Pitäisi avata uudelle pikkuyritykselleni sähköpostiosoite ja lähiaikoina myös verkkosivut. Rahaa ei ole paljon käytettävissä.
Voisiko joku ystävällisesti kertoa, miten saisin edullisimmin oman email-osoitteen?
minä.itse@yritykseni.fi ???
www.yritykseni.fi ????
Yritykselle email-osoite ja nettisivut????
15
<50
Vastaukset
- Googleltalöytyy
Googlelta molemmat
https://www.google.fi/intx/fi/work/apps/business/pricing.html - fdsafdsa
Minä tekisin niin, että kysyisin nettifirmoilta valmista pakettia, ettei tarvitse itse alkaa säätämään ja huolehtimaan asiasta. Eli esimerkiksi Soneralta ja vastaavilta löytyy varmasti valmiita ratkaisuja ja heidän kauttaan löytyy todennäköisesti myös joku joka tekee nettisivut.
- Kallista_on
Soneralta ja Elisalta löytyy kyllä ratkaisu mutta ei pienyritykselle järkevään hintaan. Sama koskee muitakin "valmiita" pakettiratkaisuja jossa ulkopuolinen taho toimittaa kaiken sivuja myöden valmiina.
- Web-hotelli_ratkaisuna
Tilaat jonkun web-hotellin, hintaan sisältyy normaalisti domain, sähköpostit ja kotisivutila. Useimmissa on mahdollisuus käyttää jotain sisällönhallintajärjestelmää jolla sivuston tekeminen ja päivittäminen on helppoa (WordPress, Joomla yms.) ja kotimaisilla tarjoajilla vuosihinnat alkavat jostain 60€/vuosi tasosta oikeasti toimivilla ja luotettavilla tarjoajilla.
- googletarjoaahalvemmin
Kallista hommaa..
- M-Kar
googletarjoaahalvemmin kirjoitti:
Kallista hommaa..
Samoissa hinnoissa se Google. Ja tuohan on halpa.
Pitää sitten muistaa näissä hankinnoissa, että kuukausimaksu on jonkun euron mutta jos asentaa/asennuttaa itse jotain ohjelmia johonkin niin niiden ylläpidosta pitää myös huolehtia. Eli pitää varmistaa päivittävätkö vaikka sitä WordPressiä samalla hinnalla. - ilimaanen
googletarjoaahalvemmin kirjoitti:
Kallista hommaa..
- fdsafdsa
ilimaanen kirjoitti:
Löytyykö sieltä myös mahdollisuus maksupäätteeseen, sähköpostiosoite yms? Mitä katsoin Soneran hintoja, niin aika paketin saa ottaa, että lasku olisi satasta kuukaudessa.
- M-Kar
fdsafdsa kirjoitti:
Löytyykö sieltä myös mahdollisuus maksupäätteeseen, sähköpostiosoite yms? Mitä katsoin Soneran hintoja, niin aika paketin saa ottaa, että lasku olisi satasta kuukaudessa.
Mikä hemmetin maksupääte? Kyse oli pelkästä sähköpostista ja tulevaisuudessa WWW-sivuista.
Parit postilaatikot, domain ja WWW-sivut saa melkein mistä vain, että kannattaa hankinta tehdä sen mukaan mitä muuta kaikkea hankkia että voi keskittää. Helpottaa hallinnointia kun ei tarvitse jokaiset euron laskua säätää eri paikkoihin. - aika_noloa
googletarjoaahalvemmin kirjoitti:
Kallista hommaa..
Kuvitellaan, että kuvitteellinen vapunen.Oy käyttäisi googlen nettisivuja ja osoitteena lukisi vapunen.oy.google.com ja sähköpostina olisi vapunen.com@gmail.com
Vaikuttaisi melko persaukiselta firmalta, mikä tuskin lisäisi asiakasvirtaa. - fdsafdsa
aika_noloa kirjoitti:
Kuvitellaan, että kuvitteellinen vapunen.Oy käyttäisi googlen nettisivuja ja osoitteena lukisi vapunen.oy.google.com ja sähköpostina olisi vapunen.com@gmail.com
Vaikuttaisi melko persaukiselta firmalta, mikä tuskin lisäisi asiakasvirtaa.Juuri näin...
Syy miksi puhuin tuosta Sonerasta (tai vastaavista muista) kirjoitin, on se että sieltä ymmärtääkseni saa "kaiken", eli sitten voi olla vaikka asiakastuki@vapunen.fi sähköpostiosoite, sitten on www.vapunen.fi-nettiosoite firmalla ja samasta putiikista saa tarvittaessa maksupäätteen ja muut, jolloin ei tarvitse maksella montaa laskua eri firmoihin, vaan kaikki tulee saman katon alta.
- nojoo3333
Älä nyt sitten kompastu tuohon. "Sivuston tekeminen ja päivittäminen on helppoa esim. wordpress"
Sivuston tekeminen wordpress tai muuhun cms:ään on yhtä tuskaa, ellei käytä valmispohjia. Pitää hallita html,css, php.
Mutta joo webhotelli lienee paras ratkaisu.- kallista112
Huonoin ja kallein vaihtoehto!
- Faktaa_kokemuksesta
Noita CMS-järjestelmiä käytettäessä ei tarvitse ymmärtää HTML, CSS eikä PHP:stä mitään. Ei edes silloin kun ei käytä valmista pohjaa (joita löytyy satoja erilaisia). Kommenttisi osoittaa että et ole koskaan oikeasti tutustunut CMS-järjestelmiin.
- omadomain
Mulla on itsellä etunimisukunimi.fi domain,se maksaa jotain 80e/a
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762173Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe371771Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121511Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2361276Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621260Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161088Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621013- 60987
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103692