Raijan blogi 24.7.2015

opetellaan.ihmisiks

Kannattaa mennä blogiin "Raijan ajatuksia". Tärkeää ja ajankohtaista pohdintaa
luottamushenkilön asemasta, toimintatavoista ja Pyhäjärven nykytilanteesta.

Katso, lue ja kommentoi.

Mielestäni asiaa ja ajateltavaa Teille kaikille valtuutetuille. Niille, jotka otatte asioihin kantaa ja niille, jotka ette tuo mielipiteitänne julki koskaan valtuuston kokouksessa.

Valtuutetun käsikirja on jaettu kaikille valtuutetuille kertoi naapurini.

32

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • htr62

      Raijan kirjoitus blogissaan kertoo sen - minunkin - ajatuksen, johon Pyhäjärven päätöksen teko pitää saada. Kaupungissamme on virassa oleva kaupunginjohtaja, joka palasi pitkältä virkavapaudelta takaisin kaupunkimme johtoon. Nyt valtuutetuilla on päätösvalta siitä ajatellaanko Pyhäjärven parasta vai jatketaanko jo muutama vuosi ja muutama satatuhatta euroa tuhlattua linjaa. Valtuutettujen ohje -Raijan blogin ja valtuutettujen ohjeen mukaan - antaa teille kaikille oikeuden päättää oman harkinnan mukaan - ilman puoluekurin ohjausta. Tätä oikeutetta on teidän käytettävä.
      Hallituksenpuheenjohtaja kirjoituksessaan paikallisessa lehdessä totesi kaivoksen loppumisen tuoma työttömyyden lisääntyminen jo nykyisestä liian suuresta työttömien määrästä.
      Lisäksi kaivoksen loppuminen tuo ison "loven" verotuloihin.
      Onko teillä päättäjillä uskallusta muuttaa päätöksenteon suunta kaupunkimme valtuuston kokouksissa? Tarvetta olisi.

    • Topmasteri

      Rajalta jälleen hyvä ja pohdiskeleva kirjoitus. Kyllä poliittinen kenttä on sekaisin ja sitä sekoitetaan suurella vispilällä. Miksi ei löyvy ulospääsyä?

      • htr62

        Ulospääsy löytyy Raijan blogista heti alusta. Lainaus -"Kirjassa otsakkeella Hyvä kunnanvaltuutettu ei saisi olla hiljaisesti mukautuva myötäilijä”. - lainaus kiinni.
        Valtuutettujen on käytettävä omaa harkintaa ja unohdettava "sivusta ohjaavien yleensä puolueryhmän johtajat ja jo pitkään kuntaelämässä olleiden kaavoihin kangistuneiden" väitteet, että näin pitää toimia. Tilanne on sama kepussa, proossa, vasemmistolaisissa kuten persusissa. On kaupunginjohtajana Rinnevaara tai joku muu, on valtuutettujen ymmärrettävä ja oltava valveituneita kaupunkimme ongelmista.


    • höhjahöh

      Raija voisi katsoa peiliin. Monelta ongelmalta olisi vältytty, jos Raija olisi lukenut valtuutetun käsikirjan vähän aiemmin.

      • länsirintama

        Höpö höpö, nämä kolmikymmenisen "sodan soturit" voivat haudata ruostuneet miekkansa ja kilpensä, sekä jättää kentän uusille tekijöille, kuten RAIJA ja Pro Pyhäjärven Malila, Nurminen ja Tuikka. Kyllönen on ok, mutta ....Päivärinta, Varis, Tammela, Harmoinen-Kyllönen, Leskinen J, Liuska M jne voivat nyhjätä kotonaan "olevinaan ovat"-edustajia.
        Raija pitää, minkä näkee / tietää oikeaksi.JESS


      • uudet-tuulet
        länsirintama kirjoitti:

        Höpö höpö, nämä kolmikymmenisen "sodan soturit" voivat haudata ruostuneet miekkansa ja kilpensä, sekä jättää kentän uusille tekijöille, kuten RAIJA ja Pro Pyhäjärven Malila, Nurminen ja Tuikka. Kyllönen on ok, mutta ....Päivärinta, Varis, Tammela, Harmoinen-Kyllönen, Leskinen J, Liuska M jne voivat nyhjätä kotonaan "olevinaan ovat"-edustajia.
        Raija pitää, minkä näkee / tietää oikeaksi.JESS

        Onpa lista, jota kaikki noudattakoot. Tämän jälkeen. Toimikaa. Teillä on vastuu ja nyt jo valtakin, kun katsoo tätä touhua.!!


