koiran omistajaksi

sagemann

Moips! Olen harkitsemassa koiran hankkimista. olen siis vielä n. 12, mutta kokemusta löytyy :) vanhempani ovat suht hyvin hankkeessa mukana.

perhheeseeni kuuluu sakemanni Roy, ja vapaana asustelevia kanoja, hieman pienempänä on perheeseen kuulunut pitkäkarvainen sakemanni koira, mutta Se nukkui pois :(

mutta asiaan:
mielessäni on kääpiösnautserin pentu, jossa mahdollista myös olla muuta rotua. Kuitenkin koirista on jäänyt huono kokemus: sairaudet. Kiira kuoli ikävään sairauteen, nimittäin vatsalaukku oli täynnä kaasua, kun sinä kauniina päivänä löydettiin rakas koira sohvan vierestä :"( Roykin sairastelee.. Eli haluan tietää: miksi ihmiset jalostatte koiria?! Se lisää niiden sairauksia ja sairastumisen riskejä. Royta en voi käyttää yksin lenkillä, koska " sillä on suojelu vietti " . Siksi päätin ryhtyä hankkimaan omaa koiraa.

jotta olisin paras mahdollinen koiran omistaja haluan tietää enemmän koirista.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lapinkoira

      Suomenlapinkoira? Ei tietääkseni paljoa sairauksia, ja en ole kuullut rodusta muuta kuin pelkkää hyvää :)

    • ilmastatempaistu

      Ei koirien jalostaminen itsessään tee niistä sairaampia, vaan se, kun sitä tehtiin välillä pentutehtailu-tyyppisenä rahan takia useilla roduilla, tietämättä mitä seurauksia siitä on koko rodulle. Esimerkkinä pitkäkarvaiset colliet, ennen niin terveet lammaskoirat joutuivat Lassie-sarjan takia hurjaan kysyntään, niiden arvo nousi huimasti ja niitä alettiin tuottaa uskomattomia määriä vanhempien luonteesta tai sairauksista sen enempää välittämättä. Tämän takia nykyiset colliet ovat kaikki varsin arkoja, ja niillä esiintyy nykyään mm. silmäsairauksia, lonkkaniveldysplasiaa ja haiman vanjaa toimintaa. Sama on luultavasti käynyt sakemanneille poliisikoira-Roy sarjan tähden :/ Lisäksi sisäsiittoisuus, eli koirien risteyttäminen omiin sukulaisiinsa esim. tytär isällään tekee niistä entistä alttiimpia sairauksille.
      Jonkin sortin onneksemme suomen kennelliitto kuitenkin yrittää pelastaa koiriamme kuvauttamalla niitä, ja näin edistämällä terveiden koirien kasvatusta. Ja koirasi suojeluviettiin löytyy ihan wikipediasta vastaus: "Saksanpaimenkoiran alkuperäinen käyttötarkoitus vahti-, suojelu- ja palveluskoirana edellyttää koiralta rohkeutta, taistelutahtoa ja kovuutta. "
      Siinä jotain mitä mieleeni äkkiseltään tupsahti, ja sanon sinulle vielä, että älä tuomitse kaikkia kasvattajia ja rotuja, sillä eihän sinulla ole minun käsitykseni mukaan kokemusta muista roduista kun sakemanneista?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe