Oon vasta 11v mut tiiän et kkt voi alkaa jo nyt.
No, heräsin tos vähä aika sit menin vessaan, ja kun olin vessassa huomasin mun alkareissa ruskeen/vähän punertavan läikän. Otin paperia ja pyyhkäisin sen pois sillä sitä myös vähän alapään ympärillä, voiko tää tarkottaa sitä että mun kkt on alkanu. Toivon et ei ois koska kellään mun ikäsellä kaverilla ei oo alkanu viel. No mä sit vaihoin alushousut ja kun laitoin uudet jalkaan ja katoin alaspäi nii uusissa oli taas joku läikkä?
Millasta teillä oli kun teil alko?
lisäks kun en uskaltais pyytää äitiltä siteitä tai tamppooneita.
Alkoko jo?
9
110
Vastaukset
- yujgh
Noin ne monella alkaa. Kyllä se olis nyt siteen paikka. Pian vuoto voi olla niin runsasta, ettei puhuta enää mistään pienistä läikistä.
- Mitätämäonnn
Juu :) tiädäks et kannattaako järvessä uinti? Ja tuleeks se vuoto kerran kuussa?
- yujgh
Mitätämäonnn kirjoitti:
Juu :) tiädäks et kannattaako järvessä uinti? Ja tuleeks se vuoto kerran kuussa?
Välttäisin uimista silloin kun kuukautisvuoto on runsasta (ellei sitten käytä tamponia), mutta muuten järvessäkin voi uida ihan normaalisti.
Alussa kuukautiset ovat monella epäsäännölliset. Jotkut joutuvat odottamaan niitä toisia kuukautisia monta kuukautta. Joillakin kuukautiset taas tulevat ihan säännöllisesti heti alusta lähtien. Kannattaa laittaa ylös johonkin, vaikka kännykän kalenteriin, aina kuukautisten alkupäivä. Siitä voi ehkä jatkossa alkaa ennustaa koska aina seuraavat kuukautiset tulevat, jos alkaa näyttää siltä, että kuluu suunnilleen yhtä pitkä aika aina kuukautisten alusta seuraavien alkuun (=kuukautiskierto).
- Olikotostahyötyä
Itselläni on vasta valkovuoto. Olen 11v, menossa 5lk. Kaverillani alkoi menkat 8v.
- Mitätämäonnn
Okei. Mäkin oon muuten menos 5lk
- wc-paperityyppi
Mulla alko seiskaluokalla sillai yhtäkkiä. Menin vaan iha normisti vessaan käydäkseni pissalla ja kun mä pyyhin nii se paperi oli iha veressä. Sit mä vaan päättelin et mun kuukautiset on alkanut. Ja mul ei ollu siteitä mukana nii käytin wc-paperia ja kotona vaihoin siteeseen kun mulle oli jo valmiiks ostettu siteitä siltä varalta et mun menkat alkaa.
- aaapeee
Juu kiitos vastanneille :)
Unohin vaa tulla tänne kertoo kun on ollu kaikkee muuta. (ettei ketää enää turhaa vastaa:) )
ap- aaapeee
Nii eli unohin kertoo et ne alko :D
No siis olin 6 luokalla 2014 keväällä. Meil oli koulujen välinen säbäturnaus, nii sitte sen turnauksen lopuks menin vessaan, niin oli ruskee läikkä alkkareis. Meen nyt 8 luokalle, ja mutsille en oo kertonu vieläkään. En tiedä luuleeko se et mul ei oo alkanu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23945218Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415663Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16510792Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010113Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369551Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476