Pitäisi avata uudelle pikkuyritykselleni sähköpostiosoite ja lähiaikoina myös verkkosivut. Rahaa ei ole paljon käytettävissä.
Voisiko joku ystävällisesti kertoa, miten saisin edullisimmin oman email-osoitteen?
minä[email protected] ???
www.yritykseni.fi ????
Yritykselle email-osoite ja nettisivut????
15
<50
Vastaukset
- Googleltalöytyy
Googlelta molemmat
https://www.google.fi/intx/fi/work/apps/business/pricing.html - fdsafdsa
Minä tekisin niin, että kysyisin nettifirmoilta valmista pakettia, ettei tarvitse itse alkaa säätämään ja huolehtimaan asiasta. Eli esimerkiksi Soneralta ja vastaavilta löytyy varmasti valmiita ratkaisuja ja heidän kauttaan löytyy todennäköisesti myös joku joka tekee nettisivut.
- Kallista_on
Soneralta ja Elisalta löytyy kyllä ratkaisu mutta ei pienyritykselle järkevään hintaan. Sama koskee muitakin "valmiita" pakettiratkaisuja jossa ulkopuolinen taho toimittaa kaiken sivuja myöden valmiina.
- Web-hotelli_ratkaisuna
Tilaat jonkun web-hotellin, hintaan sisältyy normaalisti domain, sähköpostit ja kotisivutila. Useimmissa on mahdollisuus käyttää jotain sisällönhallintajärjestelmää jolla sivuston tekeminen ja päivittäminen on helppoa (WordPress, Joomla yms.) ja kotimaisilla tarjoajilla vuosihinnat alkavat jostain 60€/vuosi tasosta oikeasti toimivilla ja luotettavilla tarjoajilla.
- googletarjoaahalvemmin
Kallista hommaa..
googletarjoaahalvemmin kirjoitti:
Kallista hommaa..
Samoissa hinnoissa se Google. Ja tuohan on halpa.
Pitää sitten muistaa näissä hankinnoissa, että kuukausimaksu on jonkun euron mutta jos asentaa/asennuttaa itse jotain ohjelmia johonkin niin niiden ylläpidosta pitää myös huolehtia. Eli pitää varmistaa päivittävätkö vaikka sitä WordPressiä samalla hinnalla.- ilimaanen
googletarjoaahalvemmin kirjoitti:
Kallista hommaa..
- fdsafdsa
ilimaanen kirjoitti:
Löytyykö sieltä myös mahdollisuus maksupäätteeseen, sähköpostiosoite yms? Mitä katsoin Soneran hintoja, niin aika paketin saa ottaa, että lasku olisi satasta kuukaudessa.
fdsafdsa kirjoitti:
Löytyykö sieltä myös mahdollisuus maksupäätteeseen, sähköpostiosoite yms? Mitä katsoin Soneran hintoja, niin aika paketin saa ottaa, että lasku olisi satasta kuukaudessa.
Mikä hemmetin maksupääte? Kyse oli pelkästä sähköpostista ja tulevaisuudessa WWW-sivuista.
Parit postilaatikot, domain ja WWW-sivut saa melkein mistä vain, että kannattaa hankinta tehdä sen mukaan mitä muuta kaikkea hankkia että voi keskittää. Helpottaa hallinnointia kun ei tarvitse jokaiset euron laskua säätää eri paikkoihin.- aika_noloa
googletarjoaahalvemmin kirjoitti:
Kallista hommaa..
Kuvitellaan, että kuvitteellinen vapunen.Oy käyttäisi googlen nettisivuja ja osoitteena lukisi vapunen.oy.google.com ja sähköpostina olisi [email protected]
Vaikuttaisi melko persaukiselta firmalta, mikä tuskin lisäisi asiakasvirtaa. - fdsafdsa
aika_noloa kirjoitti:
Kuvitellaan, että kuvitteellinen vapunen.Oy käyttäisi googlen nettisivuja ja osoitteena lukisi vapunen.oy.google.com ja sähköpostina olisi [email protected]
Vaikuttaisi melko persaukiselta firmalta, mikä tuskin lisäisi asiakasvirtaa.Juuri näin...
Syy miksi puhuin tuosta Sonerasta (tai vastaavista muista) kirjoitin, on se että sieltä ymmärtääkseni saa "kaiken", eli sitten voi olla vaikka [email protected] sähköpostiosoite, sitten on www.vapunen.fi-nettiosoite firmalla ja samasta putiikista saa tarvittaessa maksupäätteen ja muut, jolloin ei tarvitse maksella montaa laskua eri firmoihin, vaan kaikki tulee saman katon alta.
- nojoo3333
Älä nyt sitten kompastu tuohon. "Sivuston tekeminen ja päivittäminen on helppoa esim. wordpress"
Sivuston tekeminen wordpress tai muuhun cms:ään on yhtä tuskaa, ellei käytä valmispohjia. Pitää hallita html,css, php.
Mutta joo webhotelli lienee paras ratkaisu.- kallista112
Huonoin ja kallein vaihtoehto!
- Faktaa_kokemuksesta
Noita CMS-järjestelmiä käytettäessä ei tarvitse ymmärtää HTML, CSS eikä PHP:stä mitään. Ei edes silloin kun ei käytä valmista pohjaa (joita löytyy satoja erilaisia). Kommenttisi osoittaa että et ole koskaan oikeasti tutustunut CMS-järjestelmiin.
- omadomain
Mulla on itsellä etunimisukunimi.fi domain,se maksaa jotain 80e/a
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857