Tuolien käsittelyyn neuvoja

Kirsi7

Minulla on tiikkipuusta tehdyt tuolit, jotka olivat alunperin öljytyt. Suunnittelin niistä lähes valkoisia. Nyt mies veti tuolien päälle pohjamaalin ja kuultomaalin. Lopputulos ei miellyttänyt ja päälle vedettiin pellavaöljymaalia ja viimein vielä keston vuoksi valkoisa vahaa. Nyt kalusteet ovat kirjavia ja mielestäni niissä on paksu kerros kaikkea päällä. Nyt mietin voiko niiden päälle vetää vaan suoraan maalin vai pitäisikö kaikki yrittää vaan poistaa ja aloittaa käsittely alusta? Mielipiteitä noista aineista, työtavoista ja tietysti ehdotuksia otetaan vastaan.

6

2131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mieseikäpoika

      Poista kerroksia ja aloita alusta.

    • arghhh

      Miksi valkoiseksi :(

    • Doing

      Voi rähmä! Tiikkihuonekalut alkavat olla Suomessakin suosittuja ja niistä maksetaan hyvin. Maailmalla tiikkibuumi jyllännyt jo useita vuosia. Olisit myynyt tuolisi...

      Juu, hyvin olette sutineet eri aineita päällekkäin. Ihme on, jos pysyvät kiinni. Raavit kaikki mömmöt pois ja aloitat alusta. Tuo pohjamaali kuultomaalin alla kuulostaa kyllä oudolta... Kuultomaali levitetään aina suoraan puhtaalle puulle, koska ideana on, että puun syyt kuultavat maalikerroksien alta. Vielä parempi vinkki on se, että viet tuolisi entisöijälle, niin saat niistä siistit ja kauniit ;)

      • NotDoing

        Yleinen neuvo on, että öljyttyä puuta ei pysty maalaamaan. Paras käsittely on puhdistus ja uudelleen öljyäminen. Asian voi tarkistaa Tikkurilan sivuilta.

        Jos kyseessä olisi pahoin kuivunut ja vanha öljytty puu, voisin kokeilla maalausta perinteisellä öljymaalilla. Silloinkaan en asettaisi suuria toiveita homman onnistumiselle.


    • paapuppa

      hm jos käyttää kuultomaalia, alla ei saa olla pohjamaalia..koska voi käydä niin,,että puu ei enää kuullakaan,,vaan pohjamaali pinta,,,olisi ihanteellista käyttää samantyppisiä maaleja, useimmat vesiohenteiset (joista valitettavasti suurin osa on muovimaaleja) kuivuvat liiankin nopeasti..jos ei ole kokenut maalaaja niin Uulan kuultoväreillä (öljypohjainen) saanee hienon jäljen,,,tässä tapauksessa kun käsittelyjä on jo monta , lienisi paras postaa vanhat käsittelyt, Sinol on edullinen aine maalinpoistoon,,sitä reilusti rättiin, rätin päälle muovikelmu. anna vaikuttaa esim tunti (kokeilemalla selviää oikea vaikutusaika, se kun riippuu maalityypeistä ja kerrosten paksuudesta) sitten pinta harjataan esim messinkiharjalla (EI TERÄSHARJAA)

    • NotDoing

      Vastataanpa sitten hieman tarkemmin. Minulle jäi vaikutelma, että täällä puhuttiin asian sivu. Ymmärtämättä jäi kokonaan myös huonekalun ainespuun luonne.

      http://www.turunvarite.fi/ext/cms3/attachments/limspec_1.04_tiikki.pdf
      Teak on puuna luonnostaankin rasvaista (öljyistä) ja siten hyvin säänkestävää. Huonona puolena taas on, että ulkona teak-pinta harmaantuu muutamassa vuodessa.
      Yleensä teak-pinta käsitelläänkin vain öljyämällä. Öljyn pinnan voi myöhemmin, kun öljy on imeytynyt ja kuivunut, myös vahata.

      En edelleenkään suosittele teak-huonekalun maalausta. Jos avaajan huonekalulla olisi joku aktiikkiarvo, maalaus tuhoaa sen ja huonekalusta tulee käytännössä arvoton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4447
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1168
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1042
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1022
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      83
      893
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      891
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      881
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      846
    9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      10
      837
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      816
    Aihe