Kerro sekä painoindeksisi että vyötärönympärysmittasi.
Mulla painoindeksi on 21,8 (eli oon 170 cm ja 63 kg) ja vyötärönympärys on 68 cm.
Mua kiinnostaa miten muilla on.
Tässä on linkki painoindeksi laskuriin http://www.bmi.fi/?h=170&w=63
Mittanauha varmaan monilt löytyy kotoa.
Mitkä on teidän painoindeksi ja vyötärönympärys?
12
3916
Vastaukset
- vm43
29,3. Vyötärö 88cm. Paino 90,7kg. 176cm. Rasva 16% ( alue 10 - 20 ). Ikä 70v.
Tavoitepaino InBody720:n mukaan 89,6kg.
Vatsaontelon fiskaalirasva (epäterveellinen ) 106,1. Optimi 100.
Fitness indeksi 97. - tillymaari
Painoindeksi 23,44 (pit. 160, paino 60kg) , vyötärö 77cm, ikää 51v. Koetan laihduttaa viitisen kiloa ja saada vyötärön 70cm:n pintaan.
- Läskiiiiiii
Mun painoindeksi on 19.3
- Viiviis
Painoindeksi 19,9 ja vyötärönympärys 82 (ei, mikään jumppa ei auta, ei). Pituus 164 cm, paino 53,5, ikä 55 v.
- Tättärääää
Painoindeksi 16,7 (pituutta 163cm ja paino 44kg)
- vointiok
Painoindeksi 39.Paino 97kg ja vyötärö 120 cm,nainen 50v.
- tasapaksu_2017
Nämä menee vähän ulkomuistista. Nainen 42v, pit. 157, paino noin 50 kg, painoindeksi normaalia keskitasoa 21(?), vyötärö 67 - 70 cm. Lantiokin on alle 90 cm, eli käytännössä minulla ei ole vyötäröä, mittani ovat miehen mittoja.
Vyötärön ympäryksestä sen verran, että jos on toiminnallisia vatsavaivoja (itselläni on), niin turvotus päivän myötä saattaa vaikuttaa lukemaan paljonkin. Itse mittaan lukeman aina aamuisin, ja vaihtelee silloinkin (seuraan painon sijaan lähinnä vyötärön ympärystä).
Toinen juttu on, että kuinka napakasti mitta otetaan? Itse otan mitan siis aamulla, normaalin kevyen hengityksen aikana, enkä kiristä mittaa liikaa, mutta kohtuullisen napakalla pidän. Meinaan, että saattaa olla eri lukemia eri mittaajilla, jos tekniikassa on eroja! - Joku12vuotiastyttö
Paino alle 34 kg vyötärön ympärys 49cm bmi on vähän päälle 14 . Sairastan syömishäiriötä.
- Ylipaino50
Suomalaisista 50 % on ylipainoisia. Nyt täällä kyllä joku valehtelee.
- PirkkoVee
Painoindeksi 29,76, vyötärönympärys 104 cm, ikää 67.
- Anonyymi
Painoindeksi 22 (pituus 189 paino 80). Vyötärönympärys on viimeksi ollut alle metrin reilut 25 vuotta sitten. Joku vuosi taaksepäin sairaalassa viikon tiputuksessa ja kotiutuessa paino 74, mutta vyötärönympärys muuttumaton. Laskennallisesti paino pitäisi olla siis alle 70, jotta vyötärönympärys olisi alle metrin. Silloin lähtisi niin paljon lihasmassaa, jotta hyvä kun pystyssä pysyisi. Henkilökohtaisen anatomiansa kanssa jokainen on yksin :D.
- Anonyymi
Tämmöinen ketju on löytynyt viiden vuoden takaa.
BMI: 17.67 kg/m2
Vyötärö: 74 cm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053101Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1521219Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793