Muuten kaikki toimii ja pyörittää. Miten korjata?
Mikro ei lähetä aaltoja
24
<50
Vastaukset
- fuse
sulake palanut
- msoftwawe
Vaihda patteri.
- jxhjxkdjfkdkfjfkk
pistä keltaiseen pörssiin myyntiin ja osta ittelles uus.
kerran siellä oli ilmoitus: "myydään tv. pikkuvikainen (kuva ei näy)".
no joo, jos mikroa alat säätämään ole varovainen että kaikki tulee kunnolla kiinni ennen kuin käynnistät. - sellanenjuttu
Sieltä on suurjännitepuolen sulake palanut. Sulake on erikoismallinen ja eristekuorien sisällä, ei voi/ saa laittaa tavallista sulaketta.
Lisäksi voi olla rikki suurjännitediodi tai kondensaattori tai itse magnetroni.
Siellä suurjännitepuolella on yli 2000 voltin jännite ja virtaakin riittää. Joten asioista tietämätön saattaa korjatessaan heittää veivinsä, eli tehdä tupakkalakon.- Korjai-lija
Tuskinpa siellä sen enemmän on virtaa mitä tuo keittiön sulakekaan kestää. Onko sitä virtaa 10A x 230V, vai mitä. Ei se siitä lisäänny, koska muuten keittiön sulake palaa.
Lisäksi ajattelin irroittaa sen töpselin seinästä, (tällä kerralla) viimeksi kun korjasin sähkögrillin joka nyt toimii, oli töpseli seinässä ja sain sätkyt. - Korjai-lija
Korjai-lija kirjoitti:
Tuskinpa siellä sen enemmän on virtaa mitä tuo keittiön sulakekaan kestää. Onko sitä virtaa 10A x 230V, vai mitä. Ei se siitä lisäänny, koska muuten keittiön sulake palaa.
Lisäksi ajattelin irroittaa sen töpselin seinästä, (tällä kerralla) viimeksi kun korjasin sähkögrillin joka nyt toimii, oli töpseli seinässä ja sain sätkyt.Niin ja lisäksi jos ei ala toimimaan, niin teen siitä pyörittävän maustehyllyn, kun on jo alusta joka pyörii tasatahtia vivusta.
Täytyy tutkia se sulake ynnä muut asiat, kunhan löytää googlella niistä tietoa. Kiitoksia avusta, kyselen sitten lisää projektin myötä. - korjai-lija
Ai niin mistä niitä sulakkeita voi tilata?
- fuse
korjai-lija kirjoitti:
Ai niin mistä niitä sulakkeita voi tilata?
http://www.partco.biz/verkkokauppa/index.php?cPath=1629_1627
- ettäniinkin
ei sinulla ole lupa edes avata sitä aparaattia.
sitä varten on ammattilaiset olemassa, vie sinne.- Sanktiot
Mikä LAKI kieltää?
- Loppuunkäyttäjä
Omassa käytössä olevia, ei kiinteästi asennettuja, laitteita saa korjata kuka hyvänsä. Ainoa ehto TUKESin taholta on, että toimenpiteen suorittaja on selvillä mitä tekee, eli sähköturvallisuusasiat ja muut vaatimukset ovat hanskassa. Itse korjattua laitetta ei saa myydä edelleen esim. Huutonetissä tai muutenkaan.
- yuku6k6u
Mistäs ihmeestä olet tommosta löytänyt, laitappa linkkiä -no en kyllä pidättele hengitystä odotellessa.
- Ammattimies_
Käyttöohjeessakin Lukee että laitteen saa avata vaan Ammattimies. Eli kokki, putkimies, hammaslääkäri esim. Voipi avata laitteen.
- näin_on
Ammattimies_ kirjoitti:
Käyttöohjeessakin Lukee että laitteen saa avata vaan Ammattimies. Eli kokki, putkimies, hammaslääkäri esim. Voipi avata laitteen.
Auton huoltokirjassakin lukee, että renkaat täytyy vaihtaa merkkihuollossa.
