei tullut maihin.
Kun joessa ei hylkeitään liene, niin hirviöhaueksi mainingintekijää arvelin.
Liukkaasti poistuin, ja peräänikin vielä vilkasin ettei se tule vaan yöpalaa meikästä nappaamaan.
Ai Timperinniemi? Nimi juontuu siitä kun Timperi siinä kerran kaljaa joi ja minullekin keskiketterän tarjosi.
Onko Inksan kymessä hirviöhauki?
7
155
Vastaukset
- liikaahiivaakai_1
Säkin näit Jaren vai!? Luulin ite että olis jo kuollu vanhuutee. Jo kaskyt luvul Jare oli tuttu näky tehtaan alueella. Vuosia vanha tarina kertoo että joku kaato ponut matalikolle jossa Jare lymyili. Jare kai hörppi ne kitusiinsa ja siitä läks tää älytön kasvaminen liikkeelle.
- rokotiili
En nähny vesipetoa mutta vain iso massa saa aikaan sellaisen loiskeen, sellaiset aallot.
Ei se ihmisille ainakaan vaarallinen ole kun lähti karkuun kun töminän aisti. Vai on se Jare. Mielenkiintoinen tapaus tuo kyllä oli.
- liikaahiivaakai_1
Juu Jare se varmaa sit oli. Jossaa vaihees ol kylän miehet aatellu antaa jonkullaisen palkkion sille joka Jaren nappaa. Kun tuppas se noita verkkoja repimää ja pikkuset ei uskaltan uija ennää. Julkunen vaenaa kun uimas kävi piti Jaren varalt ain vesuurii vyöllä!
- Crosnyin.potku
Minäkin sain lahjaksi Krokodil merkkisen tuontipullon jostain Kaukasian turistituliaisina. Veli siellä maastoautolla keväällä ajeli.
Onkohan aloittajakin ottanut tujauksen tuontapaista tulilientä. Väkevyys 60%. Kymessä on kyllä jättihaukiakin
- Haukiruokaa
Jos ei kirjoitus ihan vitsi ollut, olettaisin veteen pulahtaneen vaikkapa majavan. Voisiko minkki, rotta tai piisamikin aiheuttaa aika loiskunnan hypätessään veteen?
Tosi isoja haukiakin isoine kitoineen on kyllä ja varmaan Kymen rantaruovikoissa niitä piileksii tuhatmäärin, kun ei kukaan kalasta niitä pois. Saavat kasvaa ja pulskistua kaikessa rauhassa. Hauki on muuten älyttömän nopea ja notkea. Olen nähnyt takaa-ajossaan kääntyvän takaisin tulosuuntaansa hirmuvauhdissa kaislan ympäri vauhdin pysähtymättä yhtään. Ei siinä ihminen pakoon ehdi, jos aikoo haukata palan. - rokotiili
Kirjoitus ei ollut vitsi eikä pöllypäissä tehty havainto. Massaa pitää olla ennenkin sellainen polskaus ja laineet syntyvät.
Otus ponkaisi suoraan Pukinrantaan päin. Luultavastai yli 10 kiloinen hauki oli tullut rantaan yöksi ehkä sulattelemaan saalistaan.
Sellainen pystyy nielaisemaan vaikka kilon painoisen lajikumppaninsa.- kyminorppa
meikä nykäs toissapäivänä 10 kilosen hauen kymijoesta. sen sisältä löyty 5 kilonen ahven ja sen suussa oli lompakko jossa oli 20000 euroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,1284639Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu293377- 203305
Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt472979Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka512935Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222819Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod182580Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132315- 92169
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142135