      • kuusjanolla

        Voi nJeesus. mitää Raija olisi tehnyt/jättänyt tekemättä. Mitä tarkoitati??


      • uusiatekijöitä
        länsirintama kirjoitti:

        Höpö höpö, nämä kolmikymmenisen "sodan soturit" voivat haudata ruostuneet miekkansa ja kilpensä, sekä jättää kentän uusille tekijöille, kuten RAIJA ja Pro Pyhäjärven Malila, Nurminen ja Tuikka. Kyllönen on ok, mutta ....Päivärinta, Varis, Tammela, Harmoinen-Kyllönen, Leskinen J, Liuska M jne voivat nyhjätä kotonaan "olevinaan ovat"-edustajia.
        Raija pitää, minkä näkee / tietää oikeaksi.JESS

        Uusille tekijöille, kuten Raija, Malila, Nurminen ja Tuikka. Et oo tosissas.


      • länsirintama
        uusiatekijöitä kirjoitti:

        Uusille tekijöille, kuten Raija, Malila, Nurminen ja Tuikka. Et oo tosissas.

        Olen, erittäin tosissani seurattuani valtuuston työskentelyä ja aikaansaannoksia.


      • surkuparku
        uusiatekijöitä kirjoitti:

        Uusille tekijöille, kuten Raija, Malila, Nurminen ja Tuikka. Et oo tosissas.

        Kiitos ja ylistys! Voisitko jättää nimeämiset ja loukkaamiset. Näiltä henkilöiltä on tullut ja aivan oikeita kaupunkilaisten elämään kuuluvia asioita ja esityksiä. Mutta keskustapuolueen vanhukset ovat torpedoineet kaiken. Niin omansa nuoret kuin määräenemmistöllä (vasurit) kaiken muunkin. Antakaapa nyt näille toisinajatteleville valtaa ja mahdollisuuksia. Otitte ne viime valtuustolta, kun teitte ns. myyrän työtä, kaikissa kirkollisissa tilaisuuksissa, vanhustenkerhoissa,"nuorisoseurassa", omaishoitajissa, eläkeliitossa jne......

        Sieltäpä se voima ja vahvuus tähän kaikkeen pahuuden työhön. Voi hyvät ikääntyneet, ymmärtäkää, mihin olemme menossa!!??


      • tuhlaus
        länsirintama kirjoitti:

        Olen, erittäin tosissani seurattuani valtuuston työskentelyä ja aikaansaannoksia.

        Joo nämähän suostuvat kj suurempaan palkkaankin vert naarurikuntien kj palkkoihin. Siinä tuhlattiin taas verorahoja.


      • Vötkylä74

        Olisit sinäkin idiootti oikeista asioista huolissasi, jos menetettyjä veroeuroja murehdit: lentokenttä yli 1 000 000€ muutaman ukon hiekkalaatikkoon, toteutumaton Laguna yli 1 000 000€ ikiaikaisen unelman ylläpitoon, satoja tuhansia turhiin käräjöinteihin, oikeuskuluihin ja vahingonkorvauksiin ja muut vuosikymmenien typeryydet päälle.

        On ne puusilmäisiä harhaanjohdettuja nuo rollaatorihuru-ukkojen perässähiihtäjät. Ei mulla muuta.


      • Lemm

        Muistakaahan valtuutetut olla sitten todella TARKKOINA veronmaksajien rahoista, kun monitoimihallikysymys palaa taas agendalle. Hallihan kuuluu yksityiselle yhtiölle. Sille yhtiölle kuuluu kaikki hallin kulungit. Ei kaupungille/veronmaksajille.


