Hei!
Olisin kysynyt seuraavaa, on ollu nyt pakko tehdä päätös ja soittaa maanantaina velkaneuvontaan. Vippejä ja luottoja on ihan liikaa ja eikä niitä ole enään pystynyt hoitaan. Maksuhäiriömerkintää ei ole vielä tullut, mutta muistutuksia ja summat semmosia ei pysty enään, eikä jaksa tätä enään. Mitenkä toi juttu etenee, tilavatko he sieltä ajan oman kunnan velkaneuvojalle? Sinne sit kun saa ajan niin kaikki liput ja laput sit sinne mukaan. En tiedä sit että jos sinne velkaneuvonta aikaan se menee, niin kannattaakohan noita mitään maksuja enää maksaa paitsi tietty asuminen noi muut peruslaskut
Velkaneuvontaan
8
122
Vastaukset
- vkntdcjn
Kun soitat velkaneuvontaan, sieltä vastaa se velkaneuvoja, sovitte ajan ja mukaanotettavat paperit. Siihen asti maksat kaiken, mitä kykenet, tietenkin tärkeysjärjestyksessä. Ja pienimpiä vippejä ensin, isoimmat päästät ulosottoon, jos rahat eivät riitä kaikkiin suorituksiin.
Asumiskustannukset(vuokra,sähkö) hoidettava aina ajallaan ja ovat kaikista tärkeimmät menot jotka on pakko hoitaa säännöllisesti!
Jos olet fiksu makselet vippejä pois kaikista pienimmästä alkaen. Säästät näin käräjöintikuluissa suuria summia. Isommat velat surutta jätät hoitamatta. Tilaat soittamalla ajan kuntasi velkaneuvonnasta. Saat kotiisi postissa velkaneuvonnasta lisäohjeita ekaa käyntiä varten esim virkatodistus hankittava, lista kaikista veloista ja velkojista yms. Mitä tarkemmin hoidat ohjeita joita saat niin sitä tarkemman kuvan velkaneuvoja saa tilanteestasi ja osaa antaa neuvoja tai ohjata mihin suuntaa kannattaa kääntyä. Velkaneuvoja ei tee työtä puolestasi vaan sinä itse.- lopussahermojamieli
Jep, näin tarvii tehdä, katotaan mitä siel nyt sanotaan, mut nyt on pari tililuottoa jo laitettu maksuun, niin ei tommosia muutaman tonnin kerta maksuja kukaan pysty maksaan
kiitos vastaajille - lopussahermojamieli
Eilen tuli sit soitettua sinne velkaneuvontaan, ja sähköpostilla laitto ne tiedot mitä ne tarvitsee, eli ne nyt sinne ja aika ilmeisesti ens kuun lopulle järjestyy, tarvii huomenna viedä kaikki paperit sinne, mites kun nyt noita maksuja alkaa meneen ulosottoon pikkuhiljaa, kun ei niitä pysty hoitaan, niin kuis sit menee tämä homma
- vähemmänjuttuja
Nopeastihan pääset jos jo ensi kuukautena. Onko sulla toivoa välttää ulosottoa? Muutoin alat nyt maksaa pois pienimmät lainat ja maksut, jotta ulosottoon päätyvien maksujen määrä jäis mahdollisimman pieneksi (samat oikeuskulut pienille ja isoille vaatimuksille, tarkista myös onko vakuutukset,sähkö.netti ja puhliittymät tarkoituksenmukaisia. Soita velkalinjalle (Takuu Säätiö).Ne neuvovat miten kannattaa menetellä.
Jos jotain menee uo:n niin sitten menee. Sinun asioiden selvittely on nyt vasta aluillaan. Mikä tahansa on ratkaisu tilanteeseesi niin siinä tulee kestämään ainakin 12kk, ehkäpä enemmänkin. Tuossa ajassa varmaan kaikki velat on menneet uo:oon. Laske paljonko käräjöintikulut ovat yhteensä, saat esimakua tulevasta. Laita jokaiseen erilliseen velkaan lisää n. 200-400€(arvio koska yksit velkojen summaa et ole kertonut). Tämän takia nyt tässä velkojen selvittelyaikana olisikin tärkeää saada pienempiä velkoja pois(joita varmastu pystyt makseleen). Säästät suoraan tuon 200-400€ per velka kun saat yhden velan hoidettua. Muista säästää maksusuoritukset. Velkaneuvoja varmasti pyytelee muutamaan kertaan velkasaldoja josta hän näkee mitä olet maksellut pois ja korjailee sitä mukaa omaa listaansa.
Eli pienempiä velkoja hoidettava pois ennenkuin menevät haasteen asteelle. Haasteen saat kotiisi mutta tässä vaiheessa kun haaste tulee niin niissä on jo käräjöintikulut mukana vaikka tuomiota ei ole vielä tullut. Maksuhäiriömerkintä tulee kun tuomio annetaan. Sitten kun ei ole enä niitä pienempiä jäljellä niin isot luonnollisesti uo:oon menevät aikanaan. Tällöin ehkä kannattaisi laittaa kaikki ylim raha sivuun koska 1/3 kun mene tilistä niin siitä ei paljoakaan jää, ainakaan velkoihin. Itse makselin aikoinani uo:n alettua vain yhtä pankin lainaa säännöllisesti jossa sukulainen takaajana. Muiden velkojen oli vain annettava olla ja odottaa että ne päättyisivät uo:oon.- lopussahermojamieli
Joo tänään kävin toimistolla ja sain ajan enskuun loppuun, ihme kyllä tosiaan, kun noita papereita räknäsin sinne niin kylläpä mulla onkin noita kaikenlaisia vippejä ja velkaa, mut siel sit selviää miten noita aletaan hoitaan, rahaa ei ole juuri mitään hoitaa, et ulosottoon alkaa meneen pikku hiljaa vaik mikään ei viel oo siellä
Kai aloittaja on työelämässä ja palkkaa saa joka kk? Ihmettelin komenttiasi että rahaa ei ole hoitaa velkoja... Jos olet työtön yms niin silloin ainoa vaihtoehto on uo.
Kyllä palkasta varmasti jää jotain asuinkustannusten jälkeen. On myös järjesteltävä entinen kuukausittainen rahankäyttö aivan uusiksi. Kaikki turhakkeet pois(lehdet, kalliit nettiliittymät,jopa auto veks vaikka aluksi, biletys minimiin).
Esimerkiksi omani on ollut 2013 alusta lähtien seuraavanlainen: joka kk vuokra(xxx€) netti/puhelinliittymä(15€) ja kolme kk välein sähkö(n.36€). Kerran vuodessa kotivakuutus(n.120€). Laskuja tipahtelee todella harvakseltaan luukusta. Toki tässä vuosien mittaan on tullut auto ja mp liikennevakuutuksineen (molemmissa onneksi täydet bonukset) ja autoveroineen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2074476Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t853228Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881767Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va131367Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181336Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20241183Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101121Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2481119- 501118
- 511026