Historiallista valotusta mielipideilmaston erilaisuuteen:
http://www.taloussanomat.fi/kolumnit/2015/05/05/maanviljelijat-ja-kaupankavijat/20155640/145
http://www.taloussanomat.fi/kolumnit/2015/05/05/maanviljelijat-ja-kaupankavijat/20155640/145
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
näinhän se on... vuosisataiset sisävesisiittoiset tupakulttuurin jumittajat vs. rannikkoalueiden laajakatseisempi ja liikkuvampi väestö
Samanlaisia tukipummeja ne Närpiössä ja Ahvenanmaallakin on.
Nykysuomessa AY-korporaatiot ovat suurimmat kehityksen ja globalisoitumisen jarruvaunut, ne ylläpitävät kattavaa suojamuuria maan rajojen ympärillä joka estää talouden kehittymistä ja siirtää yksityisen sektorin tuotantoa maan rajojen ulkopuolelle.
Blogistin viittaus maatalouteen on aika pöhköä koska maatalous on volyymilttään ja henkilöstöltään jokseenkin marginaalinen osa yhteiskuntaa.
Timo Soionin kannattajillakin on melko vähän tekemistä matalouden kanssa, eikös hänen kanattajansa ole enimmäkseen palkansaajia ja eläkeläisiä.
kyllä peruskeskustalaiset ovat mukana noissa vaunuissa jarrumiehinä
maatalouden parissa työskentelevien määrään nähden agraariyhteiskunnan ajatusmaailma voi poikkeuksellisen hyvin maassamme.
missään muualla länsimaissa ei agraaripuolue edusta samanlaista parlamentaarista voimaa kuin Suomessa. suurin osa ajatusmaailmaltaan tupailtoihin sitoutuneista ei enää nyky-yhteiskunnassa tienaa leipäänsä tukimaataloudenparista.
blogistin ajatuksen kahtiajaosta voi ymmärtää myös tuijottamatta sanatarkasti ammattinimikkeisiin.
soinilaisista iso osa on yhä vieläkin, kotiintuloaika-kutsuistu huolimatta, ex- maalaisliittolaisia
Ei pitäs työntekijöil tukia kuppaavan lantasaappaan mielestä mitään oikeuksia olla.
100% päivärahasta ja 95% ansiosidonnaisesta, tekemättä mitään.
eihä teillä muita okka ku tukia töitä tee ku nimeks joku helkkari 1700 tuntia ja siitäki ollaa vuorottweluvapaalla, pekkasilla ja loput sairaslomilla
viikolopuista tulee 104 lomapäivää sen lisäks 60 pv kesä ja talvilomaa ja koulutuspäivät o hotelleissa ryyppäämistä eihä siihe jää ku muutama päivä enää työssä
sit tulee tukee jos jää töistä pois ku ei kiinnosta jotaki muka helkutin työttömyys tukee teille pitäs tehä kunno reformi
Kaupunkilaisille jää liikaa vapaaaikaa.
Mtk on kannattajineen yhteiskunnan kehityksen suurimmista jarruista
Lueppas vaikka viimestä Koneviestiä. Kyllä seleviää, missä kehitys luuraa. Onko kaiken Cithyyn keskittäminen kehitystä? Eppäillä soppii.