- tuhertajasäätäjä
Ammattimies_ kirjoitti:
Käyttöohjeessakin Lukee että laitteen saa avata vaan Ammattimies. Eli kokki, putkimies, hammaslääkäri esim. Voipi avata laitteen.
Suosittelen kirvesmiestä. Häneltä löytyy sopivat välineetkin.
- Loppuunkäyttäjä
yuku6k6u kirjoitti:
Mistäs ihmeestä olet tommosta löytänyt, laitappa linkkiä -no en kyllä pidättele hengitystä odotellessa.
TUKESIN sivustosta:
"Tavallinen sähkönkäyttäjä voi tehdä ainoastaan eräitä vähäisiä töitä, jos varmasti osaa tehdä ne oikein ja on riittävästi perehtynyt työhön liittyviin ohjeisiin ja sähköturvallisuuteen."
Mikroaaltouuni on sen verran simppeli laite, että sen toiminnan sisäistämiseen ei mitään mensatason älykkyyttä vaadita.
Tässä en tarkoita uunin ohjauselektroniikkaa tai ns. invertteriuuneja. - näinikäänkuinjos
Loppuunkäyttäjä kirjoitti:
TUKESIN sivustosta:
"Tavallinen sähkönkäyttäjä voi tehdä ainoastaan eräitä vähäisiä töitä, jos varmasti osaa tehdä ne oikein ja on riittävästi perehtynyt työhön liittyviin ohjeisiin ja sähköturvallisuuteen."
Mikroaaltouuni on sen verran simppeli laite, että sen toiminnan sisäistämiseen ei mitään mensatason älykkyyttä vaadita.
Tässä en tarkoita uunin ohjauselektroniikkaa tai ns. invertteriuuneja.Hyvä ohje: Jos asiaa pitää kysyä täältä, niin se osoittaa sen, että kaverilla ei ole tarpeellista tietotaitoa suoriutua tehtävästä siten, että laitteen käyttö on jatkossa turvallista.
Mustalais-Mannekin tinasi aikoinaan kahvipannuja, mutta tuskin on sopiva kaveri räpläämään mikroaaltouunia. - miten_tulkita
näinikäänkuinjos kirjoitti:
Hyvä ohje: Jos asiaa pitää kysyä täältä, niin se osoittaa sen, että kaverilla ei ole tarpeellista tietotaitoa suoriutua tehtävästä siten, että laitteen käyttö on jatkossa turvallista.
Mustalais-Mannekin tinasi aikoinaan kahvipannuja, mutta tuskin on sopiva kaveri räpläämään mikroaaltouunia.Mikä sen sulakkeen vaihtamisesta tekee epäturvallista? Häh?
Tarkoittaako ylipäätään asioista kysyminen automaattisesti tyhmyyttä, vaiko sitä ettei ole kyseistä asiaa aikaisemmin tehnyt. Ja jos se olisi kriteeri, niin niihin ei voisi koskea kukaan, eikä kukaan valmistaakkkaan, koska jokuhan niihin aina koskee ensimmäisen kerran. - syytätietää
Useimmiten sulakkeenvaihdolle on jokin syy. Esim suurjännitediodi oikarissa tai mikroa ylikuormitettu, tai magnetroni kaputt.
Mikrossa on erikoissulake suurjännitepiirissä, eikä sitä saa korvata tavallisella sulakkeella vaihtamalla sulakepesän, jne..
- ainapekaa
Voi olla että mikro lähettää nyt vain ula-aaltoja. Vie radio lähelle. Jos kuulet musaa, niin aallot ovat ulaa. Silloin ei muuta kuin tehot kaakkoon ja paistos aika tuplaksi.
- kaikenlaisia.täälläkin
Lälläri mulla on veneessä vitun pelle.
- keittäjäbä
Selitä tarkemmin.
- miten_puran
Löytyykö purkuohjetta keneltäkään?
- heleppoo
sudo unstall ula
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762284Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391809Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141596Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371308Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631305Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191113Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631058- 621018
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108743