    • SaasNähäElokuussa

      Kaikkien kirjoittajien pitäisi muistaa kommentoidessaan kirjoituksia kohteliaisuus sitä ehkä vihaamaansa tai ihannoimaansa henkilöä kohtaan ja jättää mainitsematta nimi. Voidaan puhua titteleillä, jos halutaan parjata tai kehua.
      Se siitä.
      Ne muutamat - jo ikääntyneet- ja hieman nuoremmatkin päättäjämme ovat edellisen valtuustokauden jälkeen saaneet Pyhäjärven päätöksenteon todellakin "tilaan" josta ulospääsy on vain nykyisten valtuutettujen ryhdistäytyminen ja todeta, että aika on uudistautumisen.
      Elokuun lopussa on aikataulun mukaan seuraava valtuuston kokous. Silloin valtuutettujen on tehtävä se rohkea päätös, että nykyinen Pyhäjärveä kurjuuttava päätöksenteko on loputtava.
      KHO:n presidenttikin sanoin" ". Toistaminen on varmaankin turhaan. Mutta kuitenkin: sitä kaikki noudattakoon.

      • Totoraviin

        Olen samaa mieltä. Antakaa jo pitkään istuneet valtuutetut hieman sanosko löysiä. Onko tämä hauskaa. Vai onko valta sokaissut. Kenen, keiden eduksi on nyt vallitseva henkilöihin kohdistuva ajojahti. Mikä helkkari saa toimimaan päättömästi. Onko tarkoitus pyyhkiä Pjärvi kartalta.


      • hyshyshysssssys
        Totoraviin kirjoitti:

        Olen samaa mieltä. Antakaa jo pitkään istuneet valtuutetut hieman sanosko löysiä. Onko tämä hauskaa. Vai onko valta sokaissut. Kenen, keiden eduksi on nyt vallitseva henkilöihin kohdistuva ajojahti. Mikä helkkari saa toimimaan päättömästi. Onko tarkoitus pyyhkiä Pjärvi kartalta.

        Samaa mieltä olen minä. Tämä on demokratian perusta. Pitkään istuneet pois, vaikka kannatus on kuinka hyvä! Eihän presidenttikään voi olla virassa kuin 12 vuotta! Tajutkaa jo, pois ja äkkiä, vaikka kesken vaalikauden!


    • Ususkomatontaaa

      Se jota minä äänestin ja joka minulle sanoi ajavansa monia asioita, jotka olivat meille molemmille tärkeitä, ei kyllä ole toiminut sen jälkeen. Nimeä en tänne laita. Olen pettynyt. On mennyt mukaan tuohon vastarantaliikkeeseen. Rinnevaaran savustamiseeen vaikka sanoi että päätökseen tyydytään!

      • todella-ihmeellinen

        Tarkoittanet Tikkasen Kaukoa!!??


    • Tutkailija

      Raija kirjoittaa asiaa. Kirjoitusta on virkistävä lukea siinä, että hän ei nimittele ihmisiä. Ei rakenna ihmisidoleja, vaan kirjoittaa yleisesti tavoitteista ja toimintatavoista, joihin Pyhäjärvelläkin tulisi päästä.
      Siihen pääsemiseksi vaaditaan kuitenkin paljon ponnisteluja. Yksi syy on se, että luontaiset ihmissuhteet on revitty hajalle. Vieläkin monet näyttävät vain syventävän eripuraa. Monet myös käyttävät loukkaavaa kieltä jopa yhteisistä kollegoistaan. Jos asioista aina vain tehdään rikosilmoituksia, eikä olla valmiita luopumaan mistään sovun synnyttämiseksi, tie voi olla pitkä ja kivinen. Toivottavasti polku ei katoa kokonaan.

