Tarkoitus olisi ensi vuonna ensimmäistä kertaa siirtää vene Saimaalle. Lähtö olisi Mikkelistä, mikä olisi nopein reitti Puumalaan ja toisaalta siitä Savonlinnaan? Oopperajuhlien aikaan olisi tarkoitus reissu tehdä, eli onko Savonlinnassa missään vierasvenesatamassa tilaa ja jos on, kuinka varhain paikalla pitäisi olla?
Savonlinna
7
80
Vastaukset
- isailor
Viime kesänä oopperajuhlien aikaan eteläisemmässä Törninpyörässä
oli ainakin meidän kaydessä koko ajan tilaa. Pohjoisempi Casinon satama
oli täydempi, mutta taisi sielläkin vielä muutama paikka olla vapaana.
Yleisesti ottaen Lappeenranta-Kuopio reissulla joka satamassa oli kohtuullisesti tilaa
toisin kuin esim heinäkuun ruuhkissa Saaristomerellä. - Saimaapoppoo
En ole löytänyt vielä ainuttakaan satamaa johon ei ole mahtunut. Toista se on noissa etelän satamissa jossa katsotaan "ei kai toi vain tule meidän viereen ettei vaan lahe noi vahat pois kyljistä"
T. Etelän veneilijä joka palaa aina uudestaan saimaalle - tervetuloa.Tänne.et.kadu
Veneily Saimaasta löydät reitin, par aikaa välillä Puumala-Savonlinna ja ilmoja riittäny puoleen jos toiseen.
- Saimaallataas
Kaksi kertaa olen ollut Törninpyörän satamassa oopperajuhlien aikaan. Kyllä sinne mahtuu, niinkuin Saimaalla yleensä muutenkin.
- Anttolassajyrää
Mikkelistä Puumalaan ei ole mitään nopeampia reittivaihtoehtoja (tai oikeastaan edes vaihtoehtoja), rännissä olevaa väylää seurailet ja päädyt Puumalaan.
Jos ei ole mastoa tai suurempaa syväystä, voi poiketa Ristiinan suuntaan vieville pikkukanaville, mutta eivät ne matkaa lyhentäne saati nopeuttane.- senkupuouttaamänemää
Mikkelistä Puumalaan taitaa olla lyhin varkaantaipaleen kanavan kautta ja siitä kohti liittokiven selkää, siitä kohti vetojakoa,jatkaa vaan syvävesi väylää Savonlinnaan ja uskoisin että tilaa löytyy..
- niin.tai
senkupuouttaamänemää kirjoitti:
Mikkelistä Puumalaan taitaa olla lyhin varkaantaipaleen kanavan kautta ja siitä kohti liittokiven selkää, siitä kohti vetojakoa,jatkaa vaan syvävesi väylää Savonlinnaan ja uskoisin että tilaa löytyy..
Kyllä menisin Väätämön kautta, mutkia tulee jokatapauksessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762240Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391792Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141563Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371295Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631287Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191106Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631041- 611006
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja107722