Toyota Corolla 86 jarruremontti

AutonKunnostus

Muutaman vuoden on ollut isän Toyota Corolla seisontavakuutuksessa pressutallissa ja isä suunnitteli Corollan kunnostamista, mutta ei isä autoa ehtinyt kunnostamaan, kun sairastui vakavasti ja nukkui nyt keväällä pois.
Ajattelin, että voisi tuota Corollaa alkaa pikkuhijaa kunnostamaan.
Jarrut ovat senverran jumissa, että joutui toisella autolla vetämään auton ulos ja samalla sai käyttää Corollaa.

Täytyy perehtyä Toyotan jarrujen purkamiseen, vaikuttavat monimutkaisemmilta verrattuja Opelin jarruihin, joita on useamman kerran tullut purettua ja huollettua.
Yksinkertaisinta varmaan on vaihtaa koko jarrusatula tehdaskunnostettuun osaan, jos ei ihan uutta jarrusatulaa, mikä on kalliimpi.
Voisihan sitä yrittää saada jarrusylinterit liikkumaan, mutta voivat olla aika jumissa.
Ajattelin, että kuinkahan jumissa mahtavat olla jarrusatulan kiinnityspultit, mutta lähtivät auki yllättävän helposti.
Saisi nyt ensiksi nuo jarrut kuntoon ja auto liikkumaan, kun nyt on senverran jumissa, ettei työntämällä saa liikkumaan.

Syyläri näytti aika haperolta, että varmaan joutuu senkin vaihtamaan.
Kyllähän siinä projektia riittää, kun alkaa noita ruostevaurioita kunnostamaan.

Projektia riittää myös toisessa vanhemmassa autossa Opel Kadet 89.
Vanhoilla autoilla on pärjätty tähän saakka ja varmaan myös vastaisuudessakin.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        75
        4537
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        106
        3781
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        142
        3473
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        37
        1970
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        69
        1921
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1229
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        120
        1050
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        131
        963
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        57
        933
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        25
        837
      Aihe