    • LÖYSÄTpäättäjätTÖIHIN

      KIITOS RAIJA.
      Kertauksen vuoksi valtuutetut lukekaa jokainen Raijanajatuksia blogi. Lukekaa viimein se VALTUUTETUN käsikirja, ellette ole sitä lukeneet. TOIMIKAA myös ohjeen mukaan.
      Teidät on valittu valtuustoon kunnan valtuutetuiksi, ei lymyämään RYHMÄN PÄÄTÖKSEN TAKANA , eikä olemaan aina "sammoo mieltä".

      • Kesätauko

        Toiset blogistit ovat vaijanneet.


    • Kaikkinoudattakoot

      Nämä vanhat joita haukutaan on hoitaneet vuosikymmenien aikana asiat niin hyvin, ett' täällä on varaa riidellä ja jarruttaa ja yrittää sabotoida kaikkea mikä liikkuu. Viime valtuustokaudfella näillä huutajilla oli kaikki valta käsissään, mihin käyttivät? Saivatko äänest'jiltä luottamuksen. Tällä kaikella halvennetaan meitä tavallisia äänestäjiä. Me äänestimme heidät valtaan mutta seuraamus oli huono, me äänestimme entiset takaisin. Ja sitä kaikki noudattakoot! Äänestäjien, kuntalaisten tahtoa.

      • Vötkylä74

        Kymmenien vuosien näytöt: työpaikat hävinneet, asukkaat muuttaneet, palvelut poistuneet eikä minkäänlaista kykyä saada korjausliikettä asiaan. Ja isot ukot kiukuttelee kuin pikkulapset. Sitäkö äänestit?


    • Pikohalko

      Ehdotan, että kaikki valtuutetut alkaisivat kirjoittaa blogeja. Saatas heidän mielipiteitä esille.

      • tositylsää

        Koko ajan ne ne mummot kirjoittaa.


      • Vötkylä74

        Onko niillä omia mielipiteitä?


      • sensuuriiskee

        No eikai sentään Raijan höpinät ainoita oikeita ole kuitenkaan, voihan sitä kuka tahansa kuvitella olevansa joku viisaampi kuin joku toinen, ainahan nuo höpinät on valtuustossa todenneet ettei niillä ole mitään todellista pohjaa, kuhan itkee omaa saamattomuuttaan, kun sai vähän ääniäkin töppöilyjensä vuoksi


      • Vötkylä74

        Useimmista muista poiketen Raija ajattelee omilla aivoillaan, ilman rollaattorihemmoille ominaista omaneduntavoittelua. On ansainnut jokaisen äänensä ja paljon enemmänkin.


    • Ellunkana1345

      Raijan blogi on pitkälti kopioita mm.laista, aika vähän omia ajatuksiaan hän tuo. Älkää ihmiset anyako hämätä itseänne. Huutaja mukä, huutaja. Enkä äänestä häntä enää....

      • uskomatonta

        Olisitko kyennyt ja kykenetkö vieläkään edes lukemaan ja arvioimaan asioita. missä mennään. Aika erikoista laput silmillä kulkemista ja torjumista kuulla/kuunnella, lukea/luettaa jotain sellaista, mikä olisi meidän hyvä tunnustaa. Siis "tosiasiat tunnustamalla alkaa muutosten tuulet puhaltamaan". Edellä kirjoitettu oli presidentti Paasikiven sanontaa siteeraten.


    • Raitamatto

      Eihän se mitään lakia ollut. Itse et ole osannut bonjata.oikee heti miettiä miten tilannetta ja sekasortoa voitas ratkoa. Vähänkin seurannut näkee sytyslangan palavan. Muutos on tultava.

      • Advokaatti

        Tietääkseni tämä ylistämänne Raija on luottamushenkilö, ehkäpä Raija vastaisi, miksi hän toimi kaupunginhallituksessa esittelijänä, vaikka virkavastuulla toimiva esittelijä oli paikalla?
        On aivanvarmaa ettei Raija vastaa, mutta vastatkaa te jotka näätte toimineen lainmukaisesti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2305
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1813
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1616
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      66
      1319
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      1315
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1118
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      1063
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      62
      1022
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      752
    10. Asiat oikeisiin mittoihin

      Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn
      Kauhava
      45
      696
    